Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »$ wtf kiss KISS: keep it simple, stupid $ wtf rtfm RTFM: read the fine/fucking manual $ wtf stfw STFW: search the fucking web $ wtf wtf WTF: {what,where,who,why} the fuck
olda@amalka:~$ wtf kiss The program 'wtf' is currently not installed. You can install it by typing: sudo apt-get install bsdgames Make sure you have the 'universe' component enabled bash: wtf: command not foundUžitečný udělátor, tyhle rady.
No pěkné, taky děkuji
# emerge --search wtf Searching... [ Results for search key : wtf ] [ Applications found : 1 ] * games-misc/wtf Latest version available: 20051104 Latest version installed: [ Not Installed ] Size of files: 8 kB Homepage: http://www.mu.org/~mux/wtf/ Description: translates acronyms for you License: public-domain
olda@amalka:~$ apt-cache search wtf bsdgames - a collection of classic textual unix gamesJsem nečekal, že se to takhle najde.
[danek@localhost ~]$ pacman -Ss wtf community/wtf 20051104-1 ancronym dictionary
$ pacman -Ss kiss extra/rockdodger 0.6-1 Space Rocks is a game - Dodge the space rocks, use your shields, fire your thrusters, cross your fingers, and kiss your ship goodbye
$ wtf BFU Gee... I don't know what BFU means......nebo že by to byl jen hlas „potrefené husy“... ;-P
Rozumny tazatel se totiz pta az v momente, kdy si svepomoci neni schopen poradit
Takových je ovšem výrazná menšina.
a zvlaste v pripade jednoduche jednovetne odpovedi je konstatovani RTFM pomerne ubohe....
Proč? Pokud na otázku, která je jasně, srozumitelně a přesně zodpovězena v dokumentaci, tazateli příslušnou odpověď zkopírujete a předžvýkáte, pouze mu tím dáte impuls, aby se příště dokumentací nezdržoval a rovnou se zeptal, protože je to pro něj jednodušší a rychlejší.
jake mate vzdelani? IT?
Ne. Co umím z této oblasti, to je výsledek samostudia.
Kdyby jste si mel cist v ucebnici genetiky, taky by se vam mohlo stat, ze nebudete rozumet temer nicemu...
Pokud bych si zkoušel číst učebnici genetiky a nerozuměl tomu, co se tam píše, chápal bych to jako signál, že si mám nejprve nastudovat základy, na kterých to stojí. Ne jako signál, že mám tvrdit jakési komunitě genetiků, že je jejich povinností mi to předžvýkat tak, aby to pro mne bylo stravitelné.
Chápu, že někteří lidé na to mají odlišný názor. Představte si situaci, kdy potřebujete znát význam nějakého anglického slova, před vámi na polici bude slovník a vedle vás bude sedět někdo, kdo ho nejspíš zná. Spousta lidí se nejdřív zeptá, já se radši podívám do toho slovníku. Protože takto nabyté informace si budu víc vážit a než bych se do slovníku díval potřetí, radši si to slovo zapamatuji. Když budu pořád jen spoléhat na někoho, kdo práci udělá za mne, nenaučím se nikdy nic.
Pokud ale poslouchate napriklad nejaky projev v radiu, nebo sledujete spravodajstvi BBC je lepe, kdyz se zeptate, pokud je odpoved jednoducha... Nahlieni do slovniku je v omto pripade ciry masochizmus, protoze zatimco jste sice 1 slovo nasel, 250 dalsich vam zcela uteklo, takze ani nemate co prekladat...
Ale no tak… Pokud budu něco poslouchat v reálném čase, nebudu se ani dívat do slovníku ani se ptát, protože zdržením by bylo oboje. Prostě počkám a podívám se potom. Většinou to tak dělám i při čtení knížek, pokud to slovo není nějak klíčové pro pochopení děje.
Kdyz uz jsme u toho slovniku, jsou lide, kteri maji treba statnice. I je by jste obvinil z lenosti, kdyz se zeptaji kolegy???
Pokud se zeptají na něco, co by v tom slovníku našli, pak ano, pak je to IMHO jasný případ lenosti.
casto se mi stava, ze po me chce nekdo nejakou hloupou linux-related radu a zatim jsem vzdycky, kdyz mam cas, odpovedel.Jenže takovému člověku by mnohdy více pomohlo RTFM, protože by se naučil nalézt řešení sám. Příště by ušetřil čas sobě i tobě.
Tiskni
Sdílej: