Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Mark Shuttleworth na UDS v Orlandu oznámil, že chystané Ubuntu 11.04 bude namísto GNOME Shellu používat vlastní prostředí Unity, a to i ve verzi pro desktopy (ve verzi 10.10 je Unity pouze v edici pro netbooky). Tuto informaci vzápětí potvrdil také Jono Bacon na svém blogu. Jono také upozorňuje, že Ubuntu stále zůstává GNOME distribucí a bude obsahovat GNOME aplikace – jediný rozdíl je, že bude používán jiný shell, a tím je Unity. GNOME Shell navíc bude k dispozici v repozitářích.
Tiskni
Sdílej:
To sice chapu, na druhou stranu cisla ubuntu hovori jasne, je to BEST BFU distro, kdyz mi na letosnim linexpu rekl clovek ze suse ze taky pouziva wiki/forum ubuntu k reseni banalnich problemu dal jsem mu za pravdu.
eh.. kde4 dost schladilo moj apetit k tomuto prostrediu pred tym stastny uzivatel kde3.. gnome mi nesadlo a preto som na xfce/flux ale popravde gnome-shell mi pripada ako krok vedla.... vyzera ze ubuntaci sa boja odlivu uzivatelov koli gnome-shell, resp alebo su jediny normalny... unity je pekny pocin.. mark mysli na nas..
eh skusil som a celkom sa mi to pozdava. je to dost podobne co sa myslienky tyka gnome-shellu az na to ze je tam ten rozdiel ze neni to riesene ako prepinac ploch.. gnome-shell==super prepinac ploch..... takze Unity vyzera pouzitelnejsie. osobne si myslim ze Canonical ma velky potencial ale na druhej strane aby to nebolo ochudobnenie komunity ked si vyvijaju vlastne rozhranie na vlastnu pest aj ked je to len rozsirenie existujuceho gnome.