Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Poslední dva díly jsem do Thunderboltu rýpal, takže pro dnešek si to odpustím. Čistě telegraficky tedy vezměte na vědomí, že Asustek ohlásil vůbec první základní desku vybavenou novou verzí Thunderbolt 2.0. Nese označení Z87-Deluxe/Quad a dvojnásobné propustnosti dosahuje sloučením propustnosti jednotlivých kanálů předchozí verze. Ač tedy celková propustnost Thunderbolt rozhraní na této desce nevzrůstá, zařízení navěšená na něj si mohou dvojnásobně rychlé připojení v menším počtu dopřát – a vůbec ten menší počet nevadí, vždyť kolik Thunderbolt zařízení vůbec na trhu je?
Jinak ony konektory pochopitelně také podporují DisplayPort, a sice verzi 1.2 s podporou rozlišení 4k. Celkově deska utáhne – a to pouze s integrovaným GPU v procesoru – tři 4k monitorové výstupy současně. Cena desky zatím není známa, bude jistě někde nad 8000Kč hranicí.
Zatímco ještě před rokem se o 28nm výrobní kapacity u TSMC všichni pomalu rvali, dnes je situace opačná. Určité kategorie čipů na tomto procesu s obdobnými parametry dokáží vyrábět i další – zejména velikáni Samsung a GlobalFoundries – a tak již TSMC nemá exkluzivitu.
Přesto si však stále v rámci vyjednávání diktuje velmi vysoké ceny, což má jediný důsledek: to, kdož mohou, se poohlížejí právě u konkurence, která nabízí ceny daleko příznivější. Aktuálně následují příklad Qualcommu mnozí čínští výrobci SoC pro tablety. TSMC tak tam, kde před rokem a půl zaznamenávala přetížení co do objednávek na své výrobní kapacity, nyní (poté, co mimochodem výrobní kapacity rozšířila a stále rozšiřuje) jede se zhruba 80% vytížením.
Bude zajímavé sledovat dvě věci: jestli TSMC ještě poupraví cenovou politiku, aby alespoň velké, případně líné zákazníky udržela (upravit návrh čipu pro cizí výrobní linky stojí nemálo času, peněz a úsilí, ale pro Samsung či GlobalFoundries je zde do budoucna potenciál „zaháčkovat“ si nové zákazníky). To je otázka, na kterou odpoví nadcházející měsíce.
Druhou věcí bude výroba velkých čipů. Zde hraje TSMC stále prim a ani AMD, ani Nvidia nemohou jednoduše vzít svá obrovská GPU (ve srovnání s malými ARM SoC a podobnými produkty) a začít je vyrábět jinde – ale myšlenka je to dostatečně „perverzní“. Představte si, že by AMD jednoho dne začala svá hi-endová GPU vyrábět v továrnách GlobalFoundries, tedy ve svých vlastních továrnách, která před lety do GlobalFoundries sama odštěpila.
A do třetice: ostatním výrobcům trvalo poměrně dlouho, než dohnali know-how a schopnosti tchaj-wanské TSMC co do 28nm procesu. Jestli to s 20nm stihnou rychleji, mohlo by to být hodně, hodně moc fajn. Protože pokud něco zdržuje příchod a prodražuje ceny nových generací grafik, pak jsou to právě vysoké ceny TSMC v počátečních fázích komerčního nasazení dané výrobní technologie. Ale tato hypotéza stojí hodně na vodě: TSMC umí jednu věc dobře: držet se na absolutní špici výrobních technologií pro malé, stejně jako obrovské čipy.
Intel se dle dostupných (a jako obvykle neoficiálních) informací rozhodl urychlit příchod 14nm Atomů na trh. Za rozhodnutím stojí jak benefity z tick-tock modelu vývoje, který mu dobře funguje u desktopových procesorů, tak tlak, kterému je Intel vystaven od výrobců SoC na bázi architektury ARM. Pokud chce Intel urvat větší podíly na trhu – což je věc, kterou sám Paul Otellini přiznal jako promarněnou příležitost – musí inovovat daleko rychleji, než bylo dosavadní ospalé tempo, kterým Atomy vylepšoval.
Zatímco 22nm Atomy rodiny „Silvermont“ jsou již na spadnutí, na 14nm nástupce „Airmont“ (a čipy tuto architekturu používající – „Cherry Trail“) jsme si měli počkat. Přijde ale dříve, firma bude již letos dodávat partnerům zkušební vzorky a uvedení se dočkáme příští rok v létě na Computexu.
Poté bude následovat 14nm tock architektura „Goldmont“ s procesory na ní stavějícími (rodina „Willow Trail“). Nikoli, jako dle dosavadních plánů, v roce 2015, ale již příští rok v závěrečných měsících. Intel zkrátka šlape na plyn, v boji s ARMem mu ani nic jiného nezbývá.
Hned šest základních desek s čipsetem AMD A88X a jednu se starším A85X představila společnost Gigabyte. Spojuje je jediné: podpora chystaných APU rodiny „Kaveri“ – to budou APU stavějící na CPU architektuře „Steamroller“, tedy nástupce „Trinity“/„Richlandu“, stavějících na současné architektuře „Piledriver“. Doprovázet je bude GPU rodiny GCN a údajně i malé ARM jádro na bázi Cortex-A5 a samozřejmě podpora PCI Express 3.0.
Každopádně zpět k deskám. Nejvyšším modelem je G1.Sniper A88X. Ta přinese kromě obvyklé výbavy několik zajímavostí navíc. Mezi nimi jeden speciální USB konektor vhodný pro připojení externí USB zvukové karty. Gigabyte tomu říká USB DAC-UP a tento konektor bude mít své speciální vlastní napájení a nebude rušen okolními vlivy, což má prý prospět zvukové věrnosti linoucí se z případné připojené USB zvukovky.
Dále je zde možnost výměny operačních zesilovačů zvukovky (jsou osazeny v paticích) a také Gain Boost (onboard DIP switche pro přepínání 2× a 6,5× zesílení v závislosti na připojeném zařízení – ošetřuje se tím rozdílná impedance sluchátek a reproduktorů). Audio Noise Guard je pak honosné pojmenování pro úpravu v návrhu PCB, kde je zvukový čip (mimochodem Realtek ALC898) dostatečně cestami oddělen od zbytku základní desky a neměl by tak chytat elektrostatické rušení. Kondenzátory Nichicon Pro Audio Caps a pozlacené zvukové konektory pak již tuto nadstandardní zvukovou výbavu „jen“ vhodně doplňují.
Další modely Gigabyte s podporou „Kaveri“ jsou tyto: F2A88X-UP4, F2A88X-D3H, F2A88X-HD3, F2A88XM-D3H, F2A85XM-DS2 a F2A88XM-HD3.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
vždyť kolik Thunderbolt zařízení vůbec na trhu je?
Aj tak ste si to rýpanie nedokázali odpustiť. Ach jaj ... O TB radšej už nepíšte :)
Povedal by som ale, že TB je "zbernica" trochu iného určenia ako je USB
tým som myslel to, že som mal pocit, že TB je skôr pre PRO segment (podobne ako FW). Naznačuje to aj jeho cena aj výber zariadení. Preto sa dosť čudujem že to ľudia tak porovnávajú. Naozaj si neviem predstaviť na čo by niekto riešil TB myš, keyboard ale BT adaptér.
atkbd
v Linux.)
Mnohem jednodušší by bylo udělat specifikaci HID level 2, která by implementovala i staré HID, než kvůli NKRO vyžadovat drahé SuperSpeed řadiče. (Vždyť už jen kabel k takové klávesnici by byl cenově srovnatelný s dnešními bulk klávesnicemi.) Na to, aby vysoce nadstandardní klávesnice s 256 klávesami vracela správně libovolnou kombinaci stisknutých kláves, stačí 16 bajtů. LowSpeed USB by pak stačilo i s datovou režií písařce, která píše 50000 úhozů za sekundu.
Však ono full-speed USB bohatě stačí, ale (a) autoři firmware jsou idioti nebo (b) nefunguje to na některých konfiguracích (AFAIK OS X).
(Vždyť už jen kabel k takové klávesnici by byl cenově srovnatelný s dnešními bulk klávesnicemi.)
Což je vcelku irelevantní.
Jak USB 1.1, tak 2.0 můžou být low-speed i full-speed, což ale zřejmě koncoví zákazníci moc nevnímají. Řekl bych, že pro podporu nebo reklamační oddělení může být problém vysvětlit to některým typům uživatelů. Možná proto se do implementace počítající s full-speed USB výrobci moc nederou — vlastní vím jen o dvou příkladech, totiž CM Storm QF Pro a MS SideWinder X4, ale v obou případech jsou implementace podivné (hlavně u toho sidewinderu, kde to ani ve skutečnosti není NKRO), a to asi kvůli snaze aspoň o nějakou zpětnou kompatibilitu. Všechny ostatní implementace více než 6KRO přes USB jsou u sériově vyráběných klávesnic hacky snažící se o zpětnou kompatibilitu aspoň nějakým způsobem.
USB 3.0 odřízne potřebu starat se o zpětnou kompatibilitu a mělo by efektivněji fungovat k odstínění se od uživatelů, kteří nerozlišují režimy USB.
udev
už existuje utilitka hid2hci
, která přepíná Bluetooth dongly ke klávesnicím a myším z HID režimu do HCI režimu. Takže stačí drobné přiohnutí existujícího hardware, firmware a software.
Klávesnice USB 3.0 se SuperSpeed kabelem a konektorem ovšem bude náležitě drahá, zatímco prohlásíte-li klávesnici za 2. generaci, cena hardware může zůstat stejná.
IBM Model M stál v 80. letech 250 tehdejších dolarů. V takové ceně se super-speed USB snadno ztratí. Nemohu říct, že by mě stejně současné klávesnice pod zhruba 100 dnešních dolarů zajímaly, stejně jako jdou mimo mou pozornost nejlevnější "párky" a podobné záležitosti.
Ostatně, některá zařízení už podobný hack obsahují, a v udev už existuje utilitka hid2hci, která přepíná Bluetooth dongly ke klávesnicím a myším z HID režimu do HCI režimu. Takže stačí drobné přiohnutí existujícího hardware, firmware a software.
FWIW nikterak zvláště jsem se nevěnoval situaci na OS X, ale zdá se, že právě tam bývá s podobnými záležitostmi problém.
Obávám se, že dnes by za klávesnici téměř nikdo 250 dnešních (natožpak tehdejších) dolarů nedal.Klávesnice USB 3.0 se SuperSpeed kabelem a konektorem ovšem bude náležitě drahá, zatímco prohlásíte-li klávesnici za 2. generaci, cena hardware může zůstat stejná.IBM Model M stál v 80. letech 250 tehdejších dolarů. V takové ceně se super-speed USB snadno ztratí. Nemohu říct, že by mě stejně současné klávesnice pod zhruba 100 dnešních dolarů zajímaly, stejně jako jdou mimo mou pozornost nejlevnější "párky" a podobné záležitosti.
I v Linuxu je s podobnými záležitostmi problém. „Standardním“ řešením nestandardního hardware je v současnosti USB Mass Storage zařízení emulující CD-ROM s vloženým diskem s autorunem a ovladači pro Windows. Ovladače poté magickým příkazem Mass Storage režim vypnou, a zařízení se ohlásí jako to, čím má být. Více vizOstatně, některá zařízení už podobný hack obsahují, a v udev už existuje utilitka hid2hci, která přepíná Bluetooth dongly ke klávesnicím a myším z HID režimu do HCI režimu. Takže stačí drobné přiohnutí existujícího hardware, firmware a software.FWIW nikterak zvláště jsem se nevěnoval situaci na OS X, ale zdá se, že právě tam bývá s podobnými záležitostmi problém.
/lib/udev/rules.d/40-usb_modeswitch.rules
a /lib/udev/rules.d/97-bluetooth-hid2hci.rules
.
Obávám se, že dnes by za klávesnici téměř nikdo 250 dnešních (natožpak tehdejších) dolarů nedal.
Smysl je velmi jednoduchý: Standa prohlásil, že, cituji,
dnes by za klávesnici téměř nikdo 250 dnešních (natožpak tehdejších) dolarů nedal
a vy jste toto tvrzení označil za, opět cituji,
Omyl.
a snažil jste se to doložit odkazem na jakýsi web pro pár hardcore geeků. Proto se snažím, abyste si uvědomil, že to žádný omyl není a že to, že sám mezi takové výjimky možná patříte a že znáte i další, ba dokonce ani to, že se na takovéto cílové skupině uživí pár výrobců, vůbec nic nemění na skutečnosti, že se jedná o velmi malou menšinu uživatelů.
Povedal by som ale, že TB je "zbernica" trochu iného určenia ako je USBAkoze profi urcenia ? Potom bude problem v tom, ze Intel to od zaciatku marketoval ako pre masy, nie pre profi. A z toho pohladu je to fail.
First they ignore you, they laugh at you and hate you...Opatrně s tím citátem. Aby se ještě neukázalo, že pro mobilní čipy popisoval situaci Intelu (... "and then you win"). Taky měli všichni jasno, že x86 nikdy nemůže být dost úsporné, aby mohlo zastat úlohu ARM SoCů...
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win. Mahatma Gandhi