V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Příští vydání Ubuntu bude příliš velké na to, aby se vešlo na klasické CD. Jak píše OMG! Ubuntu!, velikost iso obrazu Ubuntu přesáhne 700 MB a tím pádem jako instalační média přicházejí v úvahu už jen DVD nebo (dostatečně velké) USB flash disky.
Zpráva přišla od Kate Stewart z Ubuntu Mailing listu, která napsala, že:
"There is no longer a traditional CD sized image, DVD or alternate image, but rather a single 800MB Ubuntu image that can be used from USB or DVD."
OMG! Ubuntu! v tomto článku rozebírá důvody, které k tomuto kroku vedly, a také nabízí porovnání velikostí jednotlivých vydání Ubuntu a anketu Jak instalujete Ubuntu, v níž převažuje instalace pomocí vytvoření Live USB flash disku.
Tiskni
Sdílej:
3)Vyhovovala mi velikost stahovaného souboru. Trvalo to jen pár jednotek minut. TeĎ to bude pár desítek minut.Zvětšení ze 700MB na 800MB vám udělá rozdíl jednoho rádu v času stahování? To asi bude problém jinde.
Já tady bez moře pozoruji to samé, nebude to solí…Na elektronice je to videt, treba koroze konektoru je jednoznacne rychlejsi a na PCB pak nanasime specialni "conformal coating" (sakra, jak je to cesky?).
uvažovat s životností u CD 10 let, a u DVD 6 měsícůTo je dost masakr. Ja mam take nejlepsi zkusenosti s CD z let 1997-2002, pak to najednou slo do haje - komicky, pouzival jsem na dulezita data prevazne Verbatim Datalife ... Jinak zda se, ze starsi CD s gold vrstvou skutecne drzi dele.
a na PCB pak nanasime specialni "conformal coating" (sakra, jak je to cesky?).Ochranný lak?