Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Tahle mizerná stabilita různých anonymů na ABCLinuxu je někdy úsměvná.
No, asi takhle: Jestliže má KDE mizernou stabilitu, jakou stabilitu pak budou mít některé jiné desktopy, třeba nechvalně známé zoufalství zvané Gnome? O jejich stabilitě se tedy nejspíš bez vulgarismů ani nedá hovořit, ne?
Moje oblíbená otázka: Co s čím srovnáváme?
Samozřejmě, že takový evilwm
je dokonale stabilní. Proč? Protože kdo nic nedělá, nic nezkazí. To je dobrá strategie. Kdo něco dělá a spoustu toho umí, ten může taky občas něco zkazit. Tak už to chodí.
A poskytuje mi tie funkcie, co potrebujem.
Inu, závidím lidem, kteří mají tam malé potřeby.
SUSE, které také zrušilo KDE
V jakém smyslu? Nevzpomínám si, že by kdy KDE bylo ve SLE. V openSUSE je pořád a nevím o žádných plánech se ho zbavit.
To jsou ale silné termíny, ba až výkřiky.
KDE není, nebylo a nebude deprecated. Bude vždycky normálně dostupné jako balíčky, bude se dát nainstalovat, stejně jako desítky dalších grafických prostředí, což tak u spousty distribucí běžně bývá, že nemají nějaké vyvolené grafické prostředí a je na uživateli, který deset oblíbených prostředí si nainstaluje. V podstatě se nic nemění.
Jediná změna může být, že nebude k dispozici instalační live médium založené na KDE. Ale to nikoho ani trochu neomezuje v tom, která různá prostředí si nainstaluje a která bude používat; KDE bude nadále vydávané, "balíčkované", podporované v bugzille atd.
KDE Plasma Workspaces (KDE), which has been provided as an alternative to the default GNOME desktop environment has been deprecated. A future major release of Red Hat Enterprise Linux will no longer support using KDE instead of the default GNOME desktop environment.
Ten pojem "support" je dost vágní. Představa, že by někdo všechno z KDE důsledně odstranil ze všech repository, aby tam už nebyla ani Plasma, ani obyčejný KWrite, mi přijde poněkud nerealistická. Podle mě tohle prostě říká, že placená podpora nebude (muset) řešit dotazy platících uživatelů RHEL, pokud nebudou mít nějakou implicitní instalaci a konfiguraci. Něco takového ale platilo vždycky; jenom teď prostě víc utáhli šrouby.
(A jak vždycky neopomenu podotknout, tohle je přesně ten důvod, proč má Linux 1% na desktopu. Kdyby většinová distra měla implicitně KDE, mohl dnes svět desktopů vypadat úplně jinak. Setkání Linuxu neznalého uživatele s Gnome dopadne celkem s jistotou tak, že si řekne ouha, tohle je na úrovni Windows 98 obohacených o kompozitor, jenže máme rok 2018, takže to by nešlo, zkusím to znova tak za 10 let. To je velká škoda.)
A future major release of Red Hat Enterprise Linux will no longer support using KDE instead of the default GNOME desktop environment.
Tak znovu:
"will no longer spport" != "will prohibit"
Už? Nebo to mám ještě jinak vysvětlit?
Co to je, taková podpora dotykové obrazovky?
Mně KDE funguje s dotykovou obrazovkou bez nejmenších problémů.
Tiskni
Sdílej: