V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Slashdot.org informuje, že ve výchozí instalaci Ubuntu 10.04 Lucid Lynx bude podle všeho chybět GIMP. Mezi hlavními důvody se uvádí, že jej běžní uživatelé nepoužívají, má příliš komplexní uživatelské rozhraní a zabírá na instalačním CD moc místa. Jeho odebrání umožní přidat zajímavé programy, které se dosud nevešly. Unixmen.com například píše, že by součástí instalace měl být nástroj pro zálohování, mezi kandidáty je prý Déjà Dup a backintime.
Tiskni
Sdílej:
Tak to je ještě docela slušný model, když jen na 400, některé jdou i výš.
P.S.: hnidopichovi to nedá: nezvyšuje se ISO ale citlivost.
WTF? Kdyz ma dostatecne kvalitni ISO 1600, tak proc by na nej nesel?
Ještě jsem si neviděl, že by výrobce nabízel "elektronickou stabilizaci" u přístroje, který má dostatečně kvalitní výstup při ISO 1600.
Pojmy ISO a citlivost jsou v prime umere, protoze je to to same.
Citlivost je bezrorměrná veličina, která charakterizuje odezvu filmu nebo soustavy senzoru a zesilovače na světelný podnět. ISO je zkratka pro Internation Organization for Standardization, organizaci, která jako jednu z mnoha svých aktivit stanovila i stupnici pro označování citlivosti filmů (ta pak následně byla převzata i pro digitální fotografii). Takže vaše "zvednout ISO na 400" ve skutečnosti znamená "zvýšit citlivost na hodnotu 400 podle ISO stupnice". Stejnou citlivost by bylo možné popsat třeba hodnotou 27 podle stupnice DIN (Deutsche Industrie-Norm resp. Deutsches Institut für Normung), ale bylo by opět nesmyslem tvrdit, že "zvýšíte DIN na 27", stejně jako když si doma zatopíte, tak nezvedáte Celsia na 24.
Vetsina zrcadlovek Nikon to umi, treba.A skutečně mají zrcadlovky Nikon elektronickou stabilisaci zařízenou pouhým zvýšením citlivosti?
Spíš než automatické zvýšení citlivosti bych ocenil nějaké varování při překročení (zvoleného) maximálního času. Nebo dokonce že by se ten čas odvodil z aktuální ohniskové vzdálenosti.Na zmíněném Samsungu se při překročení 1/45s při ohniskové vzdálenosti ekvivalentní 38mm ukáže třepací ručička, při vyšší vzdálenosti už při 1/60
Nechce se mi věřit, že by bylo těžší naprogramovat tohle než "detekci tváře" a "detekci úsměvu"…Profi zrcadlovky mají taky takové hovadinky jako detekci úsměvu? Osobně bych na svém apparátu více než detekci tváře (stejně sotva funkční – buď detekuje i předměty okolo, nebo nic) a úsměvu ocenil odstranění omezení exposičního času na 8s, větší čip (šumí až hrůza) a manuální ostření
Na zmíněném Samsungu se při překročení 1/45s při ohniskové vzdálenosti ekvivalentní 38mm ukáže třepací ručička, při vyšší vzdálenosti už při 1/60. Takhle nějak?
Něco v tom smyslu.
Ale to tak člověk časem odhadne, kolik při jakém ohnisku ještě udrží, ne?
To samozřejmě ano, když na to myslím, tak ano. Mám na mysli spíš situace, kdy to člověku ujede, protože nestíhá sledovat. Třeba při reportážním focení nastavím clonu, zkontroluji, že se při určité citlivosti ještě vejdu do času, který s daným objektivem a ohniskem udržím a pak už se soustředím na hledání záběru a kompozici (případně ještě volbu ostřícího bodu). Při tom mi snadno unikne, že se na obloze pohnuly mraky a najednou je tam poloviční čas. Dá se tomu samozřejmě předejít tím, že pro jistotu předem nastavím citlivost s rezervou, ale tím se zbytečně okrádám o obrazovou kvalitu.
Profi zrcadlovky mají taky takové hovadinky jako detekci úsměvu?
To snad ještě ne, ale třeba detekci tváře už má i Canon 5D Mark II, což je přístroj, který si označení "profi" IMHO plně zaslouží.
že se na obloze pohnuly mraky a najednou je tam poloviční čas
Tady samozřejmě mělo být dvojnásobný. Poloviční by mi nevadil… :-)
To samozřejmě ano, když na to myslím, tak ano. Mám na mysli spíš situace, kdy to člověku ujede, protože nestíhá sledovat. Třeba při reportážním focení nastavím clonu, zkontroluji, že se při určité citlivosti ještě vejdu do času, který s daným objektivem a ohniskem udržím a pak už se soustředím na hledání záběru a kompozici (případně ještě volbu ostřícího bodu). Při tom mi snadno unikne, že se na obloze pohnuly mraky a najednou je tam poloviční čas. Dá se tomu samozřejmě předejít tím, že pro jistotu předem nastavím citlivost s rezervou, ale tím se zbytečně okrádám o obrazovou kvalitu.Priorita času? Ten Samsung se chová (resp. lze tak nastavit) tak, že má citlivost ISO 100 a při klesající intensitě osvětlení prodlužuje čas až na 1/45 nebo 1/60 (podle ohniskové vzdálenosti) a pak začne zvyšovat citlivost.
odstranění omezení exposičního času na 8s, větší čip (šumí až hrůza) a manuální ostření
A proč máš proboha s takovýmito nároky kompakt??? Zvlášť, když cena trošku lepšího kompaktu a plně dostačující zrcadlovky je prakticky stejná.
Takže vaše "zvednout ISO na 400"To jsem psal já, ne Eddie. Ano, chápu, jak to má být správně, napsal jsem to blbě a nemusíte kvůli tomu generovat třicet příspěvků
[vaclav@dt-vk ~]$ yaourt -S f-spot Heslo: řeší se závislosti.. kontrolují se interní konflikty... Cíle (8): libgdiplus-2.4.2-1 [0,36 MB] mono-2.4.2.3-1 [36,03 MB] gtk-sharp-2-2.12.9-1 [2,99 MB] gnome-sharp-2.24.1-1 [0,21 MB] ndesk-dbus-0.6.0-1 [0,05 MB] ndesk-dbus-glib-0.4.1-2 [0,01 MB] libbeagle-0.3.9-1 [0,12 MB] f-spot-0.6.1.5-1 [3,05 MB] Celková velikost stahování: 42,83 MB Celková velikost instalace: 110,84 MB Pokračovat v instalaci? [A/n]
Třeba takový gThumb udělá minimálně stejně dobrou službu a závislosti má podstatně úspornější.
Vyrazit Firefox a dát tam místo toho EpiphanyToto si dovolila jediná distribuce – Gentoo. S ostatními (až na Debian) má Mozilla smlouvy.
Ale nesahat do kódu.To je nějaký vtip? To se mi nezdá. Já měl za to, že ochranná známka je od toho aby někdo nevydával cizí za svoje. Tzn. Mozilla zkompiluje, dodá a povolí ty formality jako distribuce i když má ochranou známku. Jak je potom něco takového kompatibilní s licencí?
Mozilla Foundation owns the trademark “Firefox”[5] and claims the right to deny the use of the name and other trademarks to unofficial builds.[6] Unless distributions use the binaries supplied by Mozilla or else have special permission, they must compile the Firefox source with an option enabled which gives Firefox the codename of the release version of Firefox on which it is based, and which doesn't use the official logo or other artwork.
a G-spot (nebo jak se to píše..)?G-spot je něco trochu jiného... :D