Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
fsck --rebuild-tree
, fsck začal vesele přepisovat a pak se teprv ukázalo, že nový strom zabere víc místa než původní a celý FS šel do kytiček.
To be able to mount your LV make sure that all its bricks (data and meta-data) are registered in the system. If not all bricks of the volume are registered, then attempts to mount such volume will fail with a respective kernel message. For this reasons we strongly recommend for user to keep a track of his LV - store its configuration somewhere, but not in this volume!Takže ručně je potřeba přidat všechny bricky aby se to mountlo a doporučujou mít konfiguraci uloženou jinde. WTF? To se to neumí poskládat samo z interních metadat? Tak jak to umí všechny ostatní storage systémy? Navíc to vypadá, že minimálně metadata brick formátuje na úplně obyčejný reiserfs4 (datové vlastně taky) a potom pomocí volume.reiser4 ty jednotlivé nezávislé fs spojí dohromady pomocí shodného UUID. Takže FS nad FS? Nevím, ten návrh je celý takový divný. Multidevice fs, který potřebuje partišny, a který se sám ani neumí sestavit a neřeší redundanci. Možná to bude super brutálně rychlé a redundance se bude řešit jinak, tj bricky budou mdadm mirrory nebo tak, ale v konkurenci ostatních fs to asi neobstojí.
Takhle nějak to bylo i s reiser4: tunelové vidění, soustředění na vybrané killer features a ignorování všeho ostatního včetně zásadních chyb jako třeba deadlock vyvolatelný obyčejným uživatelem. K tomu se přidala i neochota zabývat se známými chybami v reiser3 s tím, že "v reiser4 už to bude v pořádku". Dokud nebudou nějaké hmatatelné doklady toho, že se přístup lidí za reiserfs zásadně změnil, nic bych si od toho nesliboval.
Takže tu zprávičku bych bral spíš jako zajímavost než jako něco, k čemu by se měly upínat naděje lidstva. Reakce nejmenovaného kolegy, který se filesystémům věnuje, na IRC byla: "It's going to be January 1, not April 1."
Je to celé divné, jakoby to bol proof of concept "Eduard Shishkin (patented stuff)". On sa venuje jednej veci tak to možno nejakú budúcnosť máJá nevím, co si o tom myslet. Je něco zcela jiného přinést nový koncept (třeba spojení B-TREE + COW) a za víkend z toho udělat BTRFS, které přineslo naprosto nové prvky do té doby nevídané (nezávislé snapshoty / subvolume v libovolném množství, velmi flexibilní přidávání a odebírání device apod.). Ale ReiserFS pokaždé přijde s geniálním prvkem (dancing trees, logs, O(1)) a výsledkem je úplně obyčejný FS, který nic navíc neumí. Ano, pokaždé je to v nějakém poměrně úzce specifickém pásmu výkonnější než všechno ostatní (takže se to hodí do marketingu), ale jinak je to prachobyčejný FS, který nemá nic navíc a fakticky nic užitečného z těch geniálních myšlenek není schopen vytěžit. Třeba je to fakt celé o tom, aby si toho jeho geniálního alokátoru někdo všiml a koupil od něj patent za pár zlaťáků. I když i to by se dalo udělat jinak.
Já jsem to četl (netvrdím, že po silvestrovské noci moc důkladně)Mno kašľať na to a čo Silvester aký bol?
Vlákno bylo přesunuto do samostatné diskuse.
Tiskni
Sdílej: