Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Tahle mizerná stabilita různých anonymů na ABCLinuxu je někdy úsměvná.
No, asi takhle: Jestliže má KDE mizernou stabilitu, jakou stabilitu pak budou mít některé jiné desktopy, třeba nechvalně známé zoufalství zvané Gnome? O jejich stabilitě se tedy nejspíš bez vulgarismů ani nedá hovořit, ne?
Moje oblíbená otázka: Co s čím srovnáváme?
Samozřejmě, že takový evilwm
je dokonale stabilní. Proč? Protože kdo nic nedělá, nic nezkazí. To je dobrá strategie. Kdo něco dělá a spoustu toho umí, ten může taky občas něco zkazit. Tak už to chodí.
A poskytuje mi tie funkcie, co potrebujem.
Inu, závidím lidem, kteří mají tam malé potřeby.
SUSE, které také zrušilo KDE
V jakém smyslu? Nevzpomínám si, že by kdy KDE bylo ve SLE. V openSUSE je pořád a nevím o žádných plánech se ho zbavit.
To jsou ale silné termíny, ba až výkřiky.
KDE není, nebylo a nebude deprecated. Bude vždycky normálně dostupné jako balíčky, bude se dát nainstalovat, stejně jako desítky dalších grafických prostředí, což tak u spousty distribucí běžně bývá, že nemají nějaké vyvolené grafické prostředí a je na uživateli, který deset oblíbených prostředí si nainstaluje. V podstatě se nic nemění.
Jediná změna může být, že nebude k dispozici instalační live médium založené na KDE. Ale to nikoho ani trochu neomezuje v tom, která různá prostředí si nainstaluje a která bude používat; KDE bude nadále vydávané, "balíčkované", podporované v bugzille atd.
KDE Plasma Workspaces (KDE), which has been provided as an alternative to the default GNOME desktop environment has been deprecated. A future major release of Red Hat Enterprise Linux will no longer support using KDE instead of the default GNOME desktop environment.
Ten pojem "support" je dost vágní. Představa, že by někdo všechno z KDE důsledně odstranil ze všech repository, aby tam už nebyla ani Plasma, ani obyčejný KWrite, mi přijde poněkud nerealistická. Podle mě tohle prostě říká, že placená podpora nebude (muset) řešit dotazy platících uživatelů RHEL, pokud nebudou mít nějakou implicitní instalaci a konfiguraci. Něco takového ale platilo vždycky; jenom teď prostě víc utáhli šrouby.
(A jak vždycky neopomenu podotknout, tohle je přesně ten důvod, proč má Linux 1% na desktopu. Kdyby většinová distra měla implicitně KDE, mohl dnes svět desktopů vypadat úplně jinak. Setkání Linuxu neznalého uživatele s Gnome dopadne celkem s jistotou tak, že si řekne ouha, tohle je na úrovni Windows 98 obohacených o kompozitor, jenže máme rok 2018, takže to by nešlo, zkusím to znova tak za 10 let. To je velká škoda.)
A future major release of Red Hat Enterprise Linux will no longer support using KDE instead of the default GNOME desktop environment.
Tak znovu:
"will no longer spport" != "will prohibit"
Už? Nebo to mám ještě jinak vysvětlit?
Co to je, taková podpora dotykové obrazovky?
Mně KDE funguje s dotykovou obrazovkou bez nejmenších problémů.
Tiskni
Sdílej: