Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Byl uveřejněn nový open-source editor videa slowmoVideo, jehož hlavní devizou je změna rychlosti videa, a to včetně přehrávání pozpátku. Oproti pouhé změně snímkové rychlosti slowmoVideo produkuje video, které je plynulé. K dispozici jsou i ukázky. slowmoVideo využívá grafickou kartu k dopočítání snímků.
Tiskni
Sdílej:
Neškodilo by dodat, že:
GPU-KLT+FLOW requires an nVidia card.
Jako jediná možná varianta mne napadá Intel, nicméně u těchto karet je logické, že netopí, jelikož mají výkon jako Nvidia z roku 2002 (mám v laptopu Intel i950 a seká se mi občas i Quake 3).
Právě kvůli CUDA bych čekal, že kvalita bude výborná.Protože pro CUDA se dobře programuje a ti nejlepší experti na video se to zároveň naučili? Haha.
Čertví, jaká je ta kvalita řešení ze zprávičky, když to ještě musí běžet na CUDA...Zkoušel jsem to a je to fakt jako na ukázkových videích. Tj. skoro neuvěřitelné.
* ffmpeg libraries could not be found.
* libswscale could not be found.
* slowmoVideo will be built: NO
přitom ffmpeg-devel v repozitářích nemůžu najít
Ona to je práce jednoho člověka a ten má evidentně nVidii. Ale třeba se do toho časem někdo pustí…
potrebuje to nvidia-cg-toolkitJo, ten ale kompiluje do DirectX nebo OpenGL shaderů, takže to by neměl být problém...
nejspis to vyuziva CUDA jadra v grafikach...Nic takového neexistuje
Jasně, takže "oni" vlastně nepoužívají tu spoustu procesorů v jádře, počítají to přes shadery, který jsou unifikovaný a ty se stream procesory/CUDA jádry nemají ale vůbec nic společnýho, že?potrebuje to nvidia-cg-toolkit..na GPU jsou jádrem GPGPU stream processory. Ty ale oni nepoužívaj, oni to opravdu počítají přes ty shadery, který jsou unifikovaný.
Někde/někdy se lze dočíst označení stream procesorů jako "CUDA cores" (např. v gui utilitě nvidia-settings)To je pouze marketingové označení - snaží se propagovat svoji technologii. Care-o-Meter:
Lo [-|--------] Hi
.
zkratka GPGPU je potom využití GPU na počítání něčeho jiného, než je grafika, nebo fyzika ve hráchNe. GPGPU je general purpose, což značí vyšší úroveň programovatelnosti (pouze nejnovější shadery). "Fyzika", ať už ve hrách, nebo kdekoli jinde, do toho patří samozřejmě taky.
Jasně, takže "oni" vlastně nepoužívají tu spoustu procesorů v jádře, počítají to přes shadery, který jsou unifikovaný a ty se stream procesory/CUDA jádry nemají ale vůbec nic společnýho, že?Oni = programátoři gpu-klt+flow, tak jsem to myslel. Co se týče těch jader: jestli jsou nebo nejsou fyzicky na konkrétních grafikách tvořeny stejným HW a jestli si to ovladače přeloží tak, nebo onak je v této debatě naprosto irelevantní, protože podstatný na tom je způsob přístupu k nim. Přístup přes OpenGL shadery není to samý jako přístup přes GPGPU API jako třeba CUDA nebo OpenCL. To je totiž taky důvod, proč GPU-KLT+FLOW podporuje i starší grafiky, už od GeForce 6 - tato grafárna rozhodně žádný "CUDA cores" nemá, protože tehdy ještě ani CUDA neexistovala!