Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Po dlouhém čekání vyšla beta verze Skype 2.1 ve verzi pro Linux. Stahovat můžete ze skype.com.
Tiskni
Sdílej:
K dispozici je i 64bitová verze ...Óóóóó...
No ja nevim, stahl jsem a nainstaloval amd64 verzi, ale spis mi to pripada ze to je prebalena 32bit jen aby nedelala problemy pri instalaci:
Downloads/skype-ubuntu-intrepid_2.1.0.47-1_amd64.deb
dpkg -l skype
ii skype 2.1.0.47-1 Skype - Take a deep breath
~$ file /usr/bin/skype
/usr/bin/skype: ELF 32-bit LSB executable, Intel 80386, version 1 (SYSV), dynamically linked (uses shared libs), for GNU/Linux 2.6.8, stripped
A na 9.10 Alpha4 ZATIM porad stejne problemy liba32sound-plugins (https://bugs.launchpad.net/bugs/408615).
No ale uz jen to, ze se deje nejaky release je pozitivni :)
Kdo?Íbej, nebo kdo to teď vyvíjí.
Že Ubuntu x64 odmítne instalaci x32 balíčku a jsou nutné tyto workaroundy?
--force-things, --no-force-things, --refuse-things Force or refuse (no-force and refuse mean the same thing) to do some things. things is a comma separated list of things specified below. --force-help displays a message describing them. Things marked with (*) are forced by default. (blablabla) architecture: Process even packages with the wrong archi- tecture.
No zaplaťpámbu! Nechtěl by to někdo zkompilovat pro Mandrivu?
mě se u Pulse Audia nechytá mikrofon, přestože v GUI pro ovládání hlasitosti bylo vidět, že mikrofon funguje a Gnome aplikace pro záznam zvuku nahrávala
Jinak ještě mě potěšila indikace aktivity klávesnice protistrany.BTW - jsem zvědav, zda to budou v betách držet tak dlouho, jako tu předchozí verzi
stejny problem ... :(mě se u Pulse Audia nechytá mikrofon, přestože v GUI pro ovládání hlasitosti bylo vidět, že mikrofon funguje a Gnome aplikace pro záznam zvuku nahrávala
Hmm, jako by na tom zalezelo jestli je zrovna skype 32bit nebo 64bit. Hodne pameti to nepotrebuje, tak vo co go?!
Jaroušku, jde o ty stejné knihovny přeložené ze sakumprásk stejných zdrojáků - jednou do 32 bitového formátu a podruhé do 64 bitového formátu. Z čeho usuzuješ že ty 32b verze jsou šmejďárny, případně že 32bit podpora v kernelu je šmejďárna?
Rozdíl je v tom že DOSová aplikace by běžela, jak správně říkáš, v emulaci. Naproti tomu 32bitová (x86) linuxová aplikace běží na 64bit systému (x86-64) nativně, nikoliv v emulaci. To je rozdíl třeba proti spouštění x86 aplikací na ia64 (Itanium) - tam jde o emulaci a možná bych dokázal pochopit kdyby Itaniáři brečeli že Skype nevydává vezi pro ia64. Ovšem na x86-64 se o emulaci nejedná - zde hardware i kernel zvládají x86 aplikace nativně.
OK, dejme tomu že na čistě 64bit systému bude v paměti kód 32bit knihoven jen a pouze pro Skype - ovšem díky tomu že jádro do RAM natahuje jen to co je skutečně potřeba tak tam rozhodně nebude úplně celá libc, úplně celá libX11, atd. Z každé knihovny tam bude jen pár stránek které se opravdu používají. Memory leaky ve FireFoxu určitě sežerou víc paměti než těch pár kousků 32bit knihoven pro skype.
Asi všechny příčetné distribuce mají 32bit verze běžných knihoven k dispozici i pro 64bit systémy. Takže asi s dostupností těch knihoven problém není.
Takže v čem je lepší 64bit skype oproti 32bit?
Doufám, že to konečně bude fungovat korektně s integrovanýma zvukovkama. NA Ubuntu 9.04 64bit jsem to zatim testoval uspesne s PCI zvukovkou.
:D
ale takovy sprostaci jako ty se nemaj podporovat, takze to beru zpet:(
Dík za info....64bit verze potěší nejen jednoho Jardu :) (vsadim se že ten balík bude závyslej na ia32 balících :D )
32bytových? To ako 256bitov?
No hlavně závysý na podpoře 4bytových bynárek v jádře.
Tuhle chybu dělám od základky a nikdy se jí nezbavim :) ...P.S. pěkná patička :D
Aaaaaa...to nebylo v patičce...dneska mám ale den :D