V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 301: LimerikXKCD česky. Tentokrát se soutěží! Překladatelé, básníci i vy ostatní, soutěžte s námi o dárky s tematikou XKCD. Připravte svou vlastní verzi textu pro dnešní komiks a vyhrajte.
NetApp – úložná řešení pro podnikySíťová úložná zařízení. Co je NetApp a k čemu slouží? Deduplikace, virtualizace, vysoká dostupnost, replikace a zálohování na pomalých sítích. Popis funkcí, které NetApp nabízí. Srovnání souborového systému, který tato zařízení používají, s filesystémem ZFS.
Recenze: Mandriva Linux 2010 CZRok se s rokem sešel, a tak se před několika týdny objevil již tradiční produkt z českého linuxového světa, kniha doprovázená bohatým obsahem na DVD: Mandriva Linux 2010 CZ. Nakolik v něm autorský tým v čele s Ivanem Bíbrem zúročil další rok zkušeností s Mandrivou a jak se mu podařilo podchytit všechny změny, na to se nyní společně podíváme.
Lehký úvod do CouchDB – 2 (pokročilejší funkce)V minulém díle seriálu o CouchDB jsme si popsali většinu základního API. Dnes jeho popis dokončíme ukládáním příloh a podíváme se na trochu pokročilejší techniky: validaci ukládaných dat, generování HTML přímo v databázi a nakonec view collation.
openMagazin 12/2009Poslední vydání roku 2009 obsahuje recenze softwaru pro bezpečnou komunikaci a sdílení dat, příklady nasazení OpenOffice.org a jednu retrorecenzi. Ale to není vše, celkem nabízíme přes 70 stránek dobrého čtení.
WinStrom Sync a komunikace s internetovými obchodyTypickým problémem řešeným při tvorbě internetového obchodu (e-shopu) je komunikace s „vnějším prostředím“. Je potřeba vkládat zboží do nabídky, upravovat ceny, vystavovat faktury atd., a potom toto všechno promítnout do účetních a daňových záznamů – a to ještě obvykle tak, aby to bylo kompatibilní s obchodní činností prováděnou mimo e-shop.
Komiks xkcd 215: Jít dálXKCD česky.
Hardwarové novinky – 5/2010Minulý týden byl celkem klid. Možná je to ticho po CES, možná klid před bouří na CeBIT, nicméně kromě uvedení Radeonů HD 5450 od AMD a představení nových 25nm flash pamětí Intel+Micron se podíváme už „jen“ na nové 3D monitory/televize Samsung a co je nového u Nvidia „Fermi“.
Jaderné noviny – 20. 1. 2010Aktuální verze jádra: 2.6.33-rc4. Citáty týdne: H. Peter Anvin, Alan Cox. devtmps přijde o značku EXPERIMENTAL. LCA: Proč jsou souborové systémy obtížné. Uprobes: Stále na cestě.
Na GnomeJournal.org se objevil rozhovor s tvůrcem video editoru OpenShot Jonathanem Thomasem. Dozvíte se, proč zvolil multimediální framework MLT, co stojí za úspěchem projektu a podobně.
Článek na linuxuser.co.uk radí, jak vydělat peníze na aplikacích pro Android.
Ak máte záujem, môžete sa zúčastniť všeobecného prieskumu linuxovej distribúcie openSUSE. Pre výhercov v tombole je pripravených 20 tričiek, 5 krabíc openSUSE 11.2 a jedna super vecička, ktorá zatiaľ nebola určená. S najväčšou pravdepodobnosťou to bude Chumby. Pre vstup do tomboly zadajte svoju e-mailovú adresu na konci prieskumu. E-mailová adresa bude použitá iba pre účely tomboly. Prieskum trvá do konca februára 2010 a výsledky budú zverejnené na openSUSE.org.
Uživatelé MacOS možná znají Ommwriter. Pro Linux vzniká něco podobného. Marave je textový editor, který se snaží svou jednoduchostí neodvádět pozornost od samotného psaní. Grafické rozhraní je možno dle libosti nastavit nebo si pustit hudbu na pozadí. Kompletní seznam funkcí je na webu projektu nebo na blogu autora.
Tvůrce linuxového jádra Linus Torvalds uveřejnil na svém blogu, že si pořídil telefon od Google Nexus One.
Na několik bezpečnostních děr jádra v Ubuntu upozorňuje Ubuntu Security Notice USN-894-1. Problém se týká vydání 6.06 LTS, 8.04 LTS, 8.10, 9.04 i 9.10. Aktualizace je důrazně doporučena. Zdroj: linuxos.sk.
Vývojáři nástroje phpMyAdmin se na FOSDEM dohodli, že přesunou vývoj na Git a pro lokalizaci začnou používat gettext. Více v blogu Michala Čihaře.
Greg KH odstranil z linuxového jádra (ze stromu -staging) kód Google Android. Greg vysvětluje, že pro odstranění byly dva hlavní důvody: Nikdo se o kód nestaral a kód nebyl kompatibilní se zbytkem jádra (především by byl problém s novými zámky a bezpečnostním modelem, který Android zavádí). Greg konstatoval, že Android je v podstatě fork jádra. Bohužel tím zabraňuje začlenění nových ovladačů, které vzniknou na základě jeho kódu. RegHardware to vtipně komentuje slovy: 'Go fork yourself!'
Ghacks.net představuje program HomeBank pro domácí účetnictví. Je zaměřen na osobní finance a může zastoupit komplikovanější programy GnuCash nebo KMyMoney.
Vyšel Cairo-Dock 2.1.3 - líbivý desktopový panel Cairo-Dock je inspirovaný panelem z MacOS X. Nová verze především zjednodušuje konfigurační dialog. Kromě toho vylepšuje navigaci, některé efekty atd.
Po měsících vývoje vyšla nová verze multiplatformního IRC klientu dxirc 0.40.0. Vedle četných vylepšení grafického uživatelského rozhraní a několika oprav přináší podporu DCC a možnosti skriptování v jazyce Lua.
Miguel de Icaza oznámil dostupnost Moonlight 3.0 Preview 1 (alfaverze). Nová verze by měla přinést kompatibilitu se Silverlight 3.0. Přibyla například podpora demuxeru MP4.
Na sesterském byznys serveru ITBiz.cz se technologický ředitel CZ.NIC Ondřej Surý zamýšlí nad tím, proč je Informace o klientské IP adrese v DNS dotazech, jak se ji snaží prosadit například Google, cestou do pekel.
Podle zprávy DIFI, norského úřadu pro veřejnou správu a eGovernment, OOXML nesplňuje požadavky tamní vlády. Doporučované formáty jsou PDF pro needitovatelné dokumenty a ODF pro editovatelné. Dva hlavní důvody nevhodnosti OOXML jsou špatná podpora v aplikacích a nestabilita (existuje více než 100 návrhů na změny tohoto standardu). Více informací přináší Computerworld.
Firma IBM intenzivně pracuje na vlastním kancelářském balíku nazvaném Lotus Symphony. Zatímco dosavadní stabilní verze byly založeny na zastaralém kódu OpenOffice.org 1, chystaná verze 3 bude využívat aktuální kód OpenOffice.org 3. Lotus Symphony se na první pohled odlišuje zejména uživatelským rozhraním. Podrobnosti o chystané verzi v oficiálním oznámení.
Vyšlo KDE SC 4.4.0. Obsahuje spoustu novinek a vylepšení, například rozhraní pro netbooky, tabování oken a ověřovací framework KAuth. Podle KDE bugzilly bylo opraveno 7293 chyb a implementováno 1433 požadavků. Všimněte si také nového webu projektu KDE. O některých novinkách v KDE 4.4 si můžete přečíst ve zdejším seriálu.
Byla vydána verze 0.1 knihovny libisds umožňující přístup do Informačního systému datových schránek. Tato první veřejná verze pokrývá všechny služby systému uvedené v jeho poslední specifikaci, například podporuje komerční zprávy, zasílání stejné zprávy více příjemcům, změnu hesla nebo přístup do datového trezoru České pošty.
Google spustil službu Hlášky Google (Google Buzz), která agreguje a organizuje zprávy z Gmailu a dalších služeb. Tisková zpráva říká: "Hlášky Google přinášejí nový, jednodušší způsob sdílení aktualizací, fotografií, video souborů a udržování společenské konverzace. Dokáží efektivně využít stávajících sociálních kontaktů uživatele v Gmailu a na základě historie emailových zpráv a chatu mu nabídnout nové přátele."
Joanie Diggs se v otevřeném dopisu ptá Oraclu, jestli bude pokračovat v podpoře týmu GNOME, který pracoval na vylepšení přístupnosti desktopu lidem s vadami zraku nebo jiným postižením. Zatím to tak nevypadá, protože Oracle propustil dva klíčové pracovníky, kteří se této oblasti věnovali.
Aaron Seigo bude v pátek a v sobotu moderovat tréninková sezení pro zájemce o psaní plasmoidů v JavaScriptu. Přijďte se podívat 18:00 UTC na irc.freenode.net, kanál #plasma-training. Více v blogu.
ComputerWorld píše o Ksplice, Inc., společnosti, která využívá mechanismus ksplice k aplikaci záplat na běžící linuxové systémy, čímž předchází odstávkám. Hlavními zákazníky jsou např. webhostingové firmy.
Na blogu firmy Enlogit vyšel článek s vysvětlením všech zkratek týkajících se platformy Red Hat Enteprise Virtualization.
SourceForge přestala plošně blokovat přístup z některých zemí kvůli americkým zákonům [zprávička]. Nový přístup nechává rozhodnutí o blokování v rukou správců projektů: Ve výchozím nastavení je blokování zapnuto, ale správci to mohou zrušit.
Anjal je nové uživatelské rozhraní pro poštovního klienta Evolution určené pro netbooky - je jednoduché, prostorově úsporné a podporuje méně funkcí. Pro vykreslování HTML používá WebKit. Více také v článku na Datamation.
LanguageTool je nástroj pro kontrolu gramatiky v OpenOffice.org založený na pravidlech. Podporuje několik jazyků včetně slovenštiny, čeština nemá vůbec žádnou podporu. Portál OpenOffice.cz tímto otevírá projekt, na jehož výstupu bude kontrola gramatiky češtiny a slovenštiny. Zapojte se, i když balík třeba nepoužíváte. Nikdo jiný to zřejmě neudělá.
Na Britských listech vyšel překlad Stallmanova "How the Swedish Pirate Party Platform Backfires on Free Software" kritizující návrh švédské Pirátské strany na omezení copyrightu na pět let, což by poškodilo svobodný software.
Sraz AbcLinuxu.cz v Brně proběhne 20. 2. 2010 od 15.00 v restauraci Omega. Setkání bude spojeno s 53. srazem LvB. Přijďte také.
ITBiz.cz píše: IP adresy mizí daleko rychleji, než předpovídají prognózy jistých renomovaných společností. Celkem nedávno došlo k prolomení další magické hranice ve spotřebě IPv4 adres. V registru organizace IANA je už méně než 10 % volných IPv4 adres z celkového rozsahu, tedy méně než 400 miliónů.
Souborový server Samba (verze 3.4.5 a starší) obsahuje chybu, kvůli které může útočník získat pomocí symlinků neoprávněný přístup k datům (včetně adresáře /
). Vývojáři problém potvrdili, ale oprava zatím vydána nebyla. Nebezpečí se lze vyhnout, pokud nastavíte volbu wide links
v sekci [global]
na no
. Pro vytvoření „správného“ symlinku je potřeba modifikovaný klient. Více informací naleznete na H-Online.com.
Chromium OS od Googlu bude jako buildovací systém používat Portage. Měl by především usnadnit cross-kompilaci pro různé architektury.
DesktopLinux.com upozorňuje na vydání Linux Mint 8 KDE Community Edition. Nově umožňuje OEM instalaci, přináší vylepšenou správu softwaru a aktualizací (například možnost zakázat aktualizace některých balíčků) a další novinky.
Uplynul měsíc od prohlášení, ve kterém Google sliboval ukončení cenzury výsledků vyhledávání v Číně, nebo odchod z tamního trhu. Výsledky jsou zatím stále filtrovány a The Register spekuluje, co za tím vlastně stojí.
Red Hat Enterprise Linux 5.5 Beta v oblasti virtualizace navazuje na verzi 5.4, která jako první (RHEL) používala KVM. 5.5 beta přidává například alokaci paměti za běhu.
OpenSourceStrategies.com v článku Online Music and Open Source Business Models píše o tom, jak postavit výdělečné podnikání na online distribuci hudby. Článek je součástí série An Open Source Business.
Sociálna sieť Facebook spustila podporu chatu pomocou protokolu Jabber. Viz také blog.
Na adrese mirror.hosting90.cz/centos byl spuštěn nový český mirror distribuce CentOS dostupný nyní i po IPv6.
Linux Magazine seznamuje s ne příliš známými, ale zato velmi povedenými distribucemi založenými na Ubuntu: Five Brilliant Ubuntu-based Distros You Never Knew Existed.
Bylo vydáno Gnome 2.29.90, jedná se o první betu na cestě ke stabilnímu vydání 2.30. Následující beta je naplánována na 22. únor a finální verze by měla vyjít 31. března. Informace o novinkách v této verzi naleznete v oznámení vydání.
Slashdot informuje o vydání OpenOffice.org 3.2.0. Přináší rychlejší start, lepší podporu souborových formátů a spoustu dalších novinek. Nejvíce jich obsahuje Calc (lepší ohraničení, třídění, práce se sloučenými buňkami a podobně), najdou se však i jinde – například nové komentáře v Draw a Impress nebo nové typy grafů a lépe použitelná komponenta Chart. Další informace naleznete v seznamu nových vlastností.
Vyšla nová verze 0.4 beta lehkého KDE browseru rekonq. Rekonq je nyní založený na KDE 4.4 (používá kdewebkit místo čistého QtWebKitu), integruje se s KWallet a KGet, obsahuje AdBlock, je vícevláknový, umožňuje kontrolované načítání pluginů (obdoba Click-To-Flash i pro jiné pluginy), podporuje dokování Web Inspectoru, procházení lokálních souborů a FTP, má vylepšenou domovskou stránku a fullscreen režim.
Google plánuje vybudování superrychlého připojení k internetu pomocí optických vláken až do domácností. Rychlost 1 Gbps chce pro začátek nabízet za konkurenceschopnou cenu několika desítkám až stovkám tisíc zákazníků. Upozorňuje ITBiz.cz.
Spoločnosť IBM uvádza servre postavené na POWER7 - novej verzie POWER architektúry.
Hewlett-Packard Airlife 100 je netbook s operačním systém Android. Používá stejný procesor jako nedávno uvedený "Googlephone" (Nexus One): Qualcomm Snapdragon ARM. Více na The Inquirer.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
WL500gP částečně nefunkční DNS, telnet | 4 | 7.2. 13:39 |
SuperMicro | 5 | 7.2. 23:59 |
Chybějící zařízení v /proc/bus/input/devices | 5 | 10.2. 10:14 |
ACER Aspire Revo ASR3610 | 0 | 7.2. 15:14 |
Ako uspat HDD po zvolenej dobe ? | 8 | 11.2. 23:41 |
Fedora 12 - slabší výdrž baterky (ntb HP 4710s) | 7 | 8.2. 22:47 |
SAMSUNG i5700 - modem | 5 | 9.2. 19:57 |
2xXeon nebo AMD Quad-Core | 1 | 9.2. 21:32 |
HP ProLiant DL160 G6 (AV340A) a DEBIAN | 4 | včera 18:31 |
Koupě switche do racku | 5 | 10.2. 12:50 |
HDD rámeček | 15 | včera 00:07 |
DVI monitor na Angstromu | 1 | 11.2. 21:46 |
Nový notebook -náhrada za stolní PC.... | 18 | včera 17:48 |
Zhroucene ikony a grafika po restartu | 1 | 11.2. 21:42 |
Router 2 x PCI | 2 | včera 20:27 |
maticna doska - podpora v linuxe | 3 | včera 18:41 |
Notebook Compaq nx6110 a provoz na baterii | 2 | včera 23:21 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
MySQL Defaultni hodnota pri vkladani | 1 | 8.2. 08:55 |
Počet časových úseků mezi dvěma časy | 7 | 11.2. 10:31 |
postgresql segfault | 15 | 10.2. 08:22 |
Jak na embedded Firebird? | 1 | včera 14:40 |
MySQL omezení daného uživatele | 1 | včera 18:34 |
Poradna skupiny Arch Linux | Reakcí | Poslední |
pacman - update 3 dny nefungoval | 10 | 11.2. 18:18 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Měření entropie /dev/random | 13 | 9.2. 08:12 |
bash script - vlozeni prikazu do prikazove radky | 16 | 8.2. 20:46 |
Format hodnoty paramtru v bash | 12 | 7.2. 02:04 |
Vendetta online, EVE online a jine MMORPG | 3 | 8.2. 20:34 |
PHP - vypis jen tri soubory z adresare | 9 | 9.2. 14:33 |
orientace/natoceni trojuhelniku v pythonu (screenlets.drawing) | 2 | 10.2. 01:10 |
efekt na zobrazenie obrazkov na stránke | 2 | 9.2. 17:44 |
Databaze pro web a bez instalace | 5 | 9.2. 15:55 |
php email, kontrola jestli byl odeslán | 5 | 10.2. 12:54 |
Bankomat-Pascal | 15 | včera 21:55 |
tvoří někdo rád scripty? | 3 | 11.2. 15:34 |
ovladani vice terminalu z jednoho skriptu | 3 | včera