Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 7.6, který přináší vedle nových vlastností a oprav chyb také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tiskni
Sdílej:
Tahle mizerná stabilita různých anonymů na ABCLinuxu je někdy úsměvná.
No, asi takhle: Jestliže má KDE mizernou stabilitu, jakou stabilitu pak budou mít některé jiné desktopy, třeba nechvalně známé zoufalství zvané Gnome? O jejich stabilitě se tedy nejspíš bez vulgarismů ani nedá hovořit, ne?
Moje oblíbená otázka: Co s čím srovnáváme?
Samozřejmě, že takový evilwm
je dokonale stabilní. Proč? Protože kdo nic nedělá, nic nezkazí. To je dobrá strategie. Kdo něco dělá a spoustu toho umí, ten může taky občas něco zkazit. Tak už to chodí.
A poskytuje mi tie funkcie, co potrebujem.
Inu, závidím lidem, kteří mají tam malé potřeby.
SUSE, které také zrušilo KDE
V jakém smyslu? Nevzpomínám si, že by kdy KDE bylo ve SLE. V openSUSE je pořád a nevím o žádných plánech se ho zbavit.
To jsou ale silné termíny, ba až výkřiky.
KDE není, nebylo a nebude deprecated. Bude vždycky normálně dostupné jako balíčky, bude se dát nainstalovat, stejně jako desítky dalších grafických prostředí, což tak u spousty distribucí běžně bývá, že nemají nějaké vyvolené grafické prostředí a je na uživateli, který deset oblíbených prostředí si nainstaluje. V podstatě se nic nemění.
Jediná změna může být, že nebude k dispozici instalační live médium založené na KDE. Ale to nikoho ani trochu neomezuje v tom, která různá prostředí si nainstaluje a která bude používat; KDE bude nadále vydávané, "balíčkované", podporované v bugzille atd.
KDE Plasma Workspaces (KDE), which has been provided as an alternative to the default GNOME desktop environment has been deprecated. A future major release of Red Hat Enterprise Linux will no longer support using KDE instead of the default GNOME desktop environment.
Ten pojem "support" je dost vágní. Představa, že by někdo všechno z KDE důsledně odstranil ze všech repository, aby tam už nebyla ani Plasma, ani obyčejný KWrite, mi přijde poněkud nerealistická. Podle mě tohle prostě říká, že placená podpora nebude (muset) řešit dotazy platících uživatelů RHEL, pokud nebudou mít nějakou implicitní instalaci a konfiguraci. Něco takového ale platilo vždycky; jenom teď prostě víc utáhli šrouby.
(A jak vždycky neopomenu podotknout, tohle je přesně ten důvod, proč má Linux 1% na desktopu. Kdyby většinová distra měla implicitně KDE, mohl dnes svět desktopů vypadat úplně jinak. Setkání Linuxu neznalého uživatele s Gnome dopadne celkem s jistotou tak, že si řekne ouha, tohle je na úrovni Windows 98 obohacených o kompozitor, jenže máme rok 2018, takže to by nešlo, zkusím to znova tak za 10 let. To je velká škoda.)
A future major release of Red Hat Enterprise Linux will no longer support using KDE instead of the default GNOME desktop environment.
Tak znovu:
"will no longer spport" != "will prohibit"
Už? Nebo to mám ještě jinak vysvětlit?
Co to je, taková podpora dotykové obrazovky?
Mně KDE funguje s dotykovou obrazovkou bez nejmenších problémů.