Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Příští vydání Ubuntu bude příliš velké na to, aby se vešlo na klasické CD. Jak píše OMG! Ubuntu!, velikost iso obrazu Ubuntu přesáhne 700 MB a tím pádem jako instalační média přicházejí v úvahu už jen DVD nebo (dostatečně velké) USB flash disky.
Zpráva přišla od Kate Stewart z Ubuntu Mailing listu, která napsala, že:
"There is no longer a traditional CD sized image, DVD or alternate image, but rather a single 800MB Ubuntu image that can be used from USB or DVD."
OMG! Ubuntu! v tomto článku rozebírá důvody, které k tomuto kroku vedly, a také nabízí porovnání velikostí jednotlivých vydání Ubuntu a anketu Jak instalujete Ubuntu, v níž převažuje instalace pomocí vytvoření Live USB flash disku.
Tiskni
Sdílej:
3)Vyhovovala mi velikost stahovaného souboru. Trvalo to jen pár jednotek minut. TeĎ to bude pár desítek minut.Zvětšení ze 700MB na 800MB vám udělá rozdíl jednoho rádu v času stahování? To asi bude problém jinde.
Já tady bez moře pozoruji to samé, nebude to solí…Na elektronice je to videt, treba koroze konektoru je jednoznacne rychlejsi a na PCB pak nanasime specialni "conformal coating" (sakra, jak je to cesky?).
uvažovat s životností u CD 10 let, a u DVD 6 měsícůTo je dost masakr. Ja mam take nejlepsi zkusenosti s CD z let 1997-2002, pak to najednou slo do haje - komicky, pouzival jsem na dulezita data prevazne Verbatim Datalife ... Jinak zda se, ze starsi CD s gold vrstvou skutecne drzi dele.
a na PCB pak nanasime specialni "conformal coating" (sakra, jak je to cesky?).Ochranný lak?