Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Nutno si nejprve vyjasnit, že Intel nejde úplně stejnou cestou jako AMD. Zatímco AMD si licencovala mezi prvními kupříkladu 64bit architekturu ARMv8 a hodlá v továrnách svých partnerů (GlobalFoundries atd.) vyrábět své ARM Opterony, Intel naopak bude ve svých továrnách vyrábět ARMy pro jiné. A půjde též o 64bitové ARM čipy. Altera má s Intelem strategické partnerství a pro Intel je nepochybně vedle jeho vlastních Atomů a menších „Broadwellů“ tohle velmi dobré cvičení v ladění výroby 14nm technologií do co nejvíce univerzální podoby – vždyť jednoho dne na tom budou stavět i Xeony Phi, tedy mnohojádrové výpočetní karty projektu „Larrabee“.
Tolik tedy prozatím ta hlavní informace. Nechme koňovi, jestli, kdy a v jaké formě se případně v budoucnu Intel rozhodne či nerozhodne nabídnout své vlastní procesory s jádry ARM. Legrační na této novince je skutečnost, že Intel vyrábí 14nm ARMy pro Alteru, tedy poskytuje nejnovější výrobní technologii svému partnerovi. Že by jednoho dne nabídl Intel volné kapacity svých továren i jiným, když ne přímo třeba AMD, tak Applu pro jeho SoC či Nvidii pro cokoli co si umane (nějaká ta Tegra apod.)?
Jisté je, že pokud se bude Intelu dařit držet dominanci platformy x86 na všech trzích, zejména těch, kde se ARM zatím stále moc nechytá, tak se nemusí trápit tím, že by své továrny nevyužil. A jistě nebude mít ani chuť, ani potřebu pouštět se do cenové války s TSMC, UMC, Samsungem či třeba právě GlobalFoundries. Z velké části to bude závislé na tom, jestli udrží s konkurenty krok v tempu vývoje 10-nm class technologií. Na 14 nanometrech má, zdá se, našlápnuto velmi dobře, vždyť v tuto chvíli již vyrábí x86 „Broadwelly“, zatímco třeba Globalfoundries a TSMC jen mávají papírovými prezentacemi, ale z hlediska čipů ARM je vidět, že Intel čekají jiné boje, než ospalé přešlapování na místě, které mu dopřává AMD v segmentu x86 posledních – ať nežeru – 5 až 7 let.
Když už jsem naťukl těch 14 nanometrů, je čas si také povědět, na čem peče své procesory AMD. Stále platí, že jde buď o 32nm výrobní proces u GlobalFoundries, nebo 28nm u TSMC. Právě APU rodiny „Kaveri“ přitom po jistém přešlapování na místě s minimálními modifikacemi, které AMD předvedla u všech dosavadních generací „velkých desktopových“ APU, tedy „Llano“ → „Trinity“ → „Richland“, přinese svěžejší vítr. Jeho CPU část totiž přijde s architekturou „Steamroller“ (nástupce současného „PileDriveru“; očekává se u něj +30 % výkonu při stejných taktech a současně nižší spotřebě), jeho GPU část přejde na architekturu GCN v podání té, která zdobí GPU „Hawaii“ v současném Radeonu R9 290X a R9 290.
Dostupné informace hovoří o přechodu od substrátu sillicon on insulator (SOI) na bulk, který se vyznačuje nižšími energetickými nároky, ale o něco nižšími maximálními takty. AMD tak jde cestou optimalizace, kdy potřebný výkon (aby přinejhorším nebyl nižší než u „Richlandu“) jí koupí architektura CPU části „Steamroller“ a úsporu zase tento přechod. Přechod je to však současně nutný, jelikož na 28 nanometrech žádný z partnerů SOI nenabízí, všichni se soustředí na bulk pro úspornější typy čipů.
Je tedy možné, že s příchodem „Kaveri“ dostanou desktopy ve větší míře úsporná 65W a ještě úspornější, až 35W čtyřjádra a adekvátní porci dual-core APU. Jinak grafická část by měla nést 512 stream procesorů, tedy být srovnatelná s Radeony nižší třídy. Ale při TDP na této úrovni pro celé APU je to jasné plus. AMD také vybaví „Kaveri“ zvukovou částí TrueAudio z nových Radeonů a konečně také řadičem PCI Express 3.0 – jeho využití jistě nebude pro hi-endové dedikované grafiky, ale i tak jde o jasné plus. Jistě nás také čekají nové optimalizace z hlediska Boost taktů a ladění parametrů čipu pro vejítí se do limitu TDP. Chybět nebude rozhraní PCI Express ×4 pro SSD (pravděpodobně přímo nové rozhraní SATA Express). Tohle vše nás čeká začátkem příštího roku.
I „Velká modrá“ sáhla po licenci na ARM jádra, konkrétně tradiční a všeobecně používané typy Cortex-A15, Cortex-A12 a Cortex-A7 a k nim Cortex-M4 pro použití v embedded segmentu. Vedle nich má IBM licenci i na grafické jádro Mali-450, takže je otázkou, co nabídne za produkty, prozatím ale hovoří o síťových čipech a telekomunikačních zařízeních. Zkrátka tom, kde se typicky jím prosazovaná vlastní architektura POWER moc nehodí.
Sama se pak nabízí otázka, jak to tedy bude do budoucna. IBM nedávno otevřela POWER architekturu v rámci formujícího se konsorcia OpenPOWER a představila architekturu POWER8. A do toho si nyní licencuje potenciálního úhlavního nepřítele, který naruší relativně poklidnou hegemonii s x86 architekturou. Uvidíme, v co se toto vyvine, je klidně možné, že jedna část IBM bude vedle serverů s POWER a x86 nabízet zákazníkům i produkty ARM (aby tak nepřenechala místo na rostoucím trhu svým konkurentům), zatímco se bude banda inženýrů a vědců z jiné části IBM snažit v rámci konsorcia OpenPOWER co nejlépe udržet POWER při životě a třeba jej časem zase dostat do trhů, které vyklidilo (např. herní konzole, kam se vedle x86 zvažoval i ARM). Každopádně to, že prakticky všechny významné a velké IT firmy se v posledních zhruba 5 letech začaly angažovat v produktech na bázi čipů ARM, něco naznačuje. Pravda, jsou zde i takové, kterým to jejich angažování přináší spíše vrásky na čele, například Microsoft s jeho Windows RT, ale to už je jiná pohádka, nevhodná pro tento server…
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Jak to funguje?Microcode může komunikovat se síťovkou - takže v čem je problém?
kurveni nejakyho nahodnyho generatoruJen podotknu, že pokud je řeč o zkompromitovaném generátoru, tak to je spekulace (vycucáno z prstu, konspirační teorie, lež... nazyývejme to jak chceme), nikoliv skutečnost. Respektive - nějací vědci navrhli způsob, jak by se to teoreticky dalo udělat. Což je taky dost daleko od toho, že ty CPU jsou postižené.
Backdoor je ve všech Intel vPro zařízeníchTak to nepis, kdyz to nerikas