GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Linux Foundation začala, ve spolupráci s bankou UMB, nabízet kreditní kartu s obrázkem Tuxe a logem organizace. Peníze vydělané na provizích z používání těchto karet budou použity pro financování linuxových konferencí a dalších aktivit Linux Foundation. (Karta je zatím jen pro občany USA.)
Tiskni
Sdílej:
To nie je to iste...
za kazdu zalozenu kartu dostane z tejto katry Linux Foundation 20USD a z kazdej transakcie na nej 20 centov ako je do 100 USD a 2USD ako je nad 100USD...
a co kdyz to je vsechno jinak, co kdyz byl vyvinut novy cip, ktery neni jen tak bezny cip pro platebni karty, umi toho daleko vic a nativne bezi na poslednim linuxovem jadre ? :)) he ? A ted babo rad :)))
tu bys nosil už nabootovanou :D
bankomatfs.mount /dev/bankomat /mnt/bankomat
-- tady se to pta na pin --
cp /mnt/bankomat /dev/servo_na_prachy --amount=XXX
umount /mnt/bankomat
by se mohla hodit do neceho jako suspend to ram ... teda disk... teda "ssd" :) a jeste mit minibaterii aby to zvladla i bez napajeni z bankomatu ... :)