Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Po dlouhém čekání vyšla beta verze Skype 2.1 ve verzi pro Linux. Stahovat můžete ze skype.com.
Tiskni
Sdílej:
K dispozici je i 64bitová verze ...Óóóóó...
No ja nevim, stahl jsem a nainstaloval amd64 verzi, ale spis mi to pripada ze to je prebalena 32bit jen aby nedelala problemy pri instalaci:
Downloads/skype-ubuntu-intrepid_2.1.0.47-1_amd64.deb
dpkg -l skype
ii skype 2.1.0.47-1 Skype - Take a deep breath
~$ file /usr/bin/skype
/usr/bin/skype: ELF 32-bit LSB executable, Intel 80386, version 1 (SYSV), dynamically linked (uses shared libs), for GNU/Linux 2.6.8, stripped
A na 9.10 Alpha4 ZATIM porad stejne problemy liba32sound-plugins (https://bugs.launchpad.net/bugs/408615).
No ale uz jen to, ze se deje nejaky release je pozitivni :)
Kdo?Íbej, nebo kdo to teď vyvíjí.
Že Ubuntu x64 odmítne instalaci x32 balíčku a jsou nutné tyto workaroundy?
--force-things, --no-force-things, --refuse-things Force or refuse (no-force and refuse mean the same thing) to do some things. things is a comma separated list of things specified below. --force-help displays a message describing them. Things marked with (*) are forced by default. (blablabla) architecture: Process even packages with the wrong archi- tecture.
No zaplaťpámbu! Nechtěl by to někdo zkompilovat pro Mandrivu?
mě se u Pulse Audia nechytá mikrofon, přestože v GUI pro ovládání hlasitosti bylo vidět, že mikrofon funguje a Gnome aplikace pro záznam zvuku nahrávala
Jinak ještě mě potěšila indikace aktivity klávesnice protistrany.BTW - jsem zvědav, zda to budou v betách držet tak dlouho, jako tu předchozí verzi
stejny problem ... :(mě se u Pulse Audia nechytá mikrofon, přestože v GUI pro ovládání hlasitosti bylo vidět, že mikrofon funguje a Gnome aplikace pro záznam zvuku nahrávala
Hmm, jako by na tom zalezelo jestli je zrovna skype 32bit nebo 64bit. Hodne pameti to nepotrebuje, tak vo co go?!
Jaroušku, jde o ty stejné knihovny přeložené ze sakumprásk stejných zdrojáků - jednou do 32 bitového formátu a podruhé do 64 bitového formátu. Z čeho usuzuješ že ty 32b verze jsou šmejďárny, případně že 32bit podpora v kernelu je šmejďárna?
Rozdíl je v tom že DOSová aplikace by běžela, jak správně říkáš, v emulaci. Naproti tomu 32bitová (x86) linuxová aplikace běží na 64bit systému (x86-64) nativně, nikoliv v emulaci. To je rozdíl třeba proti spouštění x86 aplikací na ia64 (Itanium) - tam jde o emulaci a možná bych dokázal pochopit kdyby Itaniáři brečeli že Skype nevydává vezi pro ia64. Ovšem na x86-64 se o emulaci nejedná - zde hardware i kernel zvládají x86 aplikace nativně.
OK, dejme tomu že na čistě 64bit systému bude v paměti kód 32bit knihoven jen a pouze pro Skype - ovšem díky tomu že jádro do RAM natahuje jen to co je skutečně potřeba tak tam rozhodně nebude úplně celá libc, úplně celá libX11, atd. Z každé knihovny tam bude jen pár stránek které se opravdu používají. Memory leaky ve FireFoxu určitě sežerou víc paměti než těch pár kousků 32bit knihoven pro skype.
Asi všechny příčetné distribuce mají 32bit verze běžných knihoven k dispozici i pro 64bit systémy. Takže asi s dostupností těch knihoven problém není.
Takže v čem je lepší 64bit skype oproti 32bit?
Doufám, že to konečně bude fungovat korektně s integrovanýma zvukovkama. NA Ubuntu 9.04 64bit jsem to zatim testoval uspesne s PCI zvukovkou.
:D
ale takovy sprostaci jako ty se nemaj podporovat, takze to beru zpet:(
Dík za info....64bit verze potěší nejen jednoho Jardu :) (vsadim se že ten balík bude závyslej na ia32 balících :D )
32bytových? To ako 256bitov?
No hlavně závysý na podpoře 4bytových bynárek v jádře.
Tuhle chybu dělám od základky a nikdy se jí nezbavim :) ...P.S. pěkná patička :D
Aaaaaa...to nebylo v patičce...dneska mám ale den :D