Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
James McClain zveřejnil na serveru GitHub zdrojové kódy aplikace pro rozpoznávání řeči a hlasové ovládání linuxového desktopu. Aplikace Ubuntu Speech Recognition (autor ji plánuje přejmenovat) využívá k převodu hlasu na text Web Speech API a služby Google. Videoukázka na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
využívá k převodu hlasu na text Web Speech API a služby GoogleTo znamená, že vše co řeknu, se bude posílat na servery Googlu a zpátky přijde rozpoznaný text?
To znamená, že vše co řeknu, se bude posílat na servery Googlu a zpátky přijde rozpoznaný text?Nie
Dalsi otazka, ale je jak je to s licensi, obavam se ze to asi nebude FOSS?Je to komerční program a ne zrovna levný.
BTW fakulta mechatroniky?, nevim zda se tak jeste stale jmenujeMechatroniky, informatiky a mezioborových studií :D Ale nedodělal jsem to.
Je to komerční program a ne zrovna levný.A jak velkou část vývoje zaplatili daňoví poplatníci?
A jak velkou část vývoje zaplatili daňoví poplatníci?Jak to mám vědět, jsem snad pokladní? Osobně si myslím, že žádnou. Co se univerzity týče, na přednáškách nám kdosi říkal, že od státu nedostává ani půlku toho, co by měl stát dodat, zbytek si nějak vydělává sama. Zrovna tento program byl vytvořen ve spolupráci s komerční firmou, která má teď jediné právo na prodej. Pokud tě zajímají detaily, prostě jim napiš, jsou to docela komunikativní lidé a imho odpoví.
Je zajímavé sledovat, jak to s tím rozpoznáváním řeči nejde a nejde.Nejde? Ono je to s rozpoznáváním řeči podobné jako s Linuxovým desktopem. Taky to jde, jenom to má spoustu ale. To, co je dneska docela zvládnuté jsou "drobnosti" jako rozpoznání jazyka, nebo převod telefoního hovoru na text a vyhledávání v něm. Což není tak podivné, když vezmeme v potaz, že tohle je oblast výzkumu, kterou financuje, mimo jiné, americká DARPA.