Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Vyšel X Server 1.10. Výraznější změnou je podpora „fence sync object“ pro NVidii, naopak nebyla zařazena podpora RandR 1.4. Pro více informací vizte stručné shrnutí na Phoronixu nebo úplný seznam změn.
Tiskni
Sdílej:
Vsechno ve svuj cas, pokud se behem roku definitivne ukaze, ze je vyhodny nahradit X.org Waylandem. Osobne me docela laka predstava Wayland + Spice (+ KVM).
Wayland + SpiceMísto X11? Aha, tak to jsem hodně nepobral. A jaký by to mělo význam?
Treba v tom, ze X11 uz davno po siti neposkytuje pozadovany funkce v pozadovany kvalite. Dneska je potreba obraz, zvuk, zarizeni ze vzdalenyho klienta, moznost prehravat video. X11ka s takovejma pozadavkama vubec nepocita a nebo na ne neni optimalizovana. Spice uz vetsi cast potrebny magie umi (a umi ji vetsinou lip nez RDP nebi i ICA).
Muzu si pres X11 sessionu prehrat HD video se zvukem? Bude mi pres nej plynule chodit vykreslovani flashe vcetne videa? To jsou zcela legitimni a realny use casy terminalovy sluzby. RDP je resi jaks taks, ICA velmi dobre a zda se, ze SPICE az kouzelne, i kdyz je na zacatku. Co X11? A odpoved, ze s timhle X11 nepocita je jen krasnej dukaz toho, ze sitova transparentnost neni nejaky kouzelny zaklinadlo.
Pukud neco uvadim vyslovene blbe, tak me prosim komanujte ... Od toho prece diskuze je
Jsou ty vlastnosti opravdu potrebne? MS se bez nich obejde. Cytrix se bez nich obejde (a to vladne trhu s terminalama).
Eh, tady asi bude problem v tom, ze neni uplne jasne, ktere vlastnosti jsou ty potrebne pro koho a kdy. Pokud potrebujeme dostat obraz pres sit k uzivateli, a nic vic, tak toho zase tolik nepotrebuje.
Omlouvam se za predeslej vyklik do tmy, trochu sem se rozohnil na gruntovou reakci a oteklo mi to do serioznejsi casti diskuze ... ach jo, zase ze sebe delam vola...
i ty to pouzivas ....