Otevřená certifikační autorita Let’s Encrypt v příspěvku na svém blogu představila své nové databázové servery. Hardware: 2U rack server Dell EMC PowerEdge R7525, CPU 2x AMD EPYC 7542, Memory 2TB 3200MT/s, Storage 24x 6.4TB Intel P4610 NVMe SSD. Software: OpenZFS a MariaDB s InnoDB.
Článek systemd pro vývojáře: lokální vývojové servery v systemd na MojeFedora.cz doporučuje vývojářům používání systemd k ovládání svých projektů pomocí "systemctl --user".
Vyšla nová verze souborového manažera Midnight Commander 4.8.26. Mezi hlavní novinky patří zachování obsahu příkazové řádky při přepínání panelů pomocí Ctrl+O, stíny okolo dialogových oken jako v Norton Commanderu a dalších (vytvořeno autorem zprávičky), podpora jakkoli dlouhých názvů souborů a spousta dalších drobnějších věcí.
Projekty Elasticsearch a Kibana změní s verzí 7.11 licenci. Už se nebude jednat o open source software. Důvodem změny licence byl spor se společností AWS (Amazon Web Services). AWS na změnu licence odpovídá vlastním forkem. Vycházet bude z verze 7.10 a zůstane pod open source licencí Apache.
Lidé ze společnosti Corellium se včera na Twitteru pochlubili screenshotem Ubuntu na Apple Siliconu aneb zprovoznili Ubuntu na počítači Apple s novým ARM procesorem M1. CTO jej už používá k vývoji ve svém herním křesle s 49 palcovým monitorem. Dnes byly na blogu Corellium publikovány detaily a pro případné zájemce i návod a obraz ke stažení. Upravili obraz Ubuntu pro Raspberry Pi.
Rodina počítačů Raspberry Pi se rozšířila o jednočipový počítač Raspberry Pi Pico v ceně 4 dolary s vlastním procesorem RP2040. Představení na YouTube.
Společnost Red Hat na svém blogu oznámila, že Red Hat Enterprise Linux (RHEL) bude možné provozovat zdarma na 16 serverech.
Pod společným názvem DNSpooq byly zveřejněny informace o 7 bezpečnostních chybách v DNS caching a DHCP serveru dnsmasq. Jedná se o cache poisoning (CVE-2020-25686, CVE-2020-25684, CVE-2020-25685) a buffer overflow (CVE-2020-25687, CVE-2020-25683, CVE-2020-25682, CVE-2020-25681). Jejich kombinací lze dosáhnout závažnosti CVSS 9.8. Chyby jsou opraveny v dnsmasq 2.83.
Byla vydána nová stabilní verze 19.07.6 (Changelog) linuxové distribuce primárně určené pro routery a vestavěné systémy OpenWrt (Wikipedie). Řešena je také řada bezpečnostních chyb. Především v dnsmasq (DNSpooq).
Google Chrome 88 byl prohlášen za stabilní (YouTube). Nejnovější stabilní verze 88.0.4324.96 přináší řadu oprav a vylepšení. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 36 bezpečnostních chyb. Nálezci nejvážnější z nich (CVE-2021-21117) bylo vyplaceno 30 000 dolarů.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 7.6, který přináší vedle nových vlastností a oprav chyb také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tiskni
Sdílej:
Tahle mizerná stabilita různých anonymů na ABCLinuxu je někdy úsměvná.
No, asi takhle: Jestliže má KDE mizernou stabilitu, jakou stabilitu pak budou mít některé jiné desktopy, třeba nechvalně známé zoufalství zvané Gnome? O jejich stabilitě se tedy nejspíš bez vulgarismů ani nedá hovořit, ne?
Moje oblíbená otázka: Co s čím srovnáváme?
Samozřejmě, že takový evilwm
je dokonale stabilní. Proč? Protože kdo nic nedělá, nic nezkazí. To je dobrá strategie. Kdo něco dělá a spoustu toho umí, ten může taky občas něco zkazit. Tak už to chodí.
A poskytuje mi tie funkcie, co potrebujem.
Inu, závidím lidem, kteří mají tam malé potřeby.
SUSE, které také zrušilo KDE
V jakém smyslu? Nevzpomínám si, že by kdy KDE bylo ve SLE. V openSUSE je pořád a nevím o žádných plánech se ho zbavit.
To jsou ale silné termíny, ba až výkřiky.
KDE není, nebylo a nebude deprecated. Bude vždycky normálně dostupné jako balíčky, bude se dát nainstalovat, stejně jako desítky dalších grafických prostředí, což tak u spousty distribucí běžně bývá, že nemají nějaké vyvolené grafické prostředí a je na uživateli, který deset oblíbených prostředí si nainstaluje. V podstatě se nic nemění.
Jediná změna může být, že nebude k dispozici instalační live médium založené na KDE. Ale to nikoho ani trochu neomezuje v tom, která různá prostředí si nainstaluje a která bude používat; KDE bude nadále vydávané, "balíčkované", podporované v bugzille atd.
KDE Plasma Workspaces (KDE), which has been provided as an alternative to the default GNOME desktop environment has been deprecated. A future major release of Red Hat Enterprise Linux will no longer support using KDE instead of the default GNOME desktop environment.
Ten pojem "support" je dost vágní. Představa, že by někdo všechno z KDE důsledně odstranil ze všech repository, aby tam už nebyla ani Plasma, ani obyčejný KWrite, mi přijde poněkud nerealistická. Podle mě tohle prostě říká, že placená podpora nebude (muset) řešit dotazy platících uživatelů RHEL, pokud nebudou mít nějakou implicitní instalaci a konfiguraci. Něco takového ale platilo vždycky; jenom teď prostě víc utáhli šrouby.
(A jak vždycky neopomenu podotknout, tohle je přesně ten důvod, proč má Linux 1% na desktopu. Kdyby většinová distra měla implicitně KDE, mohl dnes svět desktopů vypadat úplně jinak. Setkání Linuxu neznalého uživatele s Gnome dopadne celkem s jistotou tak, že si řekne ouha, tohle je na úrovni Windows 98 obohacených o kompozitor, jenže máme rok 2018, takže to by nešlo, zkusím to znova tak za 10 let. To je velká škoda.)
A future major release of Red Hat Enterprise Linux will no longer support using KDE instead of the default GNOME desktop environment.
Tak znovu:
"will no longer spport" != "will prohibit"
Už? Nebo to mám ještě jinak vysvětlit?
Co to je, taková podpora dotykové obrazovky?
Mně KDE funguje s dotykovou obrazovkou bez nejmenších problémů.