Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
V září 2018 byl představen web data.firefox.com s veřejnými daty o Firefoxu. Aktuální počet aktivních uživatelů (Monthly Active Users) je 197 miliónů. Před rokem to bylo 211 miliónů. Před dvěma roky 223 miliónu. Nejvíce, 253 miliónů, to bylo v lednu 2019. Od té doby tedy pokles o 55 miliónů uživatelů.
Tiskni
Sdílej:
spíš u něj ze setrvačnosti zůstane, protože kdysi Mozilla bývala skvělávsech 5 boomeru posledni verze mozilly vysla pred >15 lety
Posledni pul rok se obcas zasekava nacitani stranek pri vytvoreni nove zalozky pomoci prostredniho tlacitka. Po asi 20 vterinach se to obcas vzpomatuje.Používám vždy poslední verzi a updatuju kdykoliv vyjde nová, takže co se týče verzí, tak nemůžu sloužit, ale: něco podobného se mi dělo taky. Mám obvykle větší počet tabů (>500) a další tab už se vytvářel velmi líně (v některé verzi). Potom ale začal padat TreeStyleTab, tak to bylo možná tím (přešel jsem na addon Sidebery, který je po všech stránkách lepší). Potom dost pomohlo zapnutí Site Isolation, které slibuje, že každý doména bude mít vlastní proces (oni to představují jako ochranu proti zneužití chyb v CPU, já to vyzkoušel z důvodů lepšího rozdělení na více procesů). Asi nejdivnější chování bylo, když jsem měl v seznamu stažených souborů větší počet položek (> tisíce) tak při jejich hromadném vyčištění si to alokovalo klidně 26GB RAM a potom to postupně kleslo na normál. Toto chování jsem zaznamenal jak na linuxu, tak widlích. Každopádně toto chování se vždy týkalo jen některých verzí a stejně si myslím, že to byla kolize s pluginem DownThemAll (ale stejně nechápu, proč si to pro smazání řádků z sqlite muselo naalokovat 20GB paměti navíc). Dneska už nic z toho nezaznamenávám a FF jede jak víno. Vlastně po celou dobu to jelo jako víno, protože neznám žádný další prohlížeč, který by tohle zvládl (na přijatelné uživatelské úrovni).
[...] Desktopová verze se často na řadu sekund zasekává při AJAXovém načítání stránek (celkem spolehlivý je na to výpis nějaké kategorie u CZC)[...]tak sem zkusil: https://www.czc.cz/ssd-pevne-disky/produkty = 1.5s nacteni
Desktopová verze se často na řadu sekund zasekává při AJAXovém načítání stránek (celkem spolehlivý je na to výpis nějaké kategorie u CZC).Nic takového jsem nezaznamenal. Níže dal někdo odkaz na SSD a načtení bylo do 1s a scrollování naprosto plynulé.
Firefoxová zase totálně pomíchává ikony a názvy stránek v nejnavštěvovanějších a človek tak neví, co ten zástupce vlastně je zač.Dají se připnout.
Navic to vypada, ze Firefoxi "Restore previous session" nefunguje, pokud clovek vypne FF korektne (Ctrl-Q, Alt-F4), pouze po padu se snazi session obnovit.Funguje, bez toho bych ho vůbec nepoužíval. I po korektním vypnutí po následném startu načte všechny taby. Projdi si nastavení, jestli tam máš správně nastaveno obnovit last session.
Ctrl-QTohle je nejdebilněji umístěná zkratka pro vypnutí. Používám velmi často ctrl+w (zavření tabu). Existuje addon, který ctrl+q zablokuje, jenže ten jde obejít pomocí ctrl+shift+q. Právě proto potřebuju last session, protože i tohle se mi daří mačkat častěji, než bych chtěl. (Protože v i3wm je okno + shift + něco nabindované na spoustu věcí.)
Souhlas, nicméně stačilo mi nastavitCtrl-QTohle je nejdebilněji umístěná zkratka pro vypnutí.
browser.sessionstore.warnOnQuit
...
Pokud se mi zaktualizuje RPM nebo MSI, tak to u noveho tabu zahlasi Tab crashed, a clovek musi restartovat FF. Pokud to "dovolim", prijdu o otevrene taby, okna, atd. Pokud FF killnu, session se obnovi v 95%.A proč aktualizuješ FF v čase, kdy jej používáš? Já (jasně, jako admin mám jiné návyky), nabootuju do i3wm, pustím
apt update && apt upgrade
, zkontroluju, co to stáhlo, podle toho případně restartuju do nového jádra / systemd / udev a potom normálně pracuju (případné zdržení do minuty). A ne nechci z toho dělat normu, tohle by si měla zajistit distribuce a pokud se updatuje v průběhu práce, tak to musí fungovat. Jen mě to zajímá.
V tomto případě to vypadá, že FF nesnese, když se mu jeho binárky a knihovny změní pod rukama a prostě spadne. Což je divné, měl by je mít v paměti.
nebo MSINa widlích přece nejde aktualizovat běžící program, ty jeho exáče jsou locknuté. Na widlích to zahlásí "aktualizace k disposici" a při příštím spuštění to aktualizuje. Nebo to jde ještě jinak, za běhu?
To já beru uspávání jako jednu ze základních vlastností – něco, co prostě musí fungovat. Taky jsem s tím měl párkrát problémy, počítač se neprobouzel, ale podařilo se to vyřešit buď aktualizací softwaru nebo výměnou hardwaru (tuším, že problémy dělala grafická karta… ale už je to fakt dávno).
Ty výhody stojí za to: nižší spotřeba, ticho, možnost přenášet uspaný notebook…
Všechny podstatné programy si pamatují minulý stav, takže vrátit se zpět k práci po čistém bootu netrvá zase tak dlouho.
Teoreticky. Ale když se to všechno posčítá, tak je to docela dost práce, je to otravné a narušuje to produktivitu – místo toho, abych jen probudil počítač a hned mohl něco dělat, tak musím řešit, co bylo na které ploše, jaké programy a dokumenty jsem měl otevřené, čekat, až to všechno naběhne… A přitom to za mě může řešit operační systém.
[...] Navíc mám dualboot do widlí, protože si chci taky něco zahrát. [...]to nevadi, hinernovanej Linux se pak po rebootu z widli probuti ze sveho swapu
To já beru uspávání jako jednu ze základních vlastností – něco, co prostě musí fungovat.Pro notebooky asi jo, pro desktopy bylo nedávno pro některé vývojáře kernelu velké překvapení, že to někdo používá.
V tomto případě to vypadá, že FF nesnese, když se mu jeho binárky a knihovny změní pod rukama a prostě spadne. Což je divné, měl by je mít v paměti.Já si myslím, že ty aktuálně běžící jsou, ale on právě někdy spouští nové, když otevřeš nový tab (protože mají taby v oddělených procesech). A problém nastane, když takhle spuštěná věc je nekompatibilní.
Na tom mi přijde nejdebilnější, že mi tu hlášku zobrazuje jen při pokusu o otevření lokálních souborů přes file://
zatímco prohlížení webu přes http://
nebo https://
funguje vesele dál (přitom tam je riziko, že narazím na nějaký škodlivý kód zneužívající bezpečnostní díru, mnohem větší, než u mých vlastních lokálních souborů).
file://
se zřejmě s větší pravděpodobností nastartuje novej proces...
V tomto případě to vypadá, že FF nesnese, když se mu jeho binárky a knihovny změní pod rukama a prostě spadne. Což je divné, měl by je mít v paměti.Já si myslím, že ty aktuálně běžící jsou, ale on právě někdy spouští nové, když otevřeš nový tab (protože mají taby v oddělených procesech). A problém nastane, když takhle spuštěná věc je nekompatibilní.
Po aktualizaci nový tab otevřít nejde. FF oznámí, že je nejprve nutné restartovat jej.
To je zase problém toho, že kašlou na sémantické verzování resp. vždy zvyšují major verzi a nikdy nevíš, jestli to kompatibilní bude nebo ne. U normálního softwaru bys viděl, že jde jen o bezpečnostní aktualizaci a interní IPC nebo jiná rozhraní by zůstala kompatibilní a klidně by spolu mohly spolupracovat různé verze procesů. Třeba webové nebo jiné servery sestávající z více procesů se takhle aktualizovat dají. Modulární aplikace v Javě se taky dají aktualizovat za chodu a bez výpadku. Akorát u Firefoxu a podobného softwaru musí člověk hrát loterii, jestli mu to dneska spadne nebo ne.
