Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Hardwarové novinky – 23/2009 (Computex, 1. část)Na Tchaj-wanu proběhla každoroční monstrózní výstava Computex, na kterou si typicky výrobci schovávají zajímavosti a novinky. Samozřejmě se dotknu i jiných než computexových věcí, je tu pár záležitostí a souvisejících produktů z dnů před výstavou.
Minidistro: 64studio, Daniel James64studio je multimediální distribuce založená na Debianu. Zaměřuje se tvorbu digitálního obsahu. Vývoj je financován přípravou specializovaných komerčních distribucí pro OEM partnery (plus podpora, dokumentace, konzultace atp.), ale i bezplatná verze se již dočkala mnoha ocenění.
Výsledky ankety o nejoblíbenější distribuci 2009Tramtadadá… Anketa o nejoblíbenější distribuci skončila – pojďte se podívat, kdo vyhrál. Jubilejní 10. ročník hlasování přinesl několik zajímavých překvapení v oblasti distribucí a nabízí také pohled na (příznivý) vývoj trendů v používání Linuxu. Kromě toho v článku samozřejmě najdete seznam vylosovaných výherců z řad hlasujících.
Hardwarové novinky – 23/2009 (Computex, 2. část)Hry pro Direct3D 11 a ATI. Problémy se 40nm procesem TSMC. PowerColor Radeon HD 4670 pro AGP nakonec ano. Pasivně chlazený Radeon HD 4770 od PowerColor. 1,01GHz PowerColor Radeon HD 4890. ATI Radeon E4690.
Jaderné noviny – 6. 5. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.30-rc4. Citáty týdne: John Curran (Microsoft), Al Viro, Eric Biederman. Podcast se shrnutím LKML. Návrat DevFS. Dlouhá diskuze o dlouhých jménech. Dvě strany reflink().
BGP – dynamické routování – 4 (komunity, IBGP, NIX, IPv6)Tímto dílem seriál o BGP končí. Problematika BGP je ale natolik rozsáhlá, že by vydala na několik knih.
Jak (efektivně) používat GoogleRelevantní výsledky jakoby se před vámi schovávaly. Přečtěte si tedy několik triků, pomocí nichž lze zefektivnit hledání s pomocí Googlu, vyhledávače nejmocnějšího.
Hardwarové novinky – 23/2009 (Computex, 3. část)AMD uvádí Athlon II X2 a Phenom II X2. Šestijádrové Opterony od AMD. Nové mobilní CPU Intel. Intel uvedl Core i7 950 a Core i7 975 Extreme. Nová verze Intel Turbo Memory „Braidwood“. Nový Intel Atom „Pine View“.
Jaderné noviny – 13. 5. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.30-rc5. Citáty týdne: Alan Cox, Hugh Dickings, Andrew Morton. Ve stručnosti: reflink(), devtmpfs, Hertzy, /proc/kpageflags. Seccomp a sandbox. TuxOnIce: Zpátky do tepla? Který z I/O řadičů je nejférovější? dm-ioband; io-throttle; io-controller.
Vyšlo PyQt 4.5. Přináší podporu pro Python 3 a Qt 4.5.1, třídu QInputContextFactory, nové API pro propojování signálů a slotů a port nového spouštěče ukázkových programů.
Vyšlo GNU Octave 3.2.0. Zlepšuje kompatibilitu s Matlabem, přináší nové grafické funkce, nový experimentální systém pro vykreslování grafů založený na OpenGL a FLTK a spoustu dalších novinek. Tato verze je totožná s 3.2.0 RC7.
Administrativa lotyšského města Baloži oznámila, že již nebude kupovat další licence na proprietární software a začne postupně migrovat na open source. Odhaduje se, že tento krok během následujících čtyř let ušetří v přepočtu kolem 140.000 eur.
Kromě toho radu města k tomuto rozhodnutí vede také rychlý vývoj softwaru a připravovaná regionální reforma. Baloži se totiž podle plánu má sloučit s dalšími dvěma obcemi a pokud bude tato migrace úspěšná, tak její rozšíření na větší celek přinese mnohem větší úspory. Více na Osor.eu.
Ak sa vám nechce lúskať právne termíny v anglickom origináli GNU GPL v3, potom by vám mohol pomôcť jej slovenský preklad, ktorý nájdete na stránkach www.gpl.sk.
CDR.cz píše o volebním úspěchu švédské Pirátské strany (Pirat Partiet), která byla založena v reakci na soud s torrent trackerem The Pirate Bay. Získala 7,1 procent hlasů, což vystačí na jedno křeslo v Evropském parlamentu.
DisplayLink se před časem rozhodl zajistit si podporu své technologie monitorů přes USB pod Linuxem. Nyní se objevují první verze ovladačů: udlfb 0.2.2 (frame buffer) a xf86-driver-displaylink 0.2.
Unix slaví své 40. narozeniny. Článek na ComputerWorld sepisuje historii tohoto typu operačních systémů.
Intel oznámil, že se dohodl na koupi firmy Wind River za 884 milionů dolarů. Wind River se zaměřuje na přípravu nástrojů a distribucí pro embedded zařízení. Podrobnosti na Linux-Watch.
Vyšlo Bordeaux 1.8 pro OpenSolaris. Bordeaux je komerční grafický správce konfigurace Wine. Existují verze i pro Linux a BSD, toto vydání je první pro OpenSolaris, přináší podporu Microsoft Office 97, 2000, 2003, Visio 2003, Project 2003, Internet Explorer 6, Adobe Photoshop 6 a Adobe Photoshop 7 a spolu se šestiměsíční e-mailovou podporou vás vyjde na 25 USD.
Bylo oznámeno, že od dnešních buildů bude v Ubuntu 9.10 výchozím zavaděčem GRUB 2. Ten přináší podporu skriptování, přenositelnost, grafické rozhraní, lokalizaci a další novinky.
Nový komunitní projekt hacks.mozilla.org zaměřený na vývojáře každý den podrobně představí jednu novou vlastnost Firefoxu 3.5 a nabídne i ukázku.
Ve čtvrtek 4. června se v pražském Klubu Lávka uskutečnil druhý ročník odborné konference Internet a Technologie 09. Setkání českých specialistů z oblasti internetu a internetových technologií připravilo stejně jako loni sdružení CZ.NIC, správce české domény nejvyšší úrovně .CZ. Jednotliví přednášející se ve svých příspěvcích věnovali aktuálním tématům internetového světa. Návštěvníci se tak mohli dozvědět více například o zranitelnosti BGP, bezpečnostních týmech CERT a CSIRT nebo o aktuálním stavu a perspektivách elektronického podpisu. Konferenci Internet a Technologie 09 sledovalo v sále 153 návštěvníků. On-line přenos potom více než 400 zájemců; někteří z nich i přes moderní internetový protokol IPv6. „Zájem o konferenci nás mile překvapil. Na akci nakonec přišlo ještě více lidí, než kolik jsme měli původně přihlášeno. Do sálu jsme tedy museli o první přestávce přidávat židle, aby si všichni zájemci měli kam sednout. Stejně tak nám udělal radost i zájem o on-line přenos. Více než 400 zájemců o internetové technologie, kteří seděli v den konání konference u svých počítačů, je dobrá známka toho, že pořádat takové akce má smysl. Už teď tedy můžeme ohlásit třetí ročník konference, která se bude konat v tuto dobu příští rok,“ řekl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC. Na stránkách konference www.nic.cz/it09 jsou od včerejška k dispozici ve formátu PDF prezentace jednotlivých přednášejících. Ti, kteří se nemohli zúčastnit akce nebo se během dne nedostali k on-line přenosu, si mohou prezentace prohlídnout zde. Video nahrávky vystoupení všech účastníků konference Internet a Technologie 09 budou na stránkách konference k dispozici v půlce tohoto měsíce.
Vyšla Fedora 11. Přináší spoustu novinek a vylepšení, nových verzí atd. Zrychluje boot, aktualizuje balíčkovací systém, zjednodušuje instalaci kodeků ap. a přichází s lepší správou napájení. Čtěte poznámky k vydání.
Vývojáři OpenSolarisu oznámili první port na ARM. Tento port běží na ARM v6K a podporuje VFP 2. Moduly jádra jsou staticky linkované a ZFS je upraveno tak, aby mělo menší spotřebu paměti - jde o optimalizace pro embedded systémy.
Novell zvažuje vyvinutí obchodu s OSS aplikacemi. Chce tak reagovat na popularitu obchodů s aplikacemi v oblasti chytrých telefonů. V tomto obchodě však za aplikace platit muset nebudete. Čtěte PCPro.
16. července se bude konat shromáždění akcionářů Sunu, kteří rozhodnou o tom, zda přijmout koupi Oraclem za 7,4 miliardy dolarů. Vedení firmy už transakci schválilo. Více na LinuxWorld.
Google ohlásil vývoj ASE, skriptovacího prostředí pro operační systém Android. Skripty lze psát v Pythonu, Lue nebo BeanShellu, a to s přístupem k některým API.
Vyšla čtvrtá RC verze Eclipse. Před 24. červnem, datem vydání Eclipse Galileo, je to poslední vydání. Více v poznámkách k vydání.
Phoronix testoval výkon čipsetu NVIDIA ION pod GNU/Linuxem. Výrazný náskok oproti Intelu 945 je patrný jak ve hrách, tak v 2D; ION umožňuje také plynulé přehrávání 1080p videa.
Dnes vydaná Fedora 11 inspiruje Matta Assaye ke krátkému zamyšlení nad snadností použití dnešních linuxových distribucí. Podle něj už dotáhly v použitelnosti Windows a blíží se Macu. (Upozornil LWN.net.)
I navzdory krizi některé společnosti zaměstnance nepropouštějí, ale naopak ve velkém nabírají. Agentura nabízející pracovní možnosti především pro unixové odborníky nyní zdarma rozdává 5denní pobyt v Silicon Valley každému úspěšnému uchazeči o nové zaměstnání. Šťastnou cestu vybraným kandidátům.
Vývojová verze správce fotek pro KDE 4 Digikam přináší především nový Batch Queue Manager, dále pak nového asistenta při prvním spuštění, různá vylepšení GUI a opravy spousty chyb.
Vyšel Linux 2.6.30. Přináší spoustu novinek v oblasti souborových systémů (např. nový NILFS2, experimentální NFS 4.1 a FS-Cache, který zrychluje práci se síťovými FS), rychlejší boot (díky asynchronní inicializaci), možnost komprese obrazu jádra pomocí bzip2 a lzma, podporu architektury Microblaze atd. Více na kernelnewbies.org.
Sarah Sharp na svém blogu oznámila vydání prvního ovladače pro USB 3.0. Ten by měl být zařazen do jádra 2.6.31, GNU/Linux se tak pravděpodobně stane prvním operačním systémem s podporou tohoto standardu.
Vyšlo KDE 4.3.0 Beta 2. Integruje nové technologie, jako je PolicyKit a služby Geolocation, přináší nové efekty oken a použitelnější KRunner a navíc přináší opravy a vylepšení ve všech programech a zlepšuje jejich integraci s novinkami KDE 4. Uživatele KDE 3 možná potěší klasický stromový pohled v ovládacím centru (System Settings).
Francouzská Ústavní rada zamítla kontroverzní zákon o odpojování uživatelů od internetu na základě podezření z nelegálního stahování hudby či filmů. Podle Rady zákon porušuje základní lidská práva a ignoruje presumpci neviny. Proti jejímu rozhodnutí se již nelze odvolat.
Jednou z věcí, na které se zaměřují vývojáři Ubuntu je zvyšování rychlosti spouštění systému. Mezi verzemi 8.10 a 9.04 už došlo ke zkrácení trvání z 65 na 25 sekund. Ve verzi 10.04 se však budou snažit o zkrácení na 10 sekund. Více na ars technica.
Vyšel kancelářský balík Lotus Symphony 1.3. Podporuje dokumenty MS Office 2007 (OOXML) a nabízí značné zlepšení výkonu na Mac OS X.
Na serveru Phoronix.com se objevily výsledky testů výkonu nových vydání oblíbených distribucí Ubuntu 9.04 a Fedora 11. Testována byla mimo jiné rychlost kompilace, šifrování, práce s diskem nebo výkon web serveru Apache. Výsledky většiny benchmarků byly velice vyrovnané. V těch, kde se objevily větší rozdíly, byla častěji úspěšnější Fedora.
Nadějný souborový systém Btrfs vyšel ve verzi 0.19. Hlavní změnou by mělo být výrazné zrychlení. Právě rychlost byla přitom v minulosti Btrfs často vytýkána. Verze 0.19 je zpětně kompatibilní, avšak data v ní uložená nedokážou přečíst starší verze Btrfs. Více v changelogu.
Upozorňuji, že Btrfs je stále označen jako experimentální a není doporučován pro běžné nasazení.
Jen několik dní po vypuštění nového linuxového telefonu Palm Pre [zprávička] byl lidmi z fóra PreCentral.net navržen postup, kterým lze za pomoci vývojářského módu získat root přístup. K výsledku z velké míry napomohl zveřejněný odkaz na software pro opravu nefunkčního telefonu obsahující kompletní filesystém.
Linus Torvalds si ve svém blogu pochvaluje, jak dobře funguje SCM nástroj git při slučování velkého množství kódu (aneb začalo začleňování patchů do 2.6.31).
Mozilla spolu s novým vzhledem webu s doplňky představila nový způsob jejich správy, vyhledávání a sdílení v tematických sbírkách (například pro vývojáře webů, rozšíření Firebugu atd.).
Nokia pracuje na technologii bezdrátového dobíjení mobilních telefonů z okolního elektromagnetického záření, které nás všudypřítomně obklopuje (Wi-Fi, GSM základnové stanice, TV vysílače, atd.). Současný prototyp generuje 3 - 5 mW, cílem je však dosáhnout 50 mW, což už by bylo dostatečné množství energie na pomalé dobíjení baterie (v době, kdy je mobil v úsporném režimu). Nejsložitější na vývoj je širokopásmový přijímač schopný pracovat v pásmu 500 MHz - 10 GHz. Pokud se podaří cíle dosáhnout, znamenalo by to revoluci pro všechna mobilní zařízení.
Vyšel Firefox 3.0.11. Opravuje několik chyb, z nichž pár je bezpečnostních a ostatní se týkají stability. Více informací je v poznámkách k vydání.
MySQL bude vycházet podle nového vývojového cyklu, který by měl zajistit vyšší stabilitu verzí, existenci pouze jedné stabilní podporované větve atd.
18. července 2009 se uskuteční po dvou letech již několikátý sraz uživatelů GNU/Linux, ke kterému se přidává sraz i uživatelů mobilních telefonů Freerunner běžících na OpenMoko. Sraz bude v prostorách pivovaru Berounský medvěd v Berouně a začátek akce je v 10:00.
Vyšla druhá alpha Ubuntu 9.10 (Karmic Koala). Obsahuje Linux 2.6.30, nejnovější Gnome 2.27.1, GCC 4.4, GRUB 2, souborový systém ext4 jako výchozí a další novinky. Finální vydání je v plánu na 29. října.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: