Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Procesorový gigant brzy uvede na trh čtyři nové výpočetní karty řady Xeon Phi, využívající CPU architekturu „many-core“ x86. Doplní tak nabídku o dva modely „low-endové“ řady 3100 a dva modely mainstreamové 5100, přičemž nové typy značně přidají na osazené paměti:
Je jasné, že kvalitnější čipy ze středů waferů jsou osazovány do modelů vyšších řad, kde umožní udržet příslušnou hodnotu TDP a použití pasivního chlazení. Naproti tomu podstatně energeticky hladovější řada 3100 je cenově přístupnější. Intel nadále vyrábí tyto mnohojádrové čipy zavedeným 22nm výrobním procesem, o případném přechodu na 14nm zatím není ani zmínka, ale s ohledem na to, že první, podstatně ménějádrové procesory s touto technologií půjdou na trh až na přelomu roku, je na takové úvahy příliš brzy. Tyto nově poodhalené Xeony Phi přijdou na trh příští rok.
Nadpis vystihuje vše podstatné. Nvidia aktuálně nemá co nabídnout, aby kompenzovala informační smršť o nových Radeonech, které se tento měsíc derou na trh. AMD již uvedla většinu modelů, na třešničku na dortu v podobně Radeonů R9 290 a R9 290X (oba stavějí na novém GPU) si ale ještě počkáme. S ohledem na to, že zbytek nových produktu jsou u AMD buď jen přeznačené, nebo jen minimálně upravené karty generace HD 7000, nemá Nvidia ani důvod se někam honit (zejména když v její nabídce je GeForce GTX 780 a GTX Titan).
V tuto chvíli tedy zelený konkurent jen zlevňuje stávající produkty. Každopádně třeba GeForce GTX 650 Ti Boost spadla pod 3 tisíce, GeForce GTX 660 pod 4 tisíce a GeForce GTX 660 Ti je kolem 6 tisíc. To vše jsou pozitivní zprávy pro každého, kdo uvažuje o nové grafice . Snad jen doplním, že v tuto chvíli není stále znám přesný termín příchodu Radeonu R9 290X, pokořitele GeForce GTX Titan, na trh. Lze ale očekávat, že jak budou přicházet výkonnější modely AMD na trh, Nvidia s výrobci grafik pravděpodobně přinese další zlevnění u vyšších modelů řad GTX 670 a GTX 680.
Na internetech koluje zajímavý slajd, dle kterého přeci jen Nvidia něco peče, byť jak je u ní zvykem, nejdříve pro enterprise segment. Zatím to má označení Tesla K40 „Atlas“, GPU pak GK180. Je otázkou, zdali se Nvidii podařilo vyladit výrobu na GK110 tak, že může uvést na trh plně aktivovanou verzi čipu pod novým označením, nebo prostě půjde trochu nahoru hodnota TDP, ale to teď nerozluštíme (může jít o slajd staršího data, který byl nyní jen vhodně vypuštěn, aby narušoval informační kralování konkurenčního Radeonu).
Faktem pouze zůstává, že s ohledem na dostupné leaky testů Radeonu R9 290X je pravděpodobné, že karta vybavená GK180 by Nvidii opět zajistila prvenství. Nepochybně ale nejde o nástupnickou architekturu „Maxwell“, kolem té by bylo humbuku daleko více nebo naopak daleko méně).
Zdroj o celkovém výkonu 2 000 W, uvedl na trh v našich končinách neznámý čínský OEM výrobce Great Wall. Nese označení GW-EPS2000DA a do hloubky skříně si ukousne ústyhodných 20 centimerů (plus něco na ohyby kabelů v konektorech, jelikož jde o výrobce dementního a udělal kabeláž kompletně odpojitelnou, včetně napájení základní desky).
Zdroj pracuje se vstupním napětím 90 až 265 V, disponuje certifikací 80Plus GOLD a o jeho chlazení se stará 140mm ventilátor. Mezi konektory je 24 + 4×8pin napájení desky (ano, celkem 4× přídavné napájení pro desku), 8× 6+2pin PCI Express, 9× Molex, 12× SATA a 1× FDD. Výrobce si za zdroj v Číně účtuje v přepočtu 12 500 Kč. Na jedné masivní 12V větvi dokáže poskytnout celý svůj výkon, tedy 166,6 A
Dlouhé čekání na cokoli lepšího 16Mpix APS-C u Pentaxu (ať již vysněný full-frame, nebo nadále APS-C), je u konce. Pentax, tedy vlastně Ricoh, uvedl na trh model K-3. Jeho srdcem je patrně to nejlepší na trhu APS-C snímačů: 24Mpix+ čip, úpdajně z dílen Toshiby (tj. týž, jaký je v Nikonu D5200). V podání Pentaxu to znamená snímky o rozlišení 6016×4000. K tomu výrobce přidává několik na něj skokově pokrokových prvků.
Začnu novým AF systémem SAFOX XI, který povýšil na 25 AF bodů, z nichž 23 je křížových. Řídící procesor PRIME III přitom zvládá snímání rychlostí 8,3 fps pro až 23 RAWů, resp. až 60 JPEGů a podporováno je ISO 100 až 51200 (tedy shodně s dřívějšími firemními těly s 16Mpix snímačem). Další výbava je obligátní hi-end od Pentaxu: stabilizovaný snímač (stabilizace je použitelná i pro dorovnání horizontu, či ve spojení s GPS modulem pro vyrovnávání rotace Země při astrofotografii, ale také ještě pro jednu úžasnou věc, kterou za chvíli popíši samostatně. Dále je zde závěrka s nejkratším časem 1/8000, hledáček s pětibokým hranolem a 100% pokrytím a 0,95× zvětšením (aktuálně největší hledáček v segmentu APS-C vůbec!). Displej je 3,2palcový se 1037k body, video je podporováno do 1080/25p (škoda že ne 50p), konečně u Pentaxu nacházíme i dva SD sloty (podpora SDXC, UHS-I či Eye-Fi samozřejmostí), tělo je z hořčíkové slitiny, kompletně chráněné proti nepřízním počasí (totéž platí i pro objektivy rodiny WR). Toto vše měří 131×100×77 milimetrů a váží 800 gramů včetně Li-Ion akumulátoru, kterému s ohledem na výkonnější elektroniku klesla výdrž na 560 snímků.
A teď ta bomba na závěr: stabilizace snímače je využitelná k aktivaci/deaktivaci low-pass filtru. Pentax s K-3 nekopíruje K-5 II/K-5 IIs, resp. Nikon D800/D800E, tedy uvedení dvou typů těl na trh: jednoho „s“ a druhého „bez“ low-pass filtru. K-3 prostě low-pass filtr nemá a pokud si jej uživatel přeje, simuluje jeho fundamentální vlastnost (mírné rozostření obrazu, aby se signál pro daný pixel mírně vlil i do okolních pixelů, což zamezuje vzniku moaré) mikroposuvem snímače během focení. Jelikož jde o pohyb v čase, je jeho účinnost omezena na nejkratší čas závěrky 1/1000, ale tak či onak je toto naprosto unikátní a úžasná vlastnost a spolu se vším ostatním činí z Pentaxu K-3 excelentní volbu v cenovém segmentu kolem 30 až 35 tisíc Kč. Jo a mimochodem: je to taky první APS-C zrcadlovka s USB 3.0 rozhraním.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
do hloubky skříně si ukousne ústyhodných 20 centimerů jelikož jde o výrobce dementního
V reakci na nové Radeony, zlevňuje konkurenční Nvidia své grafikyKrom toho zlevnovani se taky uchylila k trochu jinemu zpusobu konkurencniho boje
GTX 780 a GTX TitanAz na to, ze ani jedna nebude konkurenci pro R9 290X. Prvni je pomalejsi, ta druha v jine cenove kategorii.
Xeon Phi 51xx: : 60 CPU jader, takt 1,05 GHz, 16 GB vlastní paměti, rychlost 5 GT/s a TDP 245 W, tzv. „ dense form factor“Tenhle by podle toho zdroje (CPU World) měl mít paměti na 5,5 GHz.