Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Dnes jsem si nainstaloval openSuSE 10.1, první pohled?
SuSE vlastně byla první distribuce kterou jsem kdy zkoušel, pak jsem testoval ještě jiné. Neustále hledám "tu pravou". Pro začátek musím konstatovat, že dle mého, nejlepší susíčko byla 9.3 ale... Za poslední měsíc neustále točím distribuce a hledám která mi nahradí winXP, a to tak že uplně. V podstatě teď točím jen mandrivu, kubuntu a suse. K SuSE se neustále vracím protože mi přijde jako nejvíc user-friendly a v podstatě po nainstalování "vše funguje". Instalace trvala nějakých 35 minut na HP nx6325 a systém se ihned sám bez problémů zaktualizoval.
Dle suseportal.cz jsem přidal další zdroje sw a doinstaloval všechny kodeky a skoro všechny programy, které jsem zvyklý používat. Nesetkal jsem se s žádným problémem až na jeden, takový ovšem pro mě dost velkým. Celé to bylo jako ŠNEK. Když pominu rychlost bootování tak pokud mám otevřenou operu s dejme tomu šesti záložkama tak pustit k tomu yast na stáhnutí dalšího programu... ne, tohle se mi snad jen zdálo. Ono v podstatě celá instalace mi zabrala skoro 3 Gb. Ale nechápu co ten systém tak může brzdit. Toto mi trochu dost zkazilo dojem z perfektně vytvořené a připravené distribuce. Bylo to snad poprvé co jsem nemusel do konfiguráků, ne že by mi to nějak vadilo občas něco poupravit (dle návodu) ale například oproti kubuntu jsem v příkazové řádce nebyl skoro vůbec, vlastně jen aybch nainstaloval ie4linux.
No mám z toho takové smíšené pocity. Novell, nebo kdo to má na svědomí, udělal opravdu dost velký kus práce ale... No, asi tu bude pár námitek že jsou lepší distribuce. Ano, jsou. Velmi se mi líbí již zmíněné kubuntu, mandriva je také již velmi použitelná. Nemyslím to tak že ostatní distribuce (arch, gentoo, slack, debian...) nejsou použitelné, ale prostě vyžadují větší znalosti, více práce, více času.
To bylo včera a dnes jsem zkusil další pokus, udělal jsem zásadní věc že jsem odebral beagle. Tím se systém o něco příjemně zrychlil, ale stále to není ono. I když po pár hodinách si člověk uvědomí že je to stejné jako ve windows ohledně té rychlosti. Také jsem rozjel 3D akceleraci na první pokus což nebývá zvykem u ati x200 (teda u mne) a když už jsem byl u toho, nedalo mi to a zkusil jsem xgl. Moc zajímavé. Ale ještě nevím jestli to tam zůstane.
Teď bych měl pár dotazů. Jelikož bych chtěl u SuSE nějaký ten pátek zůstat, chtěl bych vědět jestli někdo nevíte co by ještě šlo odebrat ze systému abych ho trošku popohnal. Nemáte s tím někdo zkušenosti? A pak ještě jestli nemáte někdo zkušenosti s macromedia studio pod wine, či jiným emulátorem.
Tiskni
Sdílej:
moose>ps -A |wc -l 91Na kapesním počítači (Maemo Linux):
/ $ ps aux |wc -l 71A tam toho taky moc nejede: kalendář, úkolovník, terminál, textový editor, pár appletů a samozřejmě Matchbox. On ten DBUS a podobné drobnosti jsou taky procesy navíc... OpenSUSE 10.2 jsem taky zkusil a vzdal - neměl jsem čas a chuť ho na 850 MHz a 256 MB RAM přesvědčovat, že by opravdu mohl běhat aspoň stejně pomalu jako WXP
... Dále pak odinstalovat co největší počet nepoužívaných aplikací ...Smím se zeptat na důvody takového kroku? Respektive, co se tímto způsobem urychlí, mimo používání databáze nainstalovaných balíčků?
locate
je taky úplně na nic. Používám ho tak málo často, že spouštím updatedb
ručně (nejdřív zkusím locate, když nenajde pak updatedb a zase locate).
V systému jsou adresáře, kde by v podstatě neměly být soubory, o kterých neví balíčkovací systém (/bin, /sbin, /usr atp.). Takže by se databáze pro locate dala částečně generovat na základě databáze balíčkovacího systému (tedy v okamžiku instalace/odebrání balíčku se ihned zároveň aktualizuje i db locate).
Já vždycky instaluju skoro všechno - lepší toho mít víc než aby mi něco chybělo /etc/fstab
a smazat (user_)xattr, kde se dá (snad to není potřeba na nic jiného).
vim ~/.emacs