Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Jenom několik desítek bugů dělí Wheezyho od toho, aby se stal dalším stabilním vydáním Debianu. Více informací naleznete na "Proč nepřejít na Wheezyho?", seznam nejdůležitějších novinek, se kterými Wheezy přijde, je zde: Novinky v Debian 7.0 „Wheezy“.
Tiskni
Sdílej:
předtím dokonce 60, nevím, kdo jim dal povolení množit seJa bych take ty hlasice bugu nekdy tloukl, jenom brzdi praci!
na ty ignoranty se musí tvrdě.A oni vas poslou do pr**le.
ze ten kdo odstranil moznost priradit sitovce ethXTam jde hlavne o to zajistit aby to byla stale stejna sitovka ... a jaka ...
je dement (a na tom trvam).S takovymhle pristupem si to budete muset implementovat sam.
deb http://packages.mate-desktop.org/repo/debian wheezy main deb http://repo.mate-desktop.org/debian wheezy mainZdar Max
a navíc i dál vyvíjený a udržovaný.A neprehanejte.
co by mi mělo chybět?Bezpečnostní aktualizace?
V CentOS?co by mi mělo chybět?Bezpečnostní aktualizace?
A proč ne, co by mi mělo chybět?To zalezi, co delate. Pokud vam jde jen o web, mail, libreoffice a obcas prehrani nejakeho videa, je CentOS velmi dobra stabilni alternativa s dlouhou podporou a rychlymi security updaty, v podstate lepsi nez Debian, nebot Red Hat lepe backportuje desktop aplikace (web, mail, office) a kernel drivery, a navic jak nvidia tak amd testuji sve binarni graficke bloby s kompatibilnim RHEL. Pokud jste ale vice vyvojar ci pouzivate aplikace nad ramec bezneho desktopu, muzete rychle narazit na fakt, ze plno veci neni v distribucni repository ci EPEL, kompilace neni casto uplne trivialni a zejmena u novejsich veci muzete narazit na problemy se starsimi knihovnami. Osobne razim pristup CentOS na server, Fedora na desktop.
do virtuálu (VMWare Work.) a ten spustím i po 10 letech a může se třeba podívat „NATO“ a v tom stavu, v jakém to bylo…To je ponekud optimisticke tvrzeni.
V CentOS 6.x udrzovane Gnome 2 jeste nekolik let vydrzi, jde jen o to jestli s tim na desktopu vydrzite vy.Aha, tak se dívám, že v šestce je Gnome 2. To nakonec vypadá na dobrou alternativu, myslel jsem, že je potřeba jít do pětky. No ještě uvidíme, co s tím za ten rok a kousek udělám, asi to zkusím napřed chvilku používat, jestli to nepůjde, tak maté, jestli to nepůjde, tak cinnamon, jestli to nepůjde, tak CentOS. Rozhodně je to jednodušší, než nahrazovat Google Reader.