OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Patrick Volkerding oznámil, že stávající vývojová větev distribuce Slackware přešla do RC verze. Jako obvykle nejsou vydány oficiální ISO obrazy, ale můžete stahovat týdenní buildy a to včetně 64bitové verze. Více informací naleznete v changelogu.
Tiskni
Sdílej:
Vzdycky je neco za rohem.
Vzdycky je neco za rohem.Je rozdiel či je za rohom balík, ktorý má <1MB a množinou súvisiacich balíkov, ktorá má dohromady 300MB. Ak od RC po skutočný release prejde mesiac (čo je celkom reálne), tak ďalší release Slackware-u vyjde v čase, kedy bude KDE 4.3 už dostupné. Navyše po release zvyčajne príde pár týždňov až mesiacov pauza, kedy Slackware-current nebude existovať a tým pádom ani Slackware-ové balíky KDE 4.3
Nemal by byť problém zobrať zdrojáky z 12.1 a pomocou slackbuildov si prekompilovať KDE3 v Slacku 13.
No ja teda neviem, ale:
cd kde
sh KDE.SlackBuild
(teraz idem na pivo)
...hotovo
To mi nepripada ako piplanie.
SlackBuild je script, ktory zostavi BALIK pre slackware zo zdrojakov BEZ NUTNOSTI ZASAHU POUZIVATELA. Takze na tom nie je nic pracne, a nikto sa nemusi s nicim prplat.
Upgrade balikov je od verzie 12.2 mozny pohodlne cez slackpkg, ktory je oficialne v distre. Staci si vybrat jeden z oficialnych repozitarov, zadat slackpkg update, slackpg upgrade-all. V pripade upgradu len vybraneho balika staci zadiat bud priamo slackpkg upgrade balik, alebo vybrat z ponuky len tie, ktore chcem upgradnut. Na tomto sposobe nie je nic pracne ani nic zastarale.
Mozno niekoho prekvapi, ale cez slackpkg som bez problemov presiel zo stable verzie 12.2 na current. Vsetko bez prplania.
ja osobne poznam 4 ks ludi, ktory pouzivaju na Slackware-i KDE
robime riadenie CNC-cka pripojneho na siet- koli bezpecnosti treba Slackware ( slack je definovany ako "takmer necracknutelny system, ale uzivatelsky pritulny ako zvinuty strkac"), KDE=ckom a GUIho urobime pre uzivatelov z rodu strojarov...
Na sieti musi byt koli vzdialenej diagnostike a upgrade-om..