Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Ryan Sipes, komunitní manažer projektu Thunderbird, v příspěvku na blogu oznámil, že Thunderbird 78 bude přímo podporovat OpenPGP. Dnes se podpora OpenPGP v Thunderbirdu řeší pomocí doplňku Enigmail. Kvůli změně API (Thunderbird WebExtensions) nebude možné Enigmail od Thunderbirdu 78 používat.
Tiskni
Sdílej:
Tak lepší pozdě než vůbec :-) Ale mělo to tam být už dávno – podpora X.509 je tam pomalu odjakživa.
V ničem.
Rozdíl je navíc taky v tom, že zatímco X.509 prostě funguje a většina E-mailových klientů s tím dokáže podepisovat / šifrovat / dešifrovat / ověřovat, s PGP se nedá podepisovat či šifrovat nic jiného než komunikace pár nadšenců, kteří se předem sejdou a vymění si klíče a budou používat jenom ty specifické 1 až 2 klienty, které to náhodou umí a jsou kompatibilní aspoň samy se sebou nebo možná (někdy) dokonce i vzájemně.
Z hlediska principu je lepší i horší. Lepší: je to vlastně obecnější princip (pavučina důvěry), nad kterým lze postavit i ten dnes známý a rozšířený systém cerfifikačních autorit. Výhoda té pavučiny důvěry je v tom, že jeden certifikát ti může vydat více CA resp. tvůj veřejný klíč podepíše více subjektů. Horší: protože je to obecnější řešení, můžou být ta pravidla (čemu důvěřovat) nebo třeba GUI složitější nebo méně jednoznačná. Uživatel má na výběr, musí někdy víc přemýšlet a rozhodovat se – zatímco X.509 tady cílí víc na BFU, kterému to někdo nalajnuje (nainstaluje mu vybrané důvěryhodné CA) zbavuje ho zodpovědnosti a potřeby rozhodovat (buď je spojení nebo zpráva označena za bezpečnou, nebo není – nic mezi tím).
Z praktického hlediska je tu problém s rozšířeností. Zatímco X.509 podporují prakticky všichni, OpenPGP je méně rozšířené. Ale za to můžou právě i programy typu Thunderbird – kdyby věnovali podpoře OpenPGP stejnou pozornost jako podpoře X.509, tak dnešní situace mohla vypadat úplně jinak. Tzn. říkat, že OpenPGP je špatné, protože je málo rozšířené, a proto ho nebudeme podporovat… je taková definice kruhem.