Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Richard Matthew Stallman, zakladatel projektu GNU a Free Software Foundation kritizuje Chrome OS a cloud computing obecně. Nelíbí se mu, že uživatelé svěřují svá data na servery poskytovatelů a nemají je tak pod kontrolou. Zmiňuje také možnost, že k nim například v USA mohou ztratit přístup po zásahu autorit. Jediná pozitivní věc na Chrome OS je podle něj fakt, že je postaven na GNU/Linuxu.
RMS komentuje také události posledních dní – konkrétně DDoS útoky. Varuje před používáním LOIC, uzavřeného (tedy nedůvěruhodného) nástroje, který byl k útokům použit. Zdroj: H-Online.com.
Tiskni
Sdílej:
Cloud je v podstate vzdialená plocha. Výpočty/chod programov počíta server a ukladanie sa deje tiež na serveroch, lokálne sa robí len prakticky vykresľovanie výsledku.
Dobre som to zadefinoval?
Podľa mňa je cloud aj pošta na webe a podobne.
Cloud je v podstate buzworld (t.j. chujovina manažérov)
Jinak BSD licence taky není podle ideologie FSF svobodná v tom, že umožňuje udělat proprietární fork, nenařizuje poskytování zdrojáků.Citation needed.
Možnost šířit kód jako proprietární nebo dělat proprietární deriváty softwaru na svobodě neubírá, pouze ji nezaručuje všem uživatelům.Právě v tom je ten problém, to se lidem jako RMS nelíbí.
Je to tak, že některé svobodné licence jsou navíc copyleft, zatímco jiné nejsou.Myslel jsem, že svobodný software podle FSF musí dávat svobodu i uživateli, tzn. povinnost autora zveřejnit zdrojáky.
Svobodný software je ten, který dává takzvané čtyři svobodyTo je ale tvoje definice (kde tvoje = tábor BSD je svobodnější než GPL). Stallman by na to určitě měl jiný názor.
To je ale tvoje definice (kde tvoje = tábor BSD je svobodnější než GPL).Ne, to použil tu Stallmanovu.
Stallman by na to určitě měl jiný názor.Zajímavé, oba se odkazujete na stejnou "autoritu", akorát jeden z vás si zapomněl zjistit fakta.
Myslel jsem, že svobodný software podle FSF musí dávat svobodu i uživateli, tzn. povinnost autora zveřejnit zdrojáky.Myslím, že by to bylo v rozporu se všemi oficiálními vyjádřeními FSF. Jinak BSD licence svému příjemci tyto svobody dává, špatně ji interpretuješ. Pouze ji nezaručuje všem příjemcům software. Záruka je ale aktivní, stejně jako je aktivní GPL, BSD je pasivní volba, tedy volba, která žádnou z důležitých akcí nezakazuje, ale ani neomezuje. GPL šíření software omezuje na šíření s určitými podmínkami. BSD ne svobodná licence i podle FSF, a nejen to, všechny moderní varianty BSD licence jsou dokonce GPL compatible. Takže pokud někdo distribuuje BSD-licensed software s přidanou hodnotou, nic mu nebrání distribuovat ho jako GPL software.
Nelíbí se mu, že uživatelé svěřují svá data na servery poskytovatelů a nemají je tak pod kontrolou. Zmiňuje také možnost, že k nim například v USA mohou ztratit přístup po zásahu autorit.Vidím to podobně. Avšak zatím je v zásadě věcí každého člověka komu svěří svoje data. Dokud na Cloud computing není postavena většina OS (a doufám, že k tomu nikdy nedojde) tak bych to osobně zas až tak moc neřešil...
Jinak cloud je už z podstaty samozálohovací.Mezi možnými haváriemi by měl člověk počítat i s tím, že ho Google odstřihne. Člověk, co se mu něco takového stalo (konkrétně na google groups), měl hodně velký problém se domoct obnovení. Všechno je to "zadarmo", bez záruky. Lehce na to člověk zapomene, když to tak krásně funguje.