Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
PKGBUILD pro Arch a ebuild pro Gentoo jsou připraveny již od vývojářského týmu, není třeba psát vlastní. :)
/usr/share/games/tuxanci
a jedine co to vyprodukuje je:
Couldn't open ././image/ikonka.png Nelze nacist ikonku : Couldn't open ././image/ikonka.png Couldn't open ././image/tux1a.png Couldn't open ././image/tux2a.png Couldn't open ././image/tux4a.png Couldn't open ././image/tux3a.png Couldn't open ././image/kriz.png Couldn't open ././image/panel.png Couldn't open ././image/naboj.png Couldn't open ././image/main_menu.png Couldn't open ././image/vyber_level.png Segmentation fault
Couldn't open .//usr/share/games/tuxanci/image/ikonka.png Nelze nacist ikonku : Couldn't open .//usr/share/games/tuxanci/image/ikonka.png Couldn't open .//usr/share/games/tuxanci/image/tux1a.png Couldn't open .//usr/share/games/tuxanci/image/tux2a.png Couldn't open .//usr/share/games/tuxanci/image/tux4a.png Couldn't open .//usr/share/games/tuxanci/image/tux3a.png Couldn't open .//usr/share/games/tuxanci/image/kriz.png Couldn't open .//usr/share/games/tuxanci/image/panel.png Couldn't open .//usr/share/games/tuxanci/image/naboj.png Couldn't open .//usr/share/games/tuxanci/image/main_menu.png Couldn't open .//usr/share/games/tuxanci/image/vyber_level.png Couldn't open .//usr/share/games/tuxanci/image/hore.png Couldn't open .//usr/share/games/tuxanci/image/dole.png Segmentation faultProc to tam sakra pridava to
./
???
Proc to tam sakra pridava to ./
???
Tak si odpovim sam...
char* getRootPath() { if(access("/usr/share/tuxanci/",F_OK)==0) return "/usr/share/tuxanci/"; else return "./"; }Uh... to snad ne.
configure
. Hmm, tady se koukám autotools nepoužívají.
./
tam ma delat co? Aby spusteni fungovalo z mista, kde jsem to zkompiloval? No ja nevim kolik lidi si takhle neco 'instaluje' PKGBUILD z AURu je pro jistotu nefunkční úplně.Já jsem ho zkusil hned jak se objevil, a funguje
neco jako soubor config.h a v nemNo to uz tam je (soubor
#define DATA_PATH /usr/share/games/tuxanci/data
#define HOME_PATH /home/user/.tuxanci/
a pak v programu char* getRootPath(){ return DATA_PATH;}
directories.h
) a resim to pres sed, nicmene to fakt neni optimalni. char* getRootPath(){ return DATA_PATH;}A hlavně na to zavolejte free() ať to hezky spadne. Myslím, že by ta funkce měla vracet
const char*
. Já bych ji ale nepoužil vůbec, protože v C je práce s řetězci docela naprd. Lepší je napsat do zdrojáku něco jako open( DATA_PATH "/soubor.xxx", ... )
. Takovéto skládání je asi v C nejjednodušší.
Při make install stačí použít proměnnou DESTDIR=, která zastupuje cílový root adresář, takže třeba v případě Gentoo stačí v ebuildu použít emake DESTDIR="${D}/image" install (pokud jsem tedy nezapomněl, jak to v ebuildu vypadáNo, to prave moc nefunguje, protoze).
/usr/share/...
je proste natvrdo v header souborech (directories.h) a je potreba to resit pres sed. Samozrejme ze $(DESTDIR) funguje, ale to neni moc platny, protoze pak ta hra nenajde soubory.
A druhak, takhle už to stačí? (Mám na mysli to řešení s adresáři.)Pro ten ebuild jo; treba casem sezenete nekoho, kdo umi autotools...
Pro ten ebuild jo;V současném stavu to funguje v pořádku pro ebuild (Gentoo/Portage), PKGBUILD (Arch/Pacman) i "ruční" instalaci. Takže zatím snad bez problému...
A co takhle gettext, slovenstina neni zrovna moc rozsirena a v tomhle stavu se to fakt lokalizovat neda;Na vícejazyčnosti hry se pracuje a nechybí moc k dokončení. Popravdě, neřešíme to gettextem (možná bohužel, možná ne), ale lokalizace do dalších jazyků bude jednoduchá.
Tiskni
Sdílej: