Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Richard M. Stallman zveřejnil na webu GNU.org svůj názor na pro Linux připravované hry společnosti Valve a jejich vliv. Ten prý může být jak špatný (používání nesvobodného softwaru), tak dobrý (někteří díky nim možná vymění Windows za Linux). Celkově podle Stallmana bude dobrý přímý vliv významnější než špatný přímý vliv, nesmíme ale zapomínat na nepřímý efekt, který by mohl nastat — tyto hry by podle RMS mohly komunitu učit, že svoboda není důležitá. Zdroj: Phoronix.
Tiskni
Sdílej:
Tvrdit o něm, že je kapitalista je urážkou všech slušných kapitalistů.Jílek prostě není a z principu nemůže být kapitalista. Jediný z pravidelných návštěvníků, kdo působí jako kapitalista je Dalibor Smolík. O dalších nevím a nedivím se tomu.
Teoretickej komunismus spočívá v dělbě moci a zisků což se neděje.TM taky netvrdil, že se dělba moci a zisků týká celé společnosti
Demokracie neni vlada lidi, ale vlada lidu.Asi jsem svůj příspěvek dostatečně neoznačil.
(ikdyz v praxi uz tolik ne)A nebo jo?
Tohle je výsledek kapitalismu.V kapitalismu se privatizace může vyskytovat jen při počáteční transformaci. A záplatování ztrát bank veřejnými penězi tam nepatří vůbec. Když někdo lidem naslibuje, že vybírá peníze (daně) na společnou věc a pak je rozdá pár „vyvoleným“, tak to žádný kapitalismus není.
No jo ale musíš si přiznat že ten kapitalismus to dotáhnul tam kam to dotáhnul a mužou za to lidé. Říkat si tedka že za to nemuže kapitalismus je stejné alibiJenže on tu právě žádný kapitalismus není a nebyl! To špatné, co se tu děje, je spojeno s administrativními zásahy – přerozděluje se, ale ne ve prospěch občanů, ale z velké části jen ve prospěch několika málo vybraných občanů, kamarádů. V kapitalismu by se tohle nedělo, protože kapitalista nebude někomu dávat svůj zisk a dostávat za to úplatek – kapitalista by to vyměnil pouze za odpovídající hodnotu.
jako si řikat o systému bejvalýho režimu že za to nemohl.Je třeba přiznat, že za ta zvěrstva, co se děla (hlavně v jiných zemích, ale u nás částečně taky), ten komunistický manifest ani další Marxovy teorie nemohly – vinu nesou ti lidé, kteří byli tehdy u moci a snažili se ten systém implementovat (nebo se často ani nesnažili a použili to jen jako záminku k získání/udržení moci).
protože narazíž vždicky na nedokonlost lidí, stejně jako nedosáhneš dokonalého komunismu...Ten komunismus naráží spíš na přírodní zákony a věci nezávislé na člověku (omezené přírodní zdroje, pravděpodobně nedosažitelná plná automatizace) a jen částečně na ty lidské vlastnosti – pokud předpokládáš, že lidé by měli být skromní a krotit svoje potřeby – jenže s takovým předpokladem (skromní lidé) by fungoval libovolný režim, takže bych spíš řekl, že takhle to myšleno nebylo a ta vize skutečně byla, že se podaří naplnit dnešní potřeby lidí a všeho bude dostatek. Komunismus je utopie, nedosažitelný stav, protože v té teorii jsou chyby. Kapitalismus je oproti tomu úplně jednoduchý a přirozený systém založený na dobrovolnosti – pokud je pro obě strany obchod výhodný, dojde ke směně, pokud ne, nic se neděje a žijí vedle sebe. Pokud se kapitalismus nenastolí nebo dojde k jeho omezení, tak je to způsobené tím, že část lidí chce okrádat jinou část lidí a chce to dělat legálně – donutit je pomocí státu, aby uzavřeli „obchod“, který by dobrovolně neuzavřeli. Asi jako když tě přepadne lupič a pomocí pistole tě donutí, abys mu dal peníze, které bys mu dobrovolně nedal. Ano, i on je chudý a ty jsi bohatý a takto vlastně dojde k přerozdělení. Naopak, když potkáš bezdomovce nebo chudáka a rozhodneš se mu něco dát, tak je to solidarita.
V kapitalismu by se tohle nedělo, protože kapitalista nebude někomu dávat svůj zisk a dostávat za to úplatek – kapitalista by to vyměnil pouze za odpovídající hodnotu.Za předpokladu, že stát je mocnější a silnější než kapitalista. Dnes už to tak ale není, dnešní "kapitalista" nedává zisk a nepřijímá úplatek, dnešní "kapitalista" dává úplatek, aby si stát přiohnul k obrazu svému.
Ale ono to nebude "vsech", dilo porad patri puvodnimu autorovi, bez ohledu na to jakou licenci pouzije.Ale jestli použije nějakou špatnou, tak ať si nepřeje.
mi ty jeho myslenky silne pripominaji komunismusHm, možná, mně to (v praxi) spíš přijde jako meritokracie...
tyto hry by podle RMS mohly komunitu učit, že svoboda není důležitáHaha. Kolik lidi dnes opravdu povazuje svobodu u softwaru/hardwaru za dulezitou ? I z linuxaku spousta pouziva smartfouny, apple kompy, nvidia blob ovladace atd, kde si o svobode muzete nechat zdat... tudiz trochu pozde..
Proste driv jsem byl pragmatikPragmatik seš furt, akorát chceš pragmaticky dosáhnout něčeho jinýho než dřív. Osobně taky preferuju taky HW se svobodnými ovladači a s co nejméně omezeními a to právě z pragmatických důvodů - aby to zařízení fungovalo stejně dobře po celou dobu jeho životnosti
uzavrene a komercni krabicky, ale ted se jich cim dal vic bojim.Drive jsem snad kazdou automobilku, pro kterou jsem delal vyvoj, skrtnul z listu vyrobcu od nichz bych si neco koupil. Ted jsem jiz pochopil, ze nema smysl takhle uvazovat, jednak se list moznosti povazlive zkratil,a hlavne, system je nastaven tak, ze se prasi vsude. Zaklad je mit mechanicke brzdy, kusu zeleza nepretece buffer.
Haha. Kolik lidi dnes opravdu povazuje svobodu u softwaru/hardwaru za dulezitou?Co je špatného na tom, že se linux dostal mezi sprostý lid?