Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Jaké IDE používáte?
| Anjuta |
|
2% (27) |
| Eclipse |
|
21% (247) |
| KDevelop |
|
8% (88) |
| Monodevelop |
|
1% (14) |
| NetBeans |
|
12% (142) |
| jiné |
|
9% (105) |
| žádné |
|
47% (545) |
Celkem 1168 hlasů
Vytvořeno: 9.4.2007 20:32
Tiskni
Sdílej:
.
), tak jsem upgradoval, ale cca od prosince co to přejmenovali
právě na PDT, tak je to horší a horší. Vše funguje naprosto příšerně a ve všem je čím dál tím víc bugů. Nechápu co s tím dělají, ale asi před měsícem se to už vůbec nedalo používat (chybové "zpět", copy+paste smazalo formátování, apod.).
Asi před týdnem jsem naštěstí zjistil, že se přímo z toho jejich automatickýho updatu dá stahnout ještě starší verze z listopadu minulého roku... Okamžitě jsem downgradoval a konečně mohu plnohodnotně opět pracovat
. Silně doporučuji!!!
Jinak programuju v PHP každej den v práci a většinu času i doma, takže můžu ty pluginy porovnávat na dvou kompech do detailů.
Tentokrát se asi bude hlasovat pomocí komentářů a ne pomocí zaškrtávátek.
, potom ešte Code::Blocks, ale v ňom kód nepíšem, len ho používam vo windows ako build systém
integracia s kompilatormi, debuggermi, version control systemami, bezchybne zvyraznovanie...
U zminky o zvyraznovani bych vypustil slovo "bezchybne", nebot alespon ja jsem mel zvlaste u slozitejsich kodu v PERLu se zvyraznovanim dost vyrazne problemy.
emacs sa da len milovat alebo (iracionalne) nenavidiet :)
S tou iracionalitou by se taktez dalo polemizovat. Pokud vam emacs nedovoli udelat to k cemu byste ocekaval, ze bude slouzit - editaci textoveho souboru - tak vam samozrejme zbyva jen ta druha moznost. Emacs lze dle meho nazoru uspesne pouzivat pouze lokalne a na male soubory. Na vi/vim jsem presel v okamziku kdy jsem potreboval na vzdalene masine editovat vetsi soubor (>100 MB). Navic na vsech systemech najdete nejaky ten klon editoru vi...


bohužiaľ, neviem vám iné doporučiť, niečo, čo by ma uspokojilo, som doteraz nenašiel.
môj prechod z vi na emacs bolo pár rokov hľadania podobného návodu, rezignácia, objavenie viper (emulácia vi v emacse), insštalácia emacs, viper level 3, a skúšať, čo ten moloch ponúka a dokáže.
Emacs umi emulovat vi? Tak to bych rad vedel, kde a jak v zapnu alespon nasledujici moznosti
Turbo? Nebo bp? 7.0?
.
A pokud jsem na Linuxu, tak cecko: MC nebo Kate.
)
Těch IDE pro python je hodně a jsou si potobné a je jedno jestli je to eric nebo spe nebo cokoliv jiného. Vždycky je to editor, shell, class tree a pár dalších blbostí, které stejně nevyužiji. Já bych ocenil například skriptovatelnost, kvalitní správu projektů a velký stupeň přizpůsobitelnosti. A taky code folding by se hodil...Pripadne mi, zes v zivote nezkousel PyDev v Eclipse. Eclipse je podle me nejlepsi multi-language IDE pokud jde o spravu projektu, to je jedna z jeho nejvetsich deviz. Code folding ma snad kazdy IDE.
i nez eclipse s PydevV cem?
Většinou Kate, občas mcedit, takže jiné.
Programuji (snazim se o to) v C/C++, Python, Perl, SQL
Solaris 9,10 > Sun Studio 11, Solaris compiler. Solaris 2.3, 2.5.1, 2.6 > nedit, gcc, gdb. Linux > Kdevelop (C/C++ s Qt, Python s Qt), Eclipse. Pro python Eric4 ve win i lin. Na Win eclipse (C/C++, Python). Kate pro SQL, Perl
Ale IDE přece jenom používám - domácí úkoly do Programování I dělám v Turbo Pascalím IDE. Začal jsem v něm taky psát zápočťák, ale nakonec to skončilo tak, že jsem ho dělal v gVimu
Bohatě si s ním vystačím, už je to celkem dlouho, co ho používám, takže se mi s ním pracuje naprosto pohodlně... jen při práci na těch domácích úkolech se mi při debugování to borlandí IDE hodí, no. Konkrétně tenhle víkend, když jsem bloudil v binárních stromech (nebo spíše lesech?
) bych se bez něho asi neobešel.
vi(1)
Vice informaci a hlavne download je na strankach projektu.