Otázkou je, jestli u tak rozsáhlého projektu lze vůbec binární kompatibilitu zachovat…
To by bylo asi na samostatnou diskusi, nicméně – zrovna u rozsáhlých projektů/systémů jsou ta dobře definovaná rozhraní (od nichž se pak odvíjí ta zpětná kompatibilita) zásadní a je to klíč, jak se vypořádat s komplexitou (rozdělit velký systém na menší části propojené pomocí jasně definovaných rozhraní). To u malých projektů si ještě tak můžeš dovolit mít propojené všechno se vším a mít to ve stavu, kdy ti změna v jedné části rozhodí jiné – protože představu o tom malém systému snadno udržíš v hlavě, snadno to celé otestuješ a když se něco rozbije, tak to hned najdeš/vidíš a opravíš. Ale čím větší systém, tím větší péči je potřeba věnovat těm rozhraním a přistupovat k tomu zodpovědně, jinak ten software shnije a stane se neudržovatelným.
Jasně, v každé chvíli můžeš říct, že je to modulární návrh a správně jej navrhnout a potom si hrát na binární kompatibilitu, ale není to v tomto případě jen zbytečná koule na noze, která stejně v reálu nic nepřinese?+1. A nemyslim si, že to je speficiké pro prohlížeče, IMO se to týká většiny složitějšího desktop software (tj. hlavně různý 'produkční' / workstation software).
Dnešní web přesně vystihuje rčení:
Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.
Z původně jednoduchého protokolu, formátu a prohlížeče hypertextových dokumentů se stal nový operační systém se vším všudy a postavený nad… původním operačním systémem (ten nikam nezmizel). Proč? Jaký to má smysl? Máme tohle zapotřebí? Není už pak lepší mít virtuálky / emulátory x86/RISC-V/ARM/atd. instrukčních sad a v nich si pouštět aplikace? Emulovat síťovou, zvukovou a grafickou kartu by bylo ve skutečnosti jednodušší než psát webový prohlížeč podporující HTML5, JavaScript a spol.
Pamatuji i časopisy vycházející na CD (např. Klan) a to byl multimediální zážitek už tehdy v 90. letech. A potřebovalo to jen primitivní operační systém resp. zavaděč (DOS) a jednoduchý hardware – obojí je dneska triviální emulovat a je to výrazně nižší komplexita než nějaké dnešní webové hrůzy.
Dneska se např. přes web hodně telefonuje, pořádají se konference… to je takové moderní, technologický pokrok! Vážně? Vždyť SIP pochází z roku 1996 a telefonovat přes internet jsme mohli už tehdy. A počátky VoIPu jsou někde v 70. letech. Nebo dneska můžeme hrát ve webovém prohlížeči 3D hry… hmm, taky moderní. Jenže 3dfx Interactive a Voodoo a Glide tu byly už v roce 1995. A první Tomb Raider z roku 1996 měl 3D akceleraci a stačil mu zase jen ten primitivní zavaděč (DOS). OpenGL je z roku 1992. A 3D CADy tu byly už v 80. letech.
Chápu, že distribuovat a provozovat desktopové aplikace byl dost opruz – ale to hlavně zásluhou MS Windows, jejich absence balíčkovacího systému, jejich mizerného zabezpečení a potom taky vinou adminů, kteří „v zájmu bezpečnosti“ na firewallech zakázali všechno kromě HTTP/HTTPS a nasadili NATy, takže nešlo provozovat IM, nešlo telefonovat, nešlo komunikovat P2P a posílat si třeba soubory… nešlo využívat potenciál tehdejších technologií. Tohle (problémy s MS Windows + politika a uvažování tehdejších adminů) považuji za hlavní příčinu toho, že se tolik aplikací přestěhovalo na web. Místo toho, aby se řešila příčina, tak se akorát udělala záplata.
Z dnešního vývoje IT nemám dobrý pocit. Je tu sice pár inovací, které umožňují dělat nové věci nebo ty staré výrazně odlišně (umělá inteligence, kryptografie, výkonnější hardware…) ale jinak, co se týče softwaru a hlavně desktopu, tak tam spíš přešlapujeme na místě, nebo se točíme v kruhu. Akorát se vrší jedna vrstva na druhou. Nevadí mi ani tak to, že se to nikam moc neposunulo, jako spíš to, že k tomu, abychom dělali v principu totéž spotřebováváme výrazně více zdrojů a software je mnohem komplexnější. Nejspíš to souvisí s absencí přirozené regulace a krátkozrakým uvažováním. Přijde mi, že ten nárůst komplexity a spotřeby není opodstatněný.
Proč? Jaký to má smysl?Doručit víceméně instantně velmi bohatý obsah relativně snadným způsobem. Nejsem nijak dramaticky nadšený ani z prohlížeče, ani z webových technologií, ani třeba z Electronu... Ale prostě žádná jiná technologie tohle neumožňuje v takové míře jako prohlížeč. Možná věci typu Pharo se tu tak trochu blíží (a jsou z programátorského hlediska výrazně elegantnější) ... ale vevnitř to nejspíš nebude o moc jednoduší.
Chápu, že distribuovat a provozovat desktopové aplikace byl dost opruz – ale to hlavně zásluhou MS Windows, jejich absence balíčkovacího systémuCože? Opět, rozhodně nejsem fanoušek způsobu, jakým Wokna spravují software, z uživatelského i bezpečnostního hlediska to je naprostá hrůza. Ale pro vendora software je to pravděpodobně ze tří majoritních desktopových OS (Win, Mac, Linux) asi ta nejsnazší možnost. Oproti tomu Linux mi přijde pro vendora suverénně nejtěžší, zejména pokud chceš jít korektně přes balíčkovací systémy.
Pamatuji i časopisy vycházející na CD (např. Klan) a to byl multimediální zážitek už tehdy v 90. letech. A potřebovalo to jen primitivní operační systém resp. zavaděč (DOS) a jednoduchý hardware – obojí je dneska triviální emulovat a je to výrazně nižší komplexita než nějaké dnešní webové hrůzy.Moc nechápu, proč by se to mělo emulovat. To by mělo být snad nativní. Jinak, nejsou tohle jen krásné vzpomínky na dětství? Já jsem taky byl v úžasu z prvního CD, ale přiznejme si to, každý obrázek se z mechaniky načítal 10s a měl rozlišení možná 800x600. Dneska, když kliknu na nějaké umělecké portfolio, tak mám lepší zážitek (celá prezentace je postavena lépe než na tom cd a hlavně, pokud tam bude chyba, dá se to snadno změnit), mnohem větší rozlišení a realtime.
Chápu, že distribuovat a provozovat desktopové aplikace byl dost opruz – ale to hlavně zásluhou MS WindowsV minulé firmě jsme tvořili webové appky pro správu veřejných zakázek. Appka běžela na všech (major) prohlížečích (ff, chrome, ie, opera, tzn i jejich odvozeniny). Update všech "klientů" se provedl tak, že se updatoval balíček na našem serveru. A tisíce klientů měli naráz novější verzi. Teď pracuju pro firmu, kde se jede nativní desktopová appka (widle, linux). Klasickej návrh, server s db a klienti se připojují na to. Server může být syncován "vejš". A update je na dny. Přestože stačí napsat ekvivalent apt update upgrade, tak ne všichni klienti jsou neustále up, ne každý server je možno updatovat a když tam je sync, tak je potřeba updatovat celý strom. A i když se to udělá, tak potom někdo zavolá, že mu něco nejede (protože má starší verzi klienta a bliká tam na něj nekompatibilní verze, což každej stejně odklikne). Takže ne, není to záležitost windows, přesně tohle se řeší i na linuxu. A ano, můžeš říct, že je to chyba verzování. Jenže zákazník chce novou verzi s novými funkcemi. A přes to pro něj může být problém updatovat všechno v jeden čas. A ano, já nadávám těm jejich ajťákům (protože to bych nebyl já
jako spíš to, že k tomu, abychom dělali v principu totéž spotřebováváme výrazně více zdrojůJe tohle vůbec pravda? Já se třeba ve volném čase zabývám multimediálními soubory. Máme lepší kodeky, které jsou výrazně prostorově úspornější než dříve (skok z h264 na h265 je na poloviční velikost, to co dřív v mpeg2 bylo na celé cd se dneska vejde ve stejné kvalitě klidně do 80MB a další kodeky jsou ještě lepší), máme knihovny jako jpeg-turbo, které jsou mnohem rychlejší, než implementace z roku 1992 (to nechci srovnávat, jen chci ukázat, že se to vyvíjí) apod. Mě nepřijde, že se spotřebovává nějak výrazně víc zdrojů. Ale je potřeba porovnávat porovnatelné. Dneska máme 4k video. Před tím PAL a ještě možná interlacing.
Co me napada, jestli FF nezvlada kombinace taby + otevrena okna - priklad - man 5-10 oken a v kazdem nekolik (10-50) tabu. Mozna nesnese tuhle kombinaci.
Tím to nebude. Občas se mi to taky stává (už roky) a více oken otevřených nemám. A většinou i málo tabů. Nemohlo by to souviset s mazáním "historie"?
jo to je to co casto rikam, ve firefoxu je potreba na kazdej "prd" addonCtrl-QTohle je nejdebilněji umístěná zkratka pro vypnutí. Používám velmi často ctrl+w (zavření tabu). Existuje addon, který ctrl+q zablokuje, [...]
nicmene zkousel sem TreeStyleTab ve FF a je to hrozne neohrabane a pro me potreby naprosto nepouzitelneTo záleží na vkusu každého soudruha. Já bez TST (nově Sidebery) nemůžu pracovat. Aktuálně pracovně na Chrome používám alespoň groupy a je to teda utrpení. 20 skupin a je to stejně nepřehledné.
nicmene pointa byla v tom ze zmena klavesove zkratky je naprostej zaklad, zda si ty myslis ze to vyuzije jeden z milionu je irelevantni, v nejhorsim to muzou mit v about:config jako treba zakazani alt klavesy pro zobrazeni menu (to ma Vivaldi take normalne klikatelne v nastaveni)Tak otázkou je, co je lepší z hlediska uživatelské jednoduchosti. Nainstalovat addon, který ti to vyhledá během 1s je možná jednodušší, než to hledat v about:config. Samozřejmě nejsem proti, aby to bylo součástí nastavení.
browser.quitShortcut.disabledinstalovat na to addod je pak tedy uchylne
Tak ono hlavně ctrl+q není věcí jen FF. Je to zkratka užívaná kde čím.Proč to vlastně dělají? Zavření přece signalizuje aplikaci OS (a tradiční zkratka na to je Alt+F4, případně křížek vpravo nahoře), proč by na to měla mít vlastní zkratku?
Výhoda toho, co píše Jenda, je v tom, že když ti ta zkratka nevyhovuje, tak v systému si můžeš centrálně nastavit jinou a nemusíš to řešit v každé aplikaci zvlášť.
Zrovna to ukončování jde přes signál posílaný procesu, ale i u těch ostatních zkratek, které si aplikace odchytává sama, to jde spravovat centrálně – např. v KDE si můžeš nastavit Standardní klávesové zkratky (jako např. Otevřít, Přejmenovat, Zpět, Vložit…) a aplikace by to pak měly převzít. Asi je to specifické pro KDE, ale takováto věc by se dala řešit třeba i na úrovni FreeDesktop.org napříč různými desktopovými prostředími.
Vivaldi pouzivam/preferuju/doporucuju
Dal jsem mu teď šanci a určitě je to super prohlížeč, ale "5% source is closed". Škoda. I když jejich pohnutky chápu.
nevim kde "5%" si cerpal ...vivaldi.com/blog/vivaldi-browser-open-source:
Of the three layers, only the UI layer is closed-source. This means that roughly 92% of the browser’s code is open-source coming from Chromium, 3% is open-source coming from us and only 5% is our UI closed-source code.