Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Phoronix píše, že se XBMC, svobodné multiplatformní multimediální centrum, včera dočkalo zařazení podpory VDPAU (akcelerace videa na nVidia GPU), která byla od počátku března dostupná jen v oddělené vývojové větvi SVN.
Tiskni
Sdílej:
XBMC by asi melo byt v nadpise
Jak by to asi fungovalo?
Jeden obrázek řekne…
Chce to klid
TTo určitě. Napsal jsem to spíš jen jako nevinné popíchnuti a ukázku aktuálně řešeného problému. V hloubi duše jsem doufal, že mi s tím někdo pomůže jelikož kvůli tomu obřímu nápisu Nainstalovat jsem zcela přehlédl ten titěrný nápis Opravit tento počítač, který se choulil v rožku a pomalu ale jistě jsem začínal panikařit.
Windows nemůže za to, že jste ho zničil.
Výjimečně máš pravdu. Chtěl jsem si zvětšit partišnu s NTFS a přehlédl jsem zarovnání už ani nevím čeho(myslím bloků do cylindrů nebo tak něco). Spíš mě udivuje, že i Visty ještě spoléhají na to, že zavaděč bude na pevně daném místě. Jinak okna zase pracují jako hodinky a kompilují linuxová jádra(viz. příloha).
Já linux umím taky zničit - stačí smazat pár modulů a hodí panice.
No tak zrovna s těmi moduly si to moc netrefil.
jste ho zničil.
Jardíku, o tom už jsem ti přece něco říkal.
Jeden obrázek řekne 2…
21 : Selected disk does not exist
This error is returned if the device part of a device- or full file name refers to a disk or BIOS device that is not present or not recognized by the BIOS in the system.
Co dodat?
VDPAU je rozhraní pro Linux. Windows používá u nVidia karet PureVideo2 a to jede už nějakou dobu(déle než na Linuxu).