Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spoločnosť PathScale uvoľnila zdrojové kódy svojho doteraz propiertárneho produktu EKOPath 4. Používatelia operačných systémov GNU/Linux, FreeBSD a Solaris tak majú možnosť zadarmo používať všetky nástroje z balíka, ktorého cena za licenciu začínala na sume 1795 dolárov – kompilátor, debugger, assembler a príslušné knižnice (pre programovacie jazyky C, C++ a Fortran).
Produkty spoločnosti sú populárne najmä vo svete HPC, kde konkurujú produktom ako Intel C++ kompilátor. Medzi najzaujímavejšie vlastnosti patrí ISO C99/C++ 2003 a GNU kompatibilita, optimalizácia výsledného kódu zameraná na viacprocesorové systémy a využívanie SSE a AVX inštrukcií.
Spoločnosť očakáva od tohto kroku rozšírenie používateľskej základne a jej následnú participáciu na ďalšom vývoji produktov. Plná komerčná podpora produktu zostáva samozrejme zachovaná.
Podľa dostupných informácií je možné kompilátorom skompilovať po jednoduchej úprave aj samotné Linux jadro a vývojari spoločnosti pracujú na odstránení problémov pri kompilácii QT a Chrome. Benefitom v porovnaní s tradičným GCC je výkonnejší výsledný kód a kratšia doba kompilácie.
Tiskni
Sdílej:
Mimochodem, zkusil jsem si tscp benchmark abych viděl, jaké jsou rozdíly mezi kompilátory. tscp jsem zvolil proto, protože na phoronixu v něm byl největší rozdíl. Výsledky jsou velmi zajímavé.
Testovací sestava – core i7 920, 12GB RAM, Arch Linux 64 bit.
Testované kompilátory (protože výstup --version je příliš dlouhý, píšu jen verze balíčků):
Nodes: 550778 Best time: 792 ms Nodes per second: 695426 (Score: 2.860)
Nodes: 550778 Best time: 889 ms Nodes per second: 619547 (Score: 2.548)
Nodes: 550778 Best time: 868 ms Nodes per second: 634536 (Score: 2.609)
Nodes: 550778 Best time: 800 ms Nodes per second: 688472 (Score: 2.831)