Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Článek Refund of pre-installed Windows: Lenovo must pay 20,000 euros in damages pojednává o rozhodnutí italského soudu týkajícího se vracení nechtěných licencí MS Windows přibalených k notebookům Lenovo. Soud odmítl všechny námitky Lenova a potvrdil právo na odškodnění – vrácení poplatku za nevyužitou licenci uživateli. Nátlak na výrobce HW, aby povinně přibalovali MS Windows k prodávaným počítačům, je jednou z pochybných praktik, díky které se Microsoftu podařilo získat a z velké míry dodnes udržet svůj podíl na poli desktopových operačních systémů.
Tiskni
Sdílej:
Před lety jsem se snažil o něco podobného: Jak jsem si (ne)koupil notebook, ale neměl jsem tolik trpělivosti a nakonec jsem si radši počítač postavil sám ze součástek.
cožeto jakože poslali z toho lenova za vodpověď?????? :O :O :D :D
Notebooky samozřejmě umožňují instalaci jiných OS. Ovšem v dnešních noteboocích s licencí Windows 8 je licence OS přímo v UEFI rozhraní BIOSu v základní desce. Nemáme mechanismy, jak tuto licenci odstranit, případně přenést. Když to vezmu z hlediska HW a ne licenčního/právního, tak výrobce ve své nabídce náhradních dílů má FRU PN základních desek, zvlášť deska s WIn8, zvlášť deska s Win8PRO, zvlášť deska bezOS. Pokud chcete notebook bez OS, musíme zaměnit původní desku s OS za desku bez OS (za předpokladu, že existuje varianta desky bezOS), samozřejmě nákladově je tento proces nerentabilní pro zákazníka.
nicmene pointa je v tom, ze u PC/NB jde (v podstate) o "IBM Compatible HW", umoznujici jednoduchou instalaci Non-Windows systemuToto je lepsie do debat o vrateni MS nezatahovat, lebo sa vyrobca naserie a uzamkne secure boot s klucami len pre Windows. Cely tento argument razom odpadne. Uz to nebude univerzalna masina s Windows, ale Windows masina. A budeme mat vsetci po ptakach.
Nátlak na výrobce HW, aby povinně přibalovali MS Windows k prodávaným počítačům, je jednou z pochybných praktik, díky které se Microsoftu podařilo získat a z velké míry dodnes udržet svůj podíl na poli desktopových operačních systémů.A to si autor myslí že kdyby tam byl default Linux tak by lidé nemigrovali na Windows?
Knedlíky se také prodávají samostatně a ve většině restaurací ti je z jídla odečtou, pokud je nechceš, nebo chceš něco jiného.Fakt? Aha, to jsem netušil