Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Po nějaké době si společnost AMD opět může říci, že Intel předběhla (vzpomínáte, jak uvedla první 1GHz procesor (Athlon), načež v Intelu krátkodobě stoupla konzumace antidepresiv, než rychle uplácali 1GHz Pentium 3? :-), jako první totiž uvádí na trh čipset se 6,0Gbps SATA řadičem bez nutnosti přídavného čipu. O AMD 890GX a jižním můstku SB850 jsme si toho v posledních týdnech/měsících řekli celkem dost, takže dnes to bude spíše krátká rekapitulace.
G v názvu značí verzi s integrovanou grafikou, tou je ATI Radeon HD 4290 (zhruba o 20 až 25 % výkonnější než předchozí generace) vybavený 40 stream procesory s možností přiřadit mu 64 až 1 024 MB paměti, resp. vlastní dedikovanou paměť, typicky o velikosti 128 MB. Komunikace mezi oběma čipy čipsetu probíhá dvojnásobnou rychlostí oproti generaci 7xx, SATA konektorů poslední verze je hned šest (výrobci Intel desek lepí pouze dva porty formou přídavného čipu), AMD nadále zachovává v čipsetu PATA řadič.
Mnohý by možná zalitoval, že USB je zde stále ve verzi 2.0, nicméně je to tak a dá se to řešit jen přídavnou kartou. Portů je ale celkem 14, takže pro zařízení, u kterých je ~35MB/s rychlost dostatečná, je k dispozici velké množství portů. S CrossFireX souvisí nová možnost spojovat výkon i jinak zcela odlišných grafik, zde tedy té integrované s nějakou další ATI ve slotu, nicméně z hlediska Linuxu je třeba na to zapomenout a nadále se modlit, aby třeba někdy začaly karty ATI s ovladači od výrobce fungovat byť v jediném exempláři plně použitelně. Ale stále je zde možnost použít desku 890GX jako takovou, integrovanou grafiku vypnout a osadit GeForce.
Na závěr si představme dvě desky: Gigabyte GA-890GPA-UD3H a Asus M4A89GTD Pro/USB3 – o prvně jmenované ještě bude řeč.
Přímo sama AMD předvádí na CeBITu v 890GX desce GA-890GPA-UD3H od Gigabyte chystaný šestijádrový Phenom II X6. Prozatím jde o tzv. engineering sample, tedy testovací vzorek, který ještě nemíří na pulty obchodů (tam se šestijádrový Phenom II objeví v příštím kvartálu), ale vše již zjevně funguje, jak má. BOXový chladič vypadá jako ty dosavadní, které známe již třeba z dob hi-endových Athlonů X2, tedy malá kostička s heatpipe a menším než 80mm ventilátorkem. TDP nového Phenomu bude odhadem buď 125, nebo 140 W, je jisté, že se objeví více verzí včetně nějaké „Black“, zpočátku ale na nižších taktech, než jaké jsme nyní zvyklí vídat u čtyřjader tohoto výrobce.
Ani Intel si dobrou příležitost nenechává utéct, jeho barvy v předvádění šestijádrových procesorů hájí jako první firma ASRock. Ta nabízí Core i7-980X (mimochodem, v ČR už se nějaké ty exempláře pohybují, na trh to Intel stíhá rychleji než AMD) na své základní desce X58 Extreme 3 vybavené „technologií True333“ – ta signalizuje přítomnost USB 3.0, SATA 6,0Gbps („SATA3“) a eSATA 6,0Gbps („eSATA3“). V rámci platformy Nehalem jde ale víceméně jen o vhodný update BIOSu pro nový procesor, který by měl jako každý „Extreme“ kousek stát obligátních 999 dolarů. Sluší se také připomenout, že díky HyperThreadingu se procesory Core i7 tváří jako „dvanáctijádrové“.
Současný ION od Nvidie jsme si proklepli v nettopu od ASRocku (1. a 2. díl), takže by vám měl být důvěrně známý. Nvidia na CeBITu představila jeho novou verzi, kterou sama označuje stále původním pojmem ION, nejde tedy o žádný „ION 2“. Jak sami uvidíte, je to spíše „datadisk na ION“, který reflektuje změny v platformách desktopu, notebooku a netbooku tak, aby šlo stále o výborný produkt, byť z hlediska parametrů toho zas tak moc nemění.
Nový ION není žádný „čipset“, uvědomme si, že Intel do svých CPU začíná přesouvat základní GPU a další části čipsetu (po paměťovém řadiči také třeba řadič PCI Express a vše pomalu směřuje k téměř kompletnímu SoC). Nový ION je spíše samostatná grafická karta, se kterou lze teoreticky počítat i ve formě PCI Express karty (značení GPU GT218, jde tedy vlastně o GeForce 210/310), ale využití opět nalezne převážně integrovaný na základních deskách různých zařízení.
ION pro desktopové mašinky (nettopy) a netbooky je odlišná věc. Ten mobilní totiž dostal do vínku navíc podporu technologie Optimus, umožňující za běhu (automaticky) zapínat a vypínat toto GPU dle potřeby bez přerušení práce. V desktopových strojích je to víceméně zbytečná technologie, sám nový ION moc nespotřebuje (viz dále) a v desktopech je pevně příváděná elektrická energie zkrátka vždy k dispozici.
V netbooku bude na integrovanou grafiku napojeno vlastní LCD (tudíž ION bude moci být vypnut), pouze pokud se na HDMI výstup připojí monitor, ION se zapne a bude zapnutý, dokud bude LCD připojeno, i kdyby rovna nebyl požadavek na 3D výkon čipu.
Mobilní varianty nového IONu budou dvě: Ta vyšší se 16 CUDA jádry bude řekněme ekvivalentem dosavadního IONu a bude určena pro větší netbooky, menším (10palcovým) bude k dispozici verze s 8 CUDA jádry.
Když už jsme u toho, tak nový ION si oproti předchozímu polepšuje z 65 na 45nm výrobu, což zmenšilo samotný čip z 35×35 na 23×23 mm a i přes nárůst frekvence GPU/CUDA z 450/1100 MHz na 535/1230 MHz poklesla čipu maximální spotřeba z 14 na 13 W, v případě verze s 8 CUDA jádry dokonce na 6 W. Pro GPU se počítá s 512 MB DDR3 paměti.
Nvidia slibuje orientačně 10násobný nárůst grafického výkonu oproti běžným netbookům (s IGP Intel) při současně až 10hodinové životnosti při běhu na akumulátor. Tak si pomalu začněte brousit zuby na ASUS 1201PN, Acer Aspire One 532G či nettopy Lenovo C200 a ASUS EeeBox 1501P.
Úplně na konec pouze v krátkosti heslovitě vše, co se točí (neoficiálně, nepotvrzeně, možná ne úplně přesně) kolem chystaných grafik od Nvidie:
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Nový ION je spíše samostatná grafická kartou. Takže buď "samostatná grafická karta", nebo "samostatnou grafickou kartou".