Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Nadace Wikimedia oznámila, že Wikipedie a její sesterské projekty přejdou kompletně na HTTPS. Cílem je, aby veškerá komunikace byla šifrována a nebylo možné zjistit, co si uživatel na Wikipedii čte.
Tiskni
Sdílej:
Ale většina lidí to nedělá.Většina lidí taky nečte smlouvy
dosud měla Wikipedia HTTPS dobrovolné, také jsi ho tedy mohl použítTaky jsem ho používal.
Cina je proti GB zemi svobody a demokracie. Muzes tam normalne po ulici nosit klidne mec.Zkus místo meče v Číně nosit vlajku, třeba vyfotit se s českou vlajkou. Hned uvidíš tu svobodu a demokracii.
Cina je proti GB zemi svobody a demokracie.
Ale no tak… Myslíte si třeba, že je riskantnější promenovat se centrem Londýna s transparentem "Svobodu Skotsku!" než promenovat se centrem Pekingu s transparentem "Svobodu Tibetu!"?
Říkal jsem si, jestli nemám přidat poznámku "(v místním jazyce)", ale přišlo mi to přehnané… :-)
Na druhou stranu, "Tibet" IMHO vypadá ve většině latinkou psaných jazyků stejně nebo podobně, takže pozornost orgánů by to přivolalo určitě. Přeložit to už by pak nebyl velký problém - koneckonců na to stačí i automatické rozpoznání jazyka na Google Translate.
Před tím tě ale nemůže ochránit nicNeříkám, že to nemůže být pravda, ale ani mi to nepřijde zřejmé (např.).