V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Richard Matthew Stallman, zakladatel projektu GNU a Free Software Foundation kritizuje Chrome OS a cloud computing obecně. Nelíbí se mu, že uživatelé svěřují svá data na servery poskytovatelů a nemají je tak pod kontrolou. Zmiňuje také možnost, že k nim například v USA mohou ztratit přístup po zásahu autorit. Jediná pozitivní věc na Chrome OS je podle něj fakt, že je postaven na GNU/Linuxu.
RMS komentuje také události posledních dní – konkrétně DDoS útoky. Varuje před používáním LOIC, uzavřeného (tedy nedůvěruhodného) nástroje, který byl k útokům použit. Zdroj: H-Online.com.
Tiskni
Sdílej:
Cloud je v podstate vzdialená plocha. Výpočty/chod programov počíta server a ukladanie sa deje tiež na serveroch, lokálne sa robí len prakticky vykresľovanie výsledku.
Dobre som to zadefinoval?
Podľa mňa je cloud aj pošta na webe a podobne.
Cloud je v podstate buzworld (t.j. chujovina manažérov)
Jinak BSD licence taky není podle ideologie FSF svobodná v tom, že umožňuje udělat proprietární fork, nenařizuje poskytování zdrojáků.Citation needed.
Možnost šířit kód jako proprietární nebo dělat proprietární deriváty softwaru na svobodě neubírá, pouze ji nezaručuje všem uživatelům.Právě v tom je ten problém, to se lidem jako RMS nelíbí.
Je to tak, že některé svobodné licence jsou navíc copyleft, zatímco jiné nejsou.Myslel jsem, že svobodný software podle FSF musí dávat svobodu i uživateli, tzn. povinnost autora zveřejnit zdrojáky.
Svobodný software je ten, který dává takzvané čtyři svobodyTo je ale tvoje definice (kde tvoje = tábor BSD je svobodnější než GPL). Stallman by na to určitě měl jiný názor.
To je ale tvoje definice (kde tvoje = tábor BSD je svobodnější než GPL).Ne, to použil tu Stallmanovu.
Stallman by na to určitě měl jiný názor.Zajímavé, oba se odkazujete na stejnou "autoritu", akorát jeden z vás si zapomněl zjistit fakta.
Myslel jsem, že svobodný software podle FSF musí dávat svobodu i uživateli, tzn. povinnost autora zveřejnit zdrojáky.Myslím, že by to bylo v rozporu se všemi oficiálními vyjádřeními FSF. Jinak BSD licence svému příjemci tyto svobody dává, špatně ji interpretuješ. Pouze ji nezaručuje všem příjemcům software. Záruka je ale aktivní, stejně jako je aktivní GPL, BSD je pasivní volba, tedy volba, která žádnou z důležitých akcí nezakazuje, ale ani neomezuje. GPL šíření software omezuje na šíření s určitými podmínkami. BSD ne svobodná licence i podle FSF, a nejen to, všechny moderní varianty BSD licence jsou dokonce GPL compatible. Takže pokud někdo distribuuje BSD-licensed software s přidanou hodnotou, nic mu nebrání distribuovat ho jako GPL software.
Nelíbí se mu, že uživatelé svěřují svá data na servery poskytovatelů a nemají je tak pod kontrolou. Zmiňuje také možnost, že k nim například v USA mohou ztratit přístup po zásahu autorit.Vidím to podobně. Avšak zatím je v zásadě věcí každého člověka komu svěří svoje data. Dokud na Cloud computing není postavena většina OS (a doufám, že k tomu nikdy nedojde) tak bych to osobně zas až tak moc neřešil...
Jinak cloud je už z podstaty samozálohovací.Mezi možnými haváriemi by měl člověk počítat i s tím, že ho Google odstřihne. Člověk, co se mu něco takového stalo (konkrétně na google groups), měl hodně velký problém se domoct obnovení. Všechno je to "zadarmo", bez záruky. Lehce na to člověk zapomene, když to tak krásně funguje.