Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Hudební skladby zakoupené na i-legalne.cz již neobsahují DRM.. Díky tomu je možné soubory přehrávat bez speciálního softwaru, libovolně vypalovat, kopírovat na přehrávače atd. Ceny písniček bez DRM zůstávají stejné. Ve Spojených státech se hudba online prodává již několik let bez DRM, k čemuž dopomohla kritika od Steva Jobse a kupodivu i Billa Gatese.
„Jsme velice rádi, že se nám za podpory všech vydavatelských společností podařilo učinit tento významný krok, o který jsme usilovali poslední tři roky a po kterém také výrazně volali naši uživatelé. Věříme, že tuto změnu, která znamená radikální zjednodušení procesu nákupu a následného přehrávání legálně nabyté hudby, naši stávající i noví zákazníci ocení,“ řekl v tiskové zprávě Petr Peřina, marketingový ředitel DVC International, a.s.
Od poloviny roku 2007 již byly v nabídce i-legalne.cz bez DRM skladby od Supraphonu, později přibyl Universal Music. Od teď to platí i pro další velké společnosti jako Sony Music, EMI, Warner Music a menší domácí značky.
Bohužel nadále zůstává formát WMA s datovým tokem 192 a výjimečně 256 kbit/s (u obou vzorkovací frekvence 44,1 kHz).
Tiskni
Sdílej:
Tak ještě to vydávat v ogguTo já bych spíš ocenil Musepack.
Nejvíce uvažují o 320kbps mp3.Čirý nesmysl.
asi se jim nechce podporovat dva formátyJinak nikdy jsem nepochopil proč je takový problém držet ty díla na server ve FLACu (či jiném bezeztrátovém formátu a třeba i ve vyšším rozlišení a vyšší bit. hloubce) s pár implementovanými kodéry a obří keší a prostě dát zákazníkovi (třeba za mírný úplatek) na výběr (včetně toho FLACu samozřejmě) s MP3 jako defaultem (třeba). Základna přehrávačů co přehraje Vorbis nebo Musepack se pomaloučku rozšiřuje (hlavně díky otevřeným firmwarům) a implementačně by to IMHO nebylo zas tak složité. Ale jak už někdo uvedl dole – třeba jde opravdu jen o
správnémanažerské rozhodnutí a nic víc.
Server i-legalne.cz nyní nabízí hudbu bez DRMServer i-legalne.cz nyní pro mě začíná existovat.