Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Spoločnosť PathScale uvoľnila zdrojové kódy svojho doteraz propiertárneho produktu EKOPath 4. Používatelia operačných systémov GNU/Linux, FreeBSD a Solaris tak majú možnosť zadarmo používať všetky nástroje z balíka, ktorého cena za licenciu začínala na sume 1795 dolárov – kompilátor, debugger, assembler a príslušné knižnice (pre programovacie jazyky C, C++ a Fortran).
Produkty spoločnosti sú populárne najmä vo svete HPC, kde konkurujú produktom ako Intel C++ kompilátor. Medzi najzaujímavejšie vlastnosti patrí ISO C99/C++ 2003 a GNU kompatibilita, optimalizácia výsledného kódu zameraná na viacprocesorové systémy a využívanie SSE a AVX inštrukcií.
Spoločnosť očakáva od tohto kroku rozšírenie používateľskej základne a jej následnú participáciu na ďalšom vývoji produktov. Plná komerčná podpora produktu zostáva samozrejme zachovaná.
Podľa dostupných informácií je možné kompilátorom skompilovať po jednoduchej úprave aj samotné Linux jadro a vývojari spoločnosti pracujú na odstránení problémov pri kompilácii QT a Chrome. Benefitom v porovnaní s tradičným GCC je výkonnejší výsledný kód a kratšia doba kompilácie.
Tiskni
Sdílej:
Mimochodem, zkusil jsem si tscp benchmark abych viděl, jaké jsou rozdíly mezi kompilátory. tscp jsem zvolil proto, protože na phoronixu v něm byl největší rozdíl. Výsledky jsou velmi zajímavé.
Testovací sestava – core i7 920, 12GB RAM, Arch Linux 64 bit.
Testované kompilátory (protože výstup --version je příliš dlouhý, píšu jen verze balíčků):
Nodes: 550778 Best time: 792 ms Nodes per second: 695426 (Score: 2.860)
Nodes: 550778 Best time: 889 ms Nodes per second: 619547 (Score: 2.548)
Nodes: 550778 Best time: 868 ms Nodes per second: 634536 (Score: 2.609)
Nodes: 550778 Best time: 800 ms Nodes per second: 688472 (Score: 2.831)