Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Taky už mám jasný dárek k Vánocům Na tom jejich Twitteru před 4 hodinami psali, že brzy otevřou online obchod
No já si počkám nebo si ven zajedu pro Motorolu.
Pokrytectví jak sviňa od někoho, kdo na každém rohu nadává, Ubuntu je spyware.
To same jak rikal Pavel Tisnovsky, ze nechape, proc jeste nekdo v Jave pouziva veci psane v C, kdyz to stejne napisou pomaleji, nez Java samotna :D.To ale nevypovida o kvalite javy ale o nekvalite tech programatoru.
Jistě, proto všichni píšeme v assembleru…
Když ti to přijde jako lepší řešeníVyšlo by to zhruba nastejno...
No vlastně bych k nim měl přidat skoro další stovku, kde jsem o tom ještě nepsal, ze které bych ale měl vyjmout těch několik (spočítám je na prstech jedné ruky, nebo dvou), co se mi pak nepodařilo se spojit s autorem.
No a zatímco nastavuješ ten svůj stroj, aby výsledky, co bude chrlit, odpovídaly tvých představám o tom, jak to má vypadat, tak jsem k nim přidal jeden další.
S touto logikou jsi ale přišel ty?
A co na to David? Ten má vždycky po ruce takový ten obrázek, kde jsou vymalovány jakésy argumentační klamy, alespoň podle autora, co to nakreslil. Mohl by tě/mě poučit.
No z nás dvou nejsem ten, kdo sem chodí psát o množství překladů, které vysokou rychlostí vyplodil...S touto logikou jsi ale přišel ty?
No a já jsem ten, který uvedl nějaké číslo. A co má být. To je skutečnost. O tom, že bych na začátek postavil záměr udělat to, o čem píšeš, rychle něco vyplodit, a potom oznamoval splnění úkolu v mezích zadaných parametrů, z toho, co jsem napsal výše, neusuzuju.
Vidím, že docela nemáš představu, co to chce, aby to spatřilo světlo světa, a proč to tak je, jak to je. A já si to uvědomuju jen díky zkušenosti.
Takže si myslím, že jsme se do toho zamotali, a je na čase, aby sis uvědomil, že tě nechci dostat na lopatky, protože jsi někde něco napsal. (aspoň doufám)
Některé programy obsahují opravdu roztomilé věty. Ale není to tak časté:
Something terrible happened, I could not reach the Internet - Stalo se něco hrozného. Nedostal jsem se na internet. Ó ty hrůzo...
Po provedení .NET assembly, jeho byte kód projde skrz provozní JIT kompilátor, aby generoval nativní kód. ..
hmm s kompilaci do opravdove binarky to asi nema nic spolecneho.
Skoro mi to připomina moji upravu jednoho interpretu na salovem kompu v 80tych letech, kdy jsem po spusteni prevedl textove psany program do co nejvice binarniho zapisu, aby se za behu uz nikdy nikde nemusel resit interpretace původního zápisu. Sice se běh zrychlil 100x .. ale pořád to bylo 10x pomalejší než opravdový kompilovaný kód.
Chapu, že v tech interpret jazycích se dá psát mnohem rychleji, jen to pri vetsi slozitosti a objemu dat trva dele. Ja holt jsem spis na ty optimalizace kodu s dlouhodobější pouzitelnosti a proto jsem mel rad ASM. Ale pravda, ze když dnes chci rychle rozparsovat nějake logy ci cisco konfigurace, flaknu to rychle treba v perlu .. rychle napsat, jednou pouzit a zahodit .. :)
A nemohl by stejné optimalizace, co dělá ten JIT, provést normální kompilátor při překladu binárky?
Nemohl, protože JIT optimalizuje i na základě toho, jak často se jednotlivé metody volají a jaká data skrz ně proudí. Má informaci i o tom, jak často se do jaké větve IF/THEN vleze nebo kolikrát se iteruje přes jaký cyklus. Má k dispozici prostě živý program, ne jen statický zdroják.
Dobrý je překlad do mezikódu (bytekódu), jako to dělá Java – tady máš možnost zoptimalizovat, co jde, při kompilaci do mezikódu a zbytek potom ještě doladit při běhu aplikace.
PGO taky není špatný nápad, ale záleží, jak dobře budou nasimulovaná data odpovídat realitě. Zajímavý by byl nějaký hybrid mezi tím – dělat normálně JIT ale při ukončení informace si uložit ty získané znalosti a příště je jen načíst.
Jenže FF-OS není OS. Stejně jako Tizen.Hovadina. Firefox OS je OS se vsemi atributy standardniho OS a to ze vam nevyhovuje jeho aplikacni framework je vas problem. Navic v pripdade Tizen muzete psat binarni aplikace jak v C/C++, tak v javascriptu.
Zbytek jsou interpretové srajdy.Dalsi hovadina. Javascriptove enginy jiz davno nejsou interprety, maji vestaveny JIT s cachovanim prelozeneho kodu.
Qt veci uz museme pustit na kdecem.Pokud jde o portabilitu, tak prave Javascript/HTML si namaze Qt kdykoliv na chleba. Zkousel jste nekdy Qt na Androidu? Aplikace v Jave ma 30kB a ekvivalentni Qt muze mit i 2MB podle pouzitych knihoven, navic i standardni GUI je i z hlediska framerate zatim pomalejsi.
Tizen a FF-OS jsou by default web app bezici ajko interpret. Nebo ne ?Ne. FxOS skutecne pouziva jen JS/HTML5, nicmena implementovali WebAPI napsane v C++, ktere vam vedle veci jako WebGL ci WebWorker umoznuje psat veci efektivne. Tizen podporuje rovnocenne psani aplikaci v C/C++ a v JS/HTML5, ani jedna neni default.
Hmm, a kdy se ten javascript kompiluje do binarky ?Nedistribuuje se jako binarka, coz je obrovska vyhoda. Kompilace probiha za behu (inlining, lokalni optimizace, control flow optimalizace, global optimalizace, generovani nativniho kodu), jednou zkompilovany kod se cachuje, a za behu muze probihat optimalizace k pokryti hotspot-u. Rekl bych ze u vetsiny aplikaci je to cesta do budoucna, kompilacni overhead po prvnim spusteni bude cim dale vice zanedbatelny.
Ona to teda neni sranda ani na Androidu, ale z te Javy ma clovek precejen trochu mensi paranoiu nez z Js, aspon ja.Me trvalo tri roky, nez jsem z JS prestal blit (TI v to ma build system a generator kodu), ale novy ECMAScript 6 vypada dobre (konecne treba celkem normalni class), pripadne jsou veci jako coffeescript ci typescript - nepouzivam, ale vypadaji dobre.
Kdo chce pořádný underground ať se zaměří na Neo900. Je to case Nokia N900 a v něm bude upravená základní deska z openmoko. Měla by to být výkonější varianta/nástupce N900. A můžete si dám třeba debian.
Líbilo by se mi to, akorát že jako geek projekt v malosériové výrobě to vyjde dost draho. Navíc kdyby to mělo pořádnou klávesnici jako měla 9300i to by bylo pošušnáníčko. Projekt se rozjíždí, ale už se sehnalo dost peněz na výrobu funkčního prototypu.
nebo osobni udaje googlujakmile si tam šupneš sync s MS/Googlem tak už ty data tam jsou. Otázkou je zda bude něco jiného na sync než cloud.
BTW - nemá FM rádio :(
To je dobře. Jinak bys musel platit poplatek za rozhlasový přijímač.
Ten se platí za domácnost a tam typicky už nějaké rádio je (v autě, v obýváku ve věži, v televizi, v jiném mobilu atd.).
Flame na tohle téma nemá smysl. (Ale rád se do něj pustím :D)
Pochybuji, že Jolla uvolní soubory v EAGLu & poskytne "oficiální" podporu pro jiné OS. Stejně tak pochybuji, že Neo900 a jeho (potencionální) následovníci budou mít high-end parametry a získají významnější podíl na trhu -- Jolla na tohle má šanci.
Takže: instalovat na Neo900 Nemo Mobile (IMHO) nemá smysl, chtěl jsem jenom upozornit na to, že pro něj existuje "normální" OS. Normální OS na nenormálním telefonu pro nenormální (čti pro hodně velké geeky) lidi? :)
PS.: Jak o Neo900 tak o Jollu je zájem, akorát u trochu jiné skupiny lidí (N900 > Neo; N9 > Jolla).
Jolla na tohle má šanci.Nema.
Pokud napriklad nemohou zverejnit zdrojaky nejakeho ovladace, protoze jsou pod NDA.To je stejne jako u Androidu, mate binarku a tu muzete linkovat, vice nemaji casto ani vyrobci, ti maji jen hot line a "podporu" od vyrobce.
Lze pochopit, ze pred vydanim nechteli zverenit nehotovou praci.Proc? Dale, informace o nejakem otevreni v budoucnu nejsou a zatim je to uzavreny OS.
Doufejme, ze brzo otevrou aspon komponenty, u kterych je to mozne, a ze bude mozne bezbolestne odstranit uzavrene komponenty.Pokud chci pouzit jen dostupne OSS komponenty, tak na to nepotrebuji Jollu. Navic, pak nebudou chodit jejich aplikace. Jolla chce pokrytecky tezit z toho, ze Google nepokryl celou radu veci patenty a dal implementaci svobodne k dispozici, pricemz sami se svym kodem delaji presne opak.
Bali se, ze to nekdo zacne prodavat driv?Lze pochopit, ze pred vydanim nechteli zverenit nehotovou praci.Proc?
Dale, informace o nejakem otevreni v budoucnu nejsou a zatim je to uzavreny OS.Prave to je na tom to smutne. Nekolikrat naznacili, ze je to mozne (napr Jukka Eklund ). Je pravda, ze takove mozna-nekdy-uvidime mne dokaze spis nasrat nez kdyby rovnou rekli, ze jsou closed source.
když oni oficálně opakují, že zveřejní maximum co půjdeNe, nikoliv co pujde, a co zverejnit chteji, to je zasadni rozdil a zatim proste nechteji.
No mně to právě nepřipadá, že by byli v současnosti horší, když jsou teď stejní.Az si budu moci pro svuj phone sestavit z volne dostupneho kodu funkcni +/- klon Sailfish OS a udelat fork, muzeme uvazovat o tom ze jsou stejni.
Wayland a Qt5 (což je opensource Mer) a nad to dát místo SailfishOS GUI zcela opensource Nemo GUI.Mer je stale nedodelana kupka kodu, navic Nemo a zminene veci maji k necemu funkcnimu jeste velmi daleko, pokud vubec nekdy. To je spise pravdepodobnejsi Ubuntu Touch. Osobne si myslim, ze Qt based telefony jsou mrtva cesta, mozna QML.
ak jestli je Mer nedodělaná kupka hoje, Jola foun tedy nemůže fungovat ..Jolla na Meru udelala kus prace, ale i ten jejich telefon stale neni v produkcni kvalite.
QML se bez Qt neobejde .. mám ten pocit .. :)Ano, k behu, ale muzete v tom psat produktivne aplikace v JS aniz byste se moc spinil s Qt, predevsim GUI.
ten jejich telefon stale neni v produkcni kvalite.
No proto asi řikají že to je beta ne ?
Hele, mám 2 roky starou N9 postavenou jestě na Xorg a Qt4.8/QML .. a je v lepší produkční kvalitě než současné WP8. Takže jim věřím, že až se dotáhnou dětské bolesti Wayland + nové Qt/QML, bude to stejně dobré.
No já neměl na mysli psát to v čistém Qt .. to nemám rád i na desktopu. :)
a je v lepší produkční kvalitě než současné WP8.Nesmysl. Mam hned vedle sebe kolegy s N9 a s Nokia Lumia 820, a N9 je mene stabilni, stale leakuje a je na ni vyrazne mene aplikaci, WP8 jsou vyrazne dale.
N9: se stabilitou nemám problém, leakuje protože pomalý 1MHz single CPU.Mel jsem na mysli memory leaky. Never ending story jejich reseni byl jeden z mnoha duvodu, proc Nokia zabila Qt/QML based phones.
co umí třeba připojit se do firmy pomoci VPN. :)VPN je problem, ale to je reseno v pristim updatu, v development verzich to uz chodi. Problem MS neni v tom, ze by WP byl spatny system, ale v tom, ze mu ujel vlak a nejsou na to aplikace. Blackberry ma stejny problem, navic bez zdroju jako ma MS, a na to dojeli a za chvili budou bez penez, a Jolla nema ani to. Pokud si ten telefon koupite, za rok dva si ho budete moci povesit na zed, vedle N9, takova vystavka slepych ulicek a budete moci mluvit o stesti pokud to dotahnou do funkcniho stavu.
proc si koupit druhy Android, kdyz si muzu poridit AndroidZ Androidu je tam jen HW runtime, ohledne designu jsou ted spise blize prvnim iOS, i kdyz jdou svou cestou..
Ale kazdopadne - kdyz si ho neporidim, ma sanci na uspech.Uvidime, jedinou nadeji jim dava platforma, u cele rady aplikaci zatim v podstate staci copypastovat JS odjinud (zatim tak dost vypada), bez toho by ale byli v zadeli jako vsichni ostatni. Zaklad je v detailech a tam stale FxOS ostre rohy, jako kazdy novy OS, a je otazkou zda-li budou mit cas to opravit.
Ze maji ted asi nejlepsi OS z nabidky mainstreamu je nezachrani s BYOD.Po zkusenost s Blackberry Curve jsem uvazoval o Q10, ale ted uz je to asi over, koupim si novy housing a pojedu dale. Jinak si myslim, ze starsi telefony zalozene na BB 5/6/7 budou podporovat jeste dlouho, je pro ne k dispozici Blackberry Internet Service (BIS) a za kazde zarizeni dostavaji mesicne £2, takze to budou drzet, jak jen to pujde. Jak je to s BIS v CR, jak se k tomu stavi cesti operatori?
"abych mel jistotu, ze nekam dovolam". :)Coz souvisi s tim, ze pouzivam kod z devel git branche, ktery neprosel QA, zkompiluji, naflashuji a pak se obcas divim, Geeksphone jsem uz takhle zabil.
Jola například dotáhla Maliit input metodu (VKB) pod Waylandem ..Ano v maliit. Pokud vim, tak jejich extensions jeste nebyly akceptovany do Wayland protokolu.
je to tedy dobře aplikovatelné na běžné Android HW founy ..Ono je to jedno. V situaci na trhu, kdy i velci hraci jako Blackberry jdou pod vodu a Windows Phone je drzen pri zivote za cenu dotaci od MS, nevidim situaci ostatnich ruzove. Nejakou nadeji na lowendu ma FxOS, jen diky technologii a hlavne [docasne] podpore mobilnich operatoru. Pokud Jolla (a) nedoda funkcni telefon (ne tuhle predraznou vec s nedotazenym OS) a (b) nepresvedci mobilni operatory to davat lidem k tarifum (coz lze jen u lowendu, kde se neocekava moc aplikaci), nemaji moc nadeji. O te cinske ceste mam pochyby, cina ma uz ted 300 milionu uzivatelu s android telefony a to cislo jde stale nahoru, a i kdyby skutecne prodali milion telefonu (pochybuji), nehraje to roli.
Čímž se podle mne chovají lépe než Canonical, který některé svoje patche vůbec nemá zájem vracet do mainu.Ne. (a) Kod Ubuntu Touch si mohu stahnout a zkompilovat, v podstate sestavit jejich image. (b) Canonical si vytvoril vlastni "mainstream" a ma spise problemy s tim, ze ostatni prokekty jeho patche nechteji; celkove i pres CLA se chovaji lepe a jejich model je vice otevreny.
Tiskni
Sdílej: