Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Tahle mizerná stabilita různých anonymů na ABCLinuxu je někdy úsměvná.
No, asi takhle: Jestliže má KDE mizernou stabilitu, jakou stabilitu pak budou mít některé jiné desktopy, třeba nechvalně známé zoufalství zvané Gnome? O jejich stabilitě se tedy nejspíš bez vulgarismů ani nedá hovořit, ne?
Moje oblíbená otázka: Co s čím srovnáváme?
Samozřejmě, že takový evilwm
je dokonale stabilní. Proč? Protože kdo nic nedělá, nic nezkazí. To je dobrá strategie. Kdo něco dělá a spoustu toho umí, ten může taky občas něco zkazit. Tak už to chodí.
A poskytuje mi tie funkcie, co potrebujem.
Inu, závidím lidem, kteří mají tam malé potřeby.
SUSE, které také zrušilo KDE
V jakém smyslu? Nevzpomínám si, že by kdy KDE bylo ve SLE. V openSUSE je pořád a nevím o žádných plánech se ho zbavit.
To jsou ale silné termíny, ba až výkřiky.
KDE není, nebylo a nebude deprecated. Bude vždycky normálně dostupné jako balíčky, bude se dát nainstalovat, stejně jako desítky dalších grafických prostředí, což tak u spousty distribucí běžně bývá, že nemají nějaké vyvolené grafické prostředí a je na uživateli, který deset oblíbených prostředí si nainstaluje. V podstatě se nic nemění.
Jediná změna může být, že nebude k dispozici instalační live médium založené na KDE. Ale to nikoho ani trochu neomezuje v tom, která různá prostředí si nainstaluje a která bude používat; KDE bude nadále vydávané, "balíčkované", podporované v bugzille atd.
KDE Plasma Workspaces (KDE), which has been provided as an alternative to the default GNOME desktop environment has been deprecated. A future major release of Red Hat Enterprise Linux will no longer support using KDE instead of the default GNOME desktop environment.
Ten pojem "support" je dost vágní. Představa, že by někdo všechno z KDE důsledně odstranil ze všech repository, aby tam už nebyla ani Plasma, ani obyčejný KWrite, mi přijde poněkud nerealistická. Podle mě tohle prostě říká, že placená podpora nebude (muset) řešit dotazy platících uživatelů RHEL, pokud nebudou mít nějakou implicitní instalaci a konfiguraci. Něco takového ale platilo vždycky; jenom teď prostě víc utáhli šrouby.
(A jak vždycky neopomenu podotknout, tohle je přesně ten důvod, proč má Linux 1% na desktopu. Kdyby většinová distra měla implicitně KDE, mohl dnes svět desktopů vypadat úplně jinak. Setkání Linuxu neznalého uživatele s Gnome dopadne celkem s jistotou tak, že si řekne ouha, tohle je na úrovni Windows 98 obohacených o kompozitor, jenže máme rok 2018, takže to by nešlo, zkusím to znova tak za 10 let. To je velká škoda.)
A future major release of Red Hat Enterprise Linux will no longer support using KDE instead of the default GNOME desktop environment.
Tak znovu:
"will no longer spport" != "will prohibit"
Už? Nebo to mám ještě jinak vysvětlit?
Co to je, taková podpora dotykové obrazovky?
Mně KDE funguje s dotykovou obrazovkou bez nejmenších problémů.
Tiskni
Sdílej: