Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Lennart Poettering oznámil vydání verze 220 správce systému a služeb systemd. Verze 220 vyšla po třech měsících vývoje od vydání verze 219 (zprávička) a opět přináší řadu nových vlastností a vylepšení. Knihovna gudev byla od systemd oddělena a stala se součástí projektu GNOME. UEFI boot manager gummiboot byl naopak do systemd začleněn (zprávička) a přejmenován na systemd-boot. Odstraněn byl systemd-shutdownd, v systemd-importd přibyla podpora gpg2, systemd-networkd umí nově tunely vti6, ...
Tiskni
Sdílej:
Knihovna gudev byla od systemd oddělena a stala se součástí projektu GNOME.Mě fascinuje, že to někdy bylo součástí systemd :-O
Systemd je OK, spoustě vývojářů aplikací nedochází jeho systémové podmínky.
To je základní princip systemd: jakékoli problémy ve spolupráci systemd s kýmkoli jiným, ať už se jedná o aplikaci, knihovnu nebo jádro, jsou vždy zaviněny tím druhým. Z definice. Systemd se zásadně nepřizpůsobuje nikomu a ničemu, naopak, všichni jsou povinni se okamžitě a bezvýhradně přizpůsobit jemu.
aspon nemusim system zliepat z 1000 skladaciekUh?
nerozumiem preco vsetci na systemd nadavaju. Mne to funguje bez problemov.Ci uz v produkcii alebo na user masinach.Ahoj, knedlo. To je báječné, že ti to funguje. Ale mně to nefunguje. Omylem se mi to dostalo do LMDE při aktualizaci a odmítá mi to namountovat /home cryptovaný přes LUKS. Asi protože bagr, páč šifrovaný / a swap to mountuje. Tak jsem se toho krámu opět zbavil.
Asi protože bagrS timto v bug reportu nepomuzete.
S timto v bug reportu nepomuzete.Tomuhle projektu fakt netoužím pomáhat, s výjimkou jeho přesunu do hrobu. Jinak, jak jsem psal, se mi to tam dostalo omylem (při aktualizaci dost dlouho nepoužívaného notebooku), výsledek dle očekávání nezklamal a šlo to zas okamžitě pryč.
fluktuace, kterou systemd trpí je hnus,Tim myslite co? Zatim mi prijde, ze kazda revize je vicemene zpetne kompatibilni.
touha dělat něco jinak, víc "systémově" je taky hnusA proc ma byt systemovy pristup hnus?
Tim myslite co? Zatim mi prijde, ze kazda revize je vicemene zpetne kompatibilni.Myslím tím to, že se ze systemd stal požírač funkcionality, kterou řešily desítky let spolehlivě externí aplikace a když se něco nedaří nebo nelíbí, tak to zase projekt vyplyvne.
A proc ma byt systemovy pristup hnus?Systémově bylo v uvozovkách, možná tím bylo myšleno spíš složitě, čímž se za mystifikaci se omlouvám. Na druhou stranu je to jen můj osobní názor a někomu může naopak vyhovovat.
řešily desítky let spolehlivě externí aplikaceA nebo take ne.
tak to zase projekt vyplyvne.Mimo gudev, kteri tam skutecne nepatri, se jedna o co?
myšleno spíš složitěSlozitost/jednoduchost je subjektivni.
Mne to funguje bez problemov.Developer: It works on my machine! Everybody else: We are not shipping your machine!
systemd-resolved
, ale začali podporou LLMNR (kvůli kompatibilitě s Microsoftem) a naposledy, když jsem se zajímal, byla podpora mDNS ve stádiu příslibu.
/etc/systemd/system.conf DefaultTimeoutStartSec=90s DefaultTimeoutStopSec=90s
a bezvýhradní spolehlivost, tam bugy prostě bejt nesmí.A takovy SW existuje? A proc zacinat od PID1 a ne o kernelu?
Me systemd tez funguje bez problemu, a to uz od doby kdy byl automaticky nasazen v testingu Debianu Jessie. Spolu s Debianem ho uspesne šířím kudy chodím, a všude to funguje.So žiadnym systémom nie je problém kým funguje. Mňa v prvom rade zaujíma, ako náročné to bude diagnostikovať a fixnúť, keď to fungovať prestane. Alebo keď vybočím z vyjazdených koľají a budem chcieť niečo "nezvyčajné".
To je uplny nesmysl. systemd je FOSS a nikdo vas nenuti to pouzivatJá právěže vidím spoustu lidí, kteří se mi systemd snaží vnutit. I na tomto fóru...