Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Přibližně před třemi týdny vyšla verze 2 programu Ardour. Na serveru LinuxJournal nyní vyšel článek, který vás s ním seznámí.
Tiskni
Sdílej:
Byl vydán CentOS 4.5 odpovídající RHEL 4.5. V adresáři s aktualizacemi sídlí OpenOffice.org 2.0, systém běží na jádře s podporou Xenu (pozor na problémy s myší na hostech) a některé volby up2date byly označeny jako zastaralé.
Tam bys musel kliknout navíc ještě vícekrát, pokud bys byl člověk, který jede na LFS a distribuce ho nezajímají, a nějaké kancelářské balíky už vůbec. A co je to vůbec ten Xen? Taková zprávička ti přijde v pohodě jen proto, že se jedná zrovna o něco, co znáš.
Uznávám, že zkratka DAW by té zprávičce neublížila, ale otázka je, kolik lidí by jí rozumělo. A text vyšla verze 2 Digital Audio Workstation programu Ardour by asi také působila jako pěst na oko. Krátký výraz multitrack má smysl také pouze ve správných souvislostech. Prostě si myslím, že k tomuto účelu na ÁBíČku slouží sekce software. Ale dobře, až budu příště opět něco psát, budu na to myslet.
Každý, alespoň každý "ve kšeftě" - a každý "ve kšeftě" věděl, co znamená "ve kšeftě", a když nevěděl, co znamená "ve kšeftě", neměl "ve kšeftě" co dělat - znal mistra Záhnědu.