Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Penetrační distribuce Kali zahrnula patch obsahující Emergency Self Destruction disku zašifrovaného LUKSem. Jde o jiné "heslo", po jehož zadání dojde ke smazání šifrovacích klíčů (všech keyslot) a tím se znemožní přístup k disku. Tento patch byl převzat od "Juergen Pabel" a portován na novější verzi cryptsetup. Výsledný patch je umístěn na github.com.
Tiskni
Sdílej:
dd if=/dev/zero of=/dev/sda1
Ani se nedivím, že to upstream pokládá na prd.
Uvazovali jsme o tom, ze disky navrtame.
Mnohem lepší je to ohřát nad Curieho teplotu, to se potom (po následném ochlazení) magnetické domény znáhodní zcela sami.
nemusím lovit který device to mám přemazat, případně jak velká ta hlavička je - to kdybych si ty data nechtěl zlikvidovat úplněA jak se k těm datům bez klíče dostanete?
Ta funkcia max. robi dojem bezpecia, urcite nie bezpecie.
"které při napsání odemkne přístup k vlastním šifrovacím klíčům disku"
A tu je problem. Date niekomu heslo, ktore ked da do vhodneho programu, tak si program po odsifrovani citlivych udajov uvedomi, ze by mal nieco zmazat a zmaze to. To ale nie je povinnost a preto cele toto riesenie len umoznuje ziskat pristup prave tym, pred ktorymi by sme chceli data chranit.
Myslím, že je to buď blbě ve zprávičce, nebo blbě naprogramované.Jsem si jistý, že to první. Nestudoval jsem kód, ale celé to chápu tak, že zadání destrukčního hesla pouze smaže všechny keysloty a rozhodně žádný klíč nedešifruje (ať už to do keyslotu vkládá cokoliv - určitě však ne platný klíč zašifrovaný tím heslem).
A stejně nejlepší šifrovací mechanismus je IMHO ten co jsem tu (a tuším Jenda(?)) před časem popisovalMně tohle přijde jako overengineered. Podle mě by stačil normální kryptomodul, který se při pokusu (třeba) o otevření zničí. Klíč pak v něm může být uložený úplně normálně třeba v nějaké volatilní paměti (nedokážu si představit, jak otevíráš epoxidový blob a vyčítáš mikrosondami data ze sběrnice pod pasivační vrstvou, aniž bys ani jednou nepřerušil napájení)