Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Pokud lze věřit uniklým slajdům z Intelí prezentace (obvykle jsou originální, ale nějakého toho vtipálka s Photoshopem nelze vyloučit nikdy), tak nás čeká konečně posun vpřed, alespoň co se týče taktovacích frekvencí Intel CPU pro desktopy. Od generace „Sandy Bridge“ přes „Ivy Bridge“ i „Haswell / Refresh“ jsme přešlapovali kolem 3,5GHz hranice základního taktu, až Core i7-4790K generace „Haswell Refresh“ loni v létě nabídlo 4,0 GHz v základu a 4,4GHz Turbo. Ač zatím není jisté, jak to bude s desktopovým „Broadwellem“, tak patrně můžeme říci, že v této dobré tradici bude pokračovat i „Skylake“, 14nm mikroachitektura 2. generace (neboli 14nm tock). Podle uniklých materiálů chystá Intel na rozjezd dva modely, nižší Core i5-6600K (které není v tomto kontextu podstatné) a vyšší Core i7-6700K.
Tento procesor nabídne takty 4,0/4,2 GHz a čtyři procesorová jádra s podporou HyperThreadingu. Zajímavé až zvláštní je, že dle tabulky má TDP 95 W, když stávající 22nm-tock(ové) Core i7-4790K nabízí své takty při TDP 88 W. Stejná je přitom i velikost L3 cache, která má na celkový počet tranzistorů CPU významný vliv, a sice 8 MB.Takže buď zde bude vliv výkonnějšího grafického jádra, nebo je 14nm FinFET výroba 2. generace u Intelu opravdu primárně optimalizovaná na energetickou efektivitu, což by ostatně naznačoval i ten poloviční odstup Turba od základního taktu. Uvidíme, jediné další vodítko je informace, že neodemčená čtyřjádra (tj. nepřetaktovatelná) budou mít TDP 65 W. Overclockerské verze mají vedle obligátní změny násobiče míti opět po letech možnost zvyšovat i hodnotu FSB (tzv. „Enhanced Full Range BCLK Overclocking“.
Jinak samozřejmě čekejme DDR4 řadič v CPU, at již základní JEDEC profil DDR4-2133, nebo rychlejší XMP. PCI Expres 3.0 řadič počtu linek 16 (konfigurovatelných i jako 2×8 či 1×8 + 2×4) nebude chybět, to je také samozřejmost pro dané období (mimochodem: uvidíme, kdy se nakonec Skylake objeví, první procesory, resp. jejich představení, mohou přijít buď v souvislosti s podzimním IDF, nebo někdy po Novém roce; týká se to však obecně architektury, nikoli explicitně desktopových čtyřjader). Dlaší funkcionalitu dodají nové čipsety Z170, H170 a H110
Souboj supervelmocí má ve 21. století logicky vliv i na IT průmysl. Americká vláda tak nově rozhodla, že Intel nesmí do Číny dodávat vybrané typy procesorů, a sice řady Xeon a Xeon Phi (mnohojádrové výpočetní karty vzešlé z projektu „Larrabee“). Důvodem je podezření, že jsou či mohou být v superpočítačích, kterými Čína začíná pomalu do určité míry vévodit (aktuálně provozuje ten nejrychlejší na světě), používány k simulacím jaderných zbraní. Podobně jako v dalších případech v minulosti je tak vše zakryto hláškou o americké bezpečnosti.
Intel přitom pro potřeby superpočítačů už v minulosti do Číny dodal mnoho a mnoho tisíc procesorů, včetně Xeonů pro ten aktuálně nejvýkonnější, Tianhe-2, kde jsou nasazeny 12jádrové procesory Intel Xeon E5-2692v2 v počtu více než 30 tisíc, navíc doprovázených více než 45 tisíci Xeony Phi. Celkový počet procesorových jader tak přesahuje 3 milióny.
Jenže to je dnes již „morálně zastaralá“ generace „Ivy Bridge“, první, 22nm 3D FinFET technologie. Nyní Intel vyrábí 14nm technologií první velké procesory a pomalu finišuje 2. generaci této výroby a jakmile na její bázi dokáže nabídnout jak velké Xeony, tak zejména Xeony Phi, je zde potenciál pro několikanásobný růst výkonu superpočítače se stejnými energetickými / chladícími nároky jako současná konstrukce Tianhe-2. USA tak Intelu zařízly možnost dodávat tyto strategické IT technologie Číně.
Pikantní je to celé ve dvou rovinách. Tou první je nedávný rozjezd licenční výroby malých x86 procesorů u dvou menších čínských výrobců, přímo v pevninské Číně. Ano, tyto čipy třídy Atom asi díru do „petaflops světa“ neudělají, ale i tak je to zábavné.
Tou druhou jsou jeho konkurenti, AMD a Nvidia. AMD sice ve vývoji hi-end x86 procesorů za Intelem značně zaostává, ale 14nm FinFET výroba u GlobalFoundries/Samsungu dává naději, že jednoho dne (za několik měsíců) by mohla firma nabídnou tak dobré x86 procesory, že by americká vláda už dnes měla uvažovat o tom, jak tomu zamezit. A poslední třešničkou jsou pochopitelně graficko-výpočetní karty, ať již AMD FirePro, nebo Nvidia Tesla (Quadro). Architektonické schopnosti jsou s každou další generací lepší a lepší a přitom též výrazně roste i výkon.
A nic nebrání čínským expertům, aby jednoduše „zašli do obchodu“ v libovolné zemi mimo embarga a koupili potřebné množství procesorů. Ano, bylo by to za plné běžné ceny, ale pokud to bude jediný způsob, tak si to Čína, tedy země mající nejvíc vysokorychlostních železnic na planetě, mající nově postavená a neobydlená města na zelené louce, mající vlastní vesmírný program či mající vlastní programy vývoje next-gen bojových letounů, jistě může dovolit. Však oni jí na to západní občané nákupem čínských výrobků vydělají, ať již jde o ponožky, nebo iPhony.
Navíc lze předpokládat, že jak Intel, tak právě AMD a Nvidia (a jiné firmy) jsou pod bedlivým dohledem příslušných vládních úřadů a kdyby se chystala jakákoli dodávka desítek tisíc procesorů od kteréhokoli z nich, vláda zakročí. Nakonec tak na všem budou finančně tratit vlastně jen tyto velké korporace, nicméně to je jen teoretická úvaha, na posouzení bezpečnostních rizik s výhledem do blízkého i dalekého budoucna jsou jistě američtí úředníci a agenti povolanější. Obecně ale začíná dostávat viditelnější obrysy zdůvodnění čínských snah o vývoj vlastních procesorů.
Když už jsme u toho AMD, tak se ještě krátce zastavme u chystané architektury serverových Opteronů generace „Zen“. Předběžný termín uvedení této novinky na trh je příští rok, což může znamenat cokoli včetně obvyklého „vyšl nám z toho začátek roku 2017“. Celá věc dost závisí nejen na lidech vyvíjejících CPU architekturu, ale také na výrobních schopnostech, které bude mít AMD k dispozici. V plánu je totiž procesor s celkově 32CPU jádry a navíc s HyperThreadingem, tedy celkově schopný 64výpočetních vláken. S ohledem na fyzickou podobu současných i dřívějších Opteronů lze předpokládat, že půjde o „obdélníkový“ procesor nesoucí pod heatspreaderem dvě křemíkové die, tedy dva 16jádrové čipy, rozdělené do menších výpočetních modulů po čtyřech jádrech. L3 cache bude tradičně sdílená (celkově prý 64 MB), zatímco L1 (zatím neznámá velikost) a L2 (512 kB) mají mít jednotlivá jádra svoji. Bez ohledu na termín uvedení je samozřejmostí již použití DDR4 řadiče, s ohledem na dva fyzické čipy pod kapotou celkově čtyřkanálového (variantě čtyř kousků křemíku a osmikanálového DDR4 řadiče moc nevěřím).
Další podrobnosti budou jistě v nadcházejících měsících následovat. Každopádně tento čip má být zmnoženou variantou desktopového APU se 16 CPU jádry, DDR4 řadičem a integrovaným GPU, které samozřejmě chystaný Opteron neponese. „Zen“ je x86 protějšek architektury K12, kterou AMD vyvíjí na bázi 64bitových ARMv8 jader. Zmiňuji to záměrně proto, že se nikdo v tuto chvíli nezaručí, že oněch 32 jader není nějaká chystaná x86/ARM kombinace. Dostupné neoficiální informace totiž také uvádí, že výroba by měla být 14nm FinFET technologií, což na 99 % znamená GlobalFoundries/Samsung a to s ohledem na předpokládaný kousek křemíku nesoucí 16 velkých x86 CPU jader vyznívá při historické zkušenosti s x86 procesory AMD posledních let spíše jako zbožné přání.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
na posouzení bezpečnostních rizik s výhledem do blízkého i dalekého budoucna jsou jistě američtí úředníci a agenti povolanějšíTo nepochybně - přijmout opatření, které se dá směšně jednoduše obejít, je toho důkazem...
Přinášíme vám část učebnice Mysql, kterou nám zaslal Miloslav Semler.
ctrl+f
pomohlo :S
Offtopic: Kampak se poděla ta tragédie s MySQL? :) (modří vědí)Závěrem bych chtěl poukázat na to, hlavně kvůli případným "šťouralům", že tu je uvedené pouze podstatné k těmto funkcím, takže bych nerad, aby někdo hlásal, že ten popis funkcí není kompletní. Ano není kompletní, ale bez těch dalších podrobností se lze obejít a začátečníkům tento popis bude stačit.