abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 739 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek


    Vložit další komentář
    20.3.2021 17:25 Dávid
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Volba vedoucího projektu Debian 2021
    I am aware that Debian is doing things to increase diversity within Debian, but as we can see, it is not sufficient.
    Tipněte si kdo z nich vyhrá.
    20.3.2021 18:04 onovy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Volba vedoucího projektu Debian 2021
    Jonathan. Nic proti Sruthi, ale Jonathan dela praci DPL dobre a budu ho volit zas.
    20.3.2021 18:07 :
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Volba vedoucího projektu Debian 2021
    Díky.
    20.3.2021 18:06 :
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Volba vedoucího projektu Debian 2021
    Jak se na to tak dívám, chlap chce makat na Debianu, holka z Indie(!) chce z Debianu udělat neomarxistické agitační centrum. Kdo vyhraje nevím, ale považuju za alarmující, že jsou tihle aktivisti už teď rozlezlí po celém světě. Šíří se to jako mor. A řekl bych, že to nabírá na obrátkách. I u nás, bohužel.
    20.3.2021 18:08 onovy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Volba vedoucího projektu Debian 2021
    je videt, ze Sruthi neznate a v textu vidite neco vic, nez tam pise.
    xkucf03 avatar 20.3.2021 18:34 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Vedení a členové projektu Debian by se měli soustředit, aby vytvářeli co nejkvalitnější software.

    Dvacet pět výskytů slova diversity a víceméně absence jiného programu podle mého mluví dost jasně.

    Debian je svobodný software, což znamená, že si ho může stáhnout, používat, upravovat, kdokoli – bez rozdílu. Můžou ho používat v USA, Rusku, v Německu, v ČR, v Indii, v Číně, kdekoli, můžou ho používat muži i ženy, kdokoli… Ten software je užitečný pro všechny lidi na planetě. To je samo o sobě obrovským příspěvkem lidstvu. Jestli chce někdo dělat politiku nebo nějaké sociální experimenty, ať si založí politickou stranu nebo se realizuje jinde.

    Vedení a členové projektu Debian by se měli soustředit na to, aby vytvářeli co nejkvalitnější software. Debian je sice jedna z distribucí, kterou používám nejčastěji a stále dobře slouží, ale je třeba říct, že Debianu tak trochu ujíždí vlak. Už nepřináší prakticky žádný pokrok1, jen udržuje svoje postavení, které získal v minulosti, a velká část uživatelů ho používá jen ze setrvačnosti. Oproti distribucím jako Guix nebo Nix má koncepčně zastaralý balíčkovací systém. Oproti distribucím jako QubesOS neřeší bezpečnost a izolaci aplikací na desktopu. Neříkám, že je to špatná distribuce, ale po technické/funkční stránce je tu spousta věcí, které by zasloužily vylepšit a díky kterým bychom měli mnohem lepší GNU/Linuxový OS s praktickými pozitivními důsledky pro všechny: funkcionalita, spolehlivost, bezpečnost, výkon.

    [1] a tím myslím skutečný pokrok – zlepšení funkcionalit pro uživatele – nikoli ten překroucený význam slova „pokrok“, který používají tzv. progresivisté

    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    21.3.2021 10:59 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vedení a členové projektu Debian by se měli soustředit, aby vytvářeli co nejkvalitnější software.
    Tipuju, že "koncepčně zastaralý balíčkovací systém" znamená "od programů očekává, že budou používat verzi knihovny, která je v distribuci, místo toho, aby si každý program dotáhl svojí". Děkuji, takovýhle (ehm) pokrok si nechám ujít.
    Quando omni flunkus moritati
    xkucf03 avatar 21.3.2021 11:33 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Balíčkovací systémy, statické linkování, jmenné prostory, URI, QName

    Ne, to jsem tím opravdu nemyslel. Můj názor na statické linkování je popsaný třeba tady: Statické linkování?.

    Je samozřejmě žádoucí, aby program používal sdílenou knihovnu z distribuce, aby ji šlo nezávisle aktualizovat, případně aby uživatel mohl programu podstrčit vlastní upravenou verzi atd.

    Zároveň je ale potřeba umět instalovat více verzí téže knihovny paralelně. A tohle právě ty klasické balíčkovací systémy moc neumí. Takže se to pak různě bastlí stylem, že přilepíme číslo verze do názvu balíčku, děláme si nějaké symlinky na disku atd. ale není to systémové a čisté řešení. Taky je bordel v názvech balíčků, které nejsou globálně unikátní a chybí jmenné prostory. Tady zase odkážu na článek Jména a jmenné prostory, URI, RDF, OID, UUID či Tor. Bylo by fajn se inspirovat u RDF a XML a pro identifikaci používat URI, které se dá zapisovat jako QName = Prefix:LocalPart. Podobně funguje Maven (balíčkovací systém pro Javu), kde se pro jednoznačnou globálně unikátní identifikaci používá groupId + artifactId + version.

    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    21.3.2021 13:40 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Balíčkovací systémy, statické linkování, jmenné prostory, URI, QName
    Zároveň je ale potřeba umět instalovat více verzí téže knihovny paralelně.
    Není. Je to distribuce, programy jsou přeložené tak, aby fungovaly s tou verzí, která je v distribuci obsažena.
    Quando omni flunkus moritati
    Josef Kufner avatar 21.3.2021 14:06 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Balíčkovací systémy, statické linkování, jmenné prostory, URI, QName
    To funguje jen do té doby, než se v knihovně objeví zpětná nekompatibilita. Takže minimálně mezi major verzemi je potřeba to řešit.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    21.3.2021 19:48 plostenka | blog: plstnk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Balíčkovací systémy, statické linkování, jmenné prostory, URI, QName
    Pokud sw vyzaduje specificke knihovny, tak si udela LD_PRELOAD nebo dokonce LD_LIBRARY_PATH. Nic co by neslo resit pri instalaci kontrolou verzi, nebo pri startu v run.sh
    23.3.2021 06:39 blb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Balíčkovací systémy, statické linkování, jmenné prostory, URI, QName
    Zkoukni něco o Nixu.

    Ten kombinuje výhody obou přístupů. Jakákoliv komponenta (knihovny hlavně samozřejmě) se můžou sdílet mezi programy, čímž šetří disk a paměť - ale zároveň může komponenta mít vícero variant nainstalovaných zároveň, nejen verzí ale i třeba lišících se kompilačních parametrů.

    Takže šetří, co se dá (tj. Linuxový styl), ale zároveň se to nerozsype, když nějaký program potřebuje jiné verze závislostí (tj. Windows styl).

    Tento problém byl tedy již vyřešen a oba starší přístupy jsou dnes překonané.
    23.3.2021 07:13 blb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Volba vedoucího projektu Debian 2021
    holka z Indie(!)
    Proč (!) ? Komunismus je v Indii dosti populární.

    Například: https://en.wikipedia.org/wiki/Communism_in_Kerala
    21.3.2021 02:57 V04ko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Volba vedoucího projektu Debian 2021
    To by mě zajímalo v čem je Debian vedoucí projekt?
    21.3.2021 09:45 Devuan ano, či ne?-?
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Volba vedoucího projektu Debian 2021
    Nestačilo by, že Jede jede mašinka, kouří se ji z komínka...
    21.3.2021 12:50
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Volba vedoucího projektu Debian 2021
    Třeba v tom, že z ní vychází nejrozšířenější distribuce (Ubuntu a jeho deriváty), případně, že spolu s Ubuntu stále pohání většinu linuxových serverů?
    21.3.2021 10:57 nemam
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Volba vedoucího projektu Debian 2021
    Jaka volba? Lenart je prece ted sefem vetsiny distribuci. Tak na co hlasovat? O tom uz se preci hlasovalo.
    21.3.2021 11:51 ajtacka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Volba vedoucího projektu Debian 2021
    Podľa mňa by bolo zaujímavé, či dokáže presadiť svoje produkty do firmy Apple... Potom by možno aj peklo zamrzlo...
    21.3.2021 12:44
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Volba vedoucího projektu Debian 2021
    Tam samozřejmě již dávno moderní init systém mají. Stejně jako jej měli např. v Solarisu již před 15 lety. To pouze GNU/Linux měl ještě před pár lety, než přišel přehnaně aktivní Lennart, pouze zastaralý, zaostalý SysVinit (pokusy jako Upstart, který zabila licence či OpenRC, který se nedokázal rozšířit nepočítám). Taky systemd v mnoha ohledech moc nemusím, ale je stále podstatně lepší, než ta tragédie, co tam byla před ním.
    xkucf03 avatar 21.3.2021 13:21 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Volba vedoucího projektu Debian 2021
    Upstart, který zabila licence

    Pokud vím, tak je pod GPLv2, což je stejná licence, jako má Linux – jádro, na kterém ten operační systém běží.

    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    21.3.2021 14:22 Leinad | skóre: 18 | blog: spheniscidae
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Volba vedoucího projektu Debian 2021
    Určitě zabila upstart licence? Vždyť byl použit i ve RHELu. Jsem měl pocit, že volba vyvinout vlastní systemd byla technického rázu, ne licenčního.
    21.3.2021 14:25 Leinad | skóre: 18 | blog: spheniscidae
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Volba vedoucího projektu Debian 2021
    A jelikož upstart byl ve dvou enterprise distribucích, RHEL a Ubuntu LTS, už před 10 lety, tak to pro Linux není tak zlé

    https://access.redhat.com/documentation/en-us/red_hat_enterprise_linux/6/html/migration_planning_guide/sect-networking-upstart

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.