sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
YaST, instalační a konfigurační nástroj používaný v distribuci openSUSE, je od nynějška v Ruby. Původní zdrojový kód napsaný v nevyhovujícím jazyce YCP byl do Ruby automaticky zkonvertován pomocí transpileru Y2R. Celkem bylo převedeno 594 680 řádků YCP na 724 687 řádků Ruby. Konverze je vyvrcholením projektu YCP Killer, na kterém 6 měsíců pracovali vývojáři pražské pobočky SUSE.
Vývojáři YaSTu očekávají, že po konverzi se zjednoduší další vývoj a údržba tohoto nástroje. Ruby by též mohlo nalákat nové přispěvatele, kteří se nyní nebudou jen kvůli YaSTu muset učit nový jazyk. Z uživatelského hlediska by se změna implementačního jazyka neměla nijak projevit. Zkonvertovaný YaST bude možné vyzkoušet v openSUSE 13.1 Milestone 4 již tento týden.
Tiskni
Sdílej:
prevede na redhat like systemOvsem napsany v Ruby.
Co je na SUSE (potažmo openSUSE) špatného?
Dependency solver je pomaly a hloupy (videl jsem dokonce nejaky navrh na portaci SAT solver z libzyppu pro yum).Viz zde.
Pouzitelne GUI to nema taky.Poradne GUI ma pouzivat zypper jako jeden z backendu, ale jinak ma byt nezavisle.
Uprimne, Zrovna Zypper je asi tak 100 let pred YUMem a to nejen poctem funkci.Vyborne, tak mi to ukazte na konkretnich prikladech, 100 let dlouha doba.
Pokud vim, neumi to v CLI spravovat repozitare.yum-config-manager Ale popravdě řečeno nevím, k čemu to je. Pro konkrétní akci se repo povolí/zakáže přímo v příkazu nebo v yum shellu, natrvalo vimem. Repositář se přidá instalací příslušného foo-release rpm, což kdyby mi nepřišlo padlé na hlavu, mohu udělat i rovnou z web browseru. Odstraní se zase odstraněním toho rpm. Není zapotřebí nějaká speciální věc, která by to dělala, protože to není žádná speciální akce.
Proč mít 150 implementací něčeho tam, kde je to zbytečné.Jiste a to zahrnuje i satsolver.
Na yumu mi oproti třeba aptitude chybí hlavně "chytré" odstraňování balíků včetně závislostí, se kterými byl balík nainstalován, ale které už nic jiného nepotřebuje. Ano, je na to nějaká optiona do yum.conf, ale ta funguje nějak divně - při pokusu odinstalovat skoro cokoli to jde zpětně po závislostech až na glibc a tím pádem na celý systém - člověk tak může buď nedělat nic, nebo s primitivním textovým editorem odinstalovat i celý systém.
A zrovna mám pocit, že ani package-cleanup --orphans
nedělal nic lepšího.
Další docela významnou věcí je skutečně absence GUI / TUI. V aptitude můžu požadovanou akci doladit (třeba místo generického "MTA" jako závislost můžu vybrat kterého) a skutečně vidět, co se stane předtím, než se to stane. Taky neopravitelně pokazit RPMDB je docela snadné. A vůbec - v aptitude můžu vypnout "instaluj recommended balíky by default" a vyhnu se většině balastu. Yum mi to prostě vždy instaluje všechno.
Naštěstí jsou ve vývoji alternativy.
o je problem spravce baliku, ktery nadefinoval zavislosti. Uplne stejne by to dopadlo s DEB a apitude, kdyby tam byly nadefinovany "reqiuere".On je tam nadefinoval, protoze musel a protoze standardni RPM nepodporuje/ovalo veci jako soft dependencies (tusim, ze openSUSE na to melo patch).
RPMTAG_SUGGESTSNAME = 1156, /* s[] extension (unimplemented) */ #define RPMTAG_SUGGESTS RPMTAG_SUGGESTSNAME /* s[] (unimplemented) */ RPMTAG_SUGGESTSVERSION = 1157, /* s[] extension (unimplemented) */ RPMTAG_SUGGESTSFLAGS = 1158, /* i[] extension (unimplemented) */ RPMTAG_ENHANCESNAME = 1159, /* s[] extension placeholder (unimplemented) */ ... RPMTAG_BUILDSUGGESTS = 1172, /* internal (unimplemented) */ RPMTAG_BUILDENHANCES = 1173, /* internal (unimplemented) */Takze se s tim asi pocita, ale neni to naimplementovane.
Supplements: packageand(A:B)
)Provides: locale(C:cs)
)Provides: D:soubor_který_je_teď_v_jiném_balíčku
)Supplements: modalias(usb:identifikace_jako_u_kernelového_modulu)
)apt-get
, který se narozdíl od aptitude
dá přesvědčit, že ne, opravdu nechci odinstalovat celý desktop.
pomaha ze rpm based distribuce nesekaji kazdy kus SW na deset balickuZrovna v openSUSE 12.3 texlive (který dříve byl v řádově jednotkách nebo desítkách balíků) rozdělili na několik tisíc balíčků, což mi přijde naprosto šílené.
na několik tisíc balíčků,V openSUSE se uz take zblaznili?
$yum list texlive-* | wc -l 5067
zypper ps
Jestli je 90% funkcionality v externich plug-inech, tak vubec netusim, kolik jakych funkci YUM aktualne ma.Opet prehanite, jakych 90%?
Beru tedy zpět. Počet funkcí nejsem při existenci me neznameho poctu doplnkovych modulu schopen zhodnotit.Proc se tedy snazite navazet do neceho, co v podstate neznate a nepouzivate?
Jako uzivateli mi to ale zasadne vadi. Nevim, proc mam mit zakladni funkce volitelne na doinstalovani.Modularni architekturu rozsiritelna pluginy je vyhodna, funkcionalita pluginu, ktere se v praxi osvedci, se v yumu integruje.
aktualni solver, pomalost, pametova narocnostNa solveru se pracuje. Rychlost, ani pametova narocnost netlaci, zejmena kdyz bottleneck je obvykle sitove pripojeni. Novy dnf je take psan v Python - jednu vyhodu jste uz sam objevil, snadna rozsiritelnost pluginy.
Opet prehanite, jakych 90%?Staci si projit vypis moznych prikazu pro YUM a pro Zypper (-- help, manualove stranky, atd...)
Proc se tedy snazite navazet do neceho, co v podstate neznate a nepouzivate?To, ze to nepouzivam, je dusledek nikoliv pricina. Osobni zkusenost je negativni a python je pro me u klicove systemove komponenty fatalni negativum.
Staci si projit vypis moznych prikazu pro YUM a pro ZypperTak mi dejte priklad te zasadni feature, ktera yum-u chyby a kvuli ktere dnes nebudu v noci spat.
python je pro me u klicove systemove komponenty fatalni negativum.S tim bych na desktopu/serveru nemel problem, u embedded systemu je to jine.
co vas znamy kutil kutildoinstaloval z repos nějaký SW včtně libEGL a nyní to na EGL padá Pak dohodím výpis Dále v zypperu jasně vidím, které balíčky jsou instalovány .... v yumu to sice také jde, ale je to složitější. comment: Pak dohodím výpis == musím na jeho vzdálenou mašinu přes SSH
ten yumex
Traceback (most recent call last): File "/usr/bin/yumex", line 25, in module from yumexgui import YumexApplication File "/usr/lib/python2.7/site-packages/yumexgui/__init__.py", line 27, in module import gtk File "/usr/lib/python2.7/site-packages/gtk-2.0/gtk/__init__.py", line 40, in module from gtk import _gtk ImportError: /lib/libEGL.so.1: undefined symbol: wl_display_dispatch_queue_pending
1) SuSE svoje distro vydalo v roce 1996, do té doby přebalovalo SlackwarePodle tvojí logiky Ubuntu dodnes vůbec neexistuje, protože neustále mirrorují Debian.
2) první RHL, "Halloween release", vyšel v roce 1994Beru zpět, špatný zdroj. Na výsledku to nic nemění.
SUSE a Novell jsou nyní součastí Attachmate, takže o oddělení by se dalo úspešně pochybovat (ano, Attachmate po akvizici Novellu vyčlenil SUSE z Novellu jako samostatnou "bussiness unit", takže tvrzení "Novell nema v SUSE zadny podil" je pravdivé, leč tak trochu nahovno)Nerozumím, nechápu. SUSE je firma existující od roku 1992 (tedy déle než RedHat), v průběhu doby se měnili vlastníci. Od 2003 vlastnil firmu Novell, dnes ji vlastní Attachmate. RedHat je obchodovaný na burze, takže to je totéž v bledě modrém. Nevidím žádný rozdíl.
to nechť si každý rozmyslí sám, jak toto chápe, já jsem pouze poukazoval na to, že v souvislosti s výrokem "bude před, bude po" je nesmysl uvádět jako datum vzniku distribuce rok 1994, neboť distribuce, která vznikla v roce 1994 (ve skutečnosti bych uznal už rok 1992) zanikla v roce 1996, bez ohledu na to, jestli ji budeme nazývat "SUSE" nebo "přebalený Slackware", zatímco distribuce, která žije dodnes, vznikla (byla vydána?) právě až v roce 19961) SuSE svoje distro vydalo v roce 1996, do té doby přebalovalo SlackwarePodle tvojí logiky Ubuntu dodnes vůbec neexistuje, protože neustále mirrorují Debian.
Firma jako taková, zabývající se Linuxem, vznikla v roce 1992. Tolik k dějepisu. http://en.wikipedia.org/wiki/SUSE_Linux_distributionszajímavá taktika odkazovat zdroj, který podporuje tvrzení oponenta
... Nevidím žádný rozdíl.pak doporučuju kromě studia historie taktéž studium obchodního práva a věcí souvisejících pro začátek třebas na té oblíbené wikipedii skouknout stránky o Red Hatu a o Attachmate Group, podívat se v infoboxíku na kolonku Type, poučit se o významu Public a Private, zejména co z toho plyne vedení firmy za povinnosti (tl;dr: Jim se musí snažit, abych vydělal; Nils musí poslouchat Jeffa, který ale poroučí i Bobovi)
to nechť si každý rozmyslí sám, jak toto chápe, já jsem pouze poukazoval na to, že v souvislosti s výrokem "bude před, bude po" je nesmysl uvádět jako datum vzniku distribuce rok 1994, neboť distribuce, která vznikla v roce 1994 (ve skutečnosti bych uznal už rok 1992) zanikla v roce 1996, bez ohledu na to, jestli ji budeme nazývat "SUSE" nebo "přebalený Slackware", zatímco distribuce, která žije dodnes, vznikla (byla vydána?) právě až v roce 1996To je slovíčkaření. Změnili základ distribuce. Zejména proto, že upstream mají nakonec všichni stejný. V RedHatu se od první verze taky změnilo všechno možné.
zajímavá taktika odkazovat zdroj, který podporuje tvrzení oponentaPodle mě to zejména podporuje tvrzení, že SUSE (1992) je zde déle než ReHat (1993). Jinak nemám nic proti podpoře tvrzení oponenta, když má oponent zrovna pravdu.
pak doporučuju kromě studia historie taktéž studium obchodního práva a věcí souvisejících pro začátek třebas na té oblíbené wikipedii skouknout stránky o Red Hatu a o Attachmate Group, podívat se v infoboxíku na kolonku Type, poučit se o významu Public a Private, zejména co z toho plyne vedení firmy za povinnosti (tl;dr: Jim se musí snažit, abych vydělal; Nils musí poslouchat Jeffa, který ale poroučí i Bobovi)Není potřeba, neboť je to irelevantní. Všichni si musí na sebe vydělat.
To je slovíčkaření. Změnili základ distribuce. Zejména proto, že upstream mají nakonec všichni stejný. V RedHatu se od první verze taky změnilo všechno možné.a toto je trapný pokus o demagogii mezi těmi distribucemi není žádná kontinuita, a žádné okecávání, že to oboje má linuxovj kernel, na tom nic nezmění
Podle mě to zejména podporuje tvrzení, že SUSE (1992) je zde déle než ReHat (1993).vznik firem jsem ovšem nijak nerozporoval, takže nechme těch úskoků stranou a vraťme se k těm distribucím, ano?
Není potřeba, neboť je to irelevantní. Všichni si musí na sebe vydělat.mno, myslímže fakt, že Jeff poroučí Nilsovi i Bobovi zároveň, je docela relevantní, bavíme-li se o tom, zda dotyčné firmy mají či nemají něco společného ...
a toto je trapný pokus o demagogii mezi těmi distribucemi není žádná kontinuita, a žádné okecávání, že to oboje má linuxovj kernel, na tom nic nezměníJestli tam je nebo není "žádná kontinuita" neumím posoudit. K tomu slovíčkření a demagogii je myslím názorné si představit, kde bude větší rozdíl: SUSE 1.O vs. SUSE 4.2 vs. RedHat 1.0 nebo RedHat 1.0 vs. RedHat 6.4? Podle mě je evidentní, že mezi první a spolední verzí RedHatu je mnohem větší rozdíl, než mezi první a druhou verzí SUSE nebo první verzí RedHatu. Tolik k absurdnosti vaší argumentace o kontinutitě, co z čeho vychází atd.
vznik firem jsem ovšem nijak nerozporoval, takže nechme těch úskoků stranou a vraťme se k těm distribucím, ano?Ale já si nejsem jist, jestli zde diskuujeme čistě o distribucích. Distribuce se jaksi samy nevytvářejí, že ne? Vytváří je komunity (tvořené jednotlivci či institucemi). Proto je můj výrok, že SUSE tu bylo před RedHatem důležité chápat úplně jinak, než optikou kontinuity individuálních distribučních opičáren, které tvoří zanedbatelné % kódu. Komunita kolem SUSE přežila mnohem větší turbulence než RedHat, který zatím žádné dramatické zvraty nezaznamenal.
mno, myslímže fakt, že Jeff poroučí Nilsovi i Bobovi zároveň, je docela relevantní, bavíme-li se o tom, zda dotyčné firmy mají či nemají něco společného ...Mají společného majitele, to je vše. Vzhledem k tomu, že SUSE je nejziskovější business z portfolia bývalého Novellu, nevím, jaký vliv by současné vlatnictví jiné firmy Novell mělo mít na rozhodování finančních žraloků z Attachmate.
Jestli tam je nebo není "žádná kontinuita" neumím posoudit. K tomu slovíčkření a demagogii je myslím názorné si představit, kde bude větší rozdíl: SUSE 1.O vs. SUSE 4.2 vs. RedHat 1.0 nebo RedHat 1.0 vs. RedHat 6.4? Podle mě je evidentní, že mezi první a spolední verzí RedHatu je mnohem větší rozdíl, než mezi první a druhou verzí SUSE nebo první verzí RedHatu. Tolik k absurdnosti vaší argumentace o kontinutitě, co z čeho vychází atd.ROFL, takže se tu bavíme o 1994 vs 1996 a 1994 vs 2013 (no, nevím, co je míněno "poslední verze RedHatu, nicméně jelikož RHL 6.4 neexistuje, předpokládám, že je míněn RHEL), tak to je hodně férové srovnání tož mějme rodiče XY, kteří v roce 0 zplodí dítě A, v roce 2 dítě B, a v témže roce jim dítě A zemře nyní píšeme rok 19 a teď argumentujme, že děti se prostě v průběhu času mění, že zatímco dítě B v roce 19 vypadá jako postpubertální kolohnát a umí řídit auto, tak v roce 2 vypadalo jako buclatá panenka a umělo sát z bradavky, no a protože dítě A v roce 2 také vypadalo jako buclatá panenka, sálo z bradavky a zároveň se také narodilo rodičům XY, tak vlastně dítě B je tatáž osoba jako dítě A, bez ohledu na to, že mrtvé tělo dítěte A tlí v digitálních archívech stále jako buclatá panenka, zatímco dítě B nám mezitím narostlo na šest stop a palců pět
Mají společného majitele, to je vše.vážně? - tak proč třeba tady vidím čilý ruch okolo (open)SUSE? lžeš, až se ti od huby práší
Vzhledem k tomu, že SUSE je nejziskovější business z portfolia bývalého Novellu, nevím, jaký vliv by současné vlatnictví jiné firmy Novell mělo mít na rozhodování finančních žraloků z Attachmate.tato věta mi nedává smysl, speciálně v části "současné vlatnictví jiné firmy Novell"
Btw. par proroku tu zpochybnovalo schopnost uplne konverze pres Y2R. Co na to rikaji dnes ?
Integer.ycp
(před a po) nebo String.ycp
(před a po). Takže si troufnu říct, že náklady na údržbu nebudou o moc vyšší než náklady na údžbu ručně psaného kódu.
Jo a jeste, proc jste zmenili odsazeni ze 4 na 2 misto na 8 (1 tab)Protože RoR
+
pokud je jeden z operandů nil
). Ty by se musely buď ošetřit, nebo by si překladač musel být jistý, že okrajový případ nenastává (což znamená implementovat statickou analýzu kódu). A to nemluvím o tom, že je dost práce na tyto případy jen přijít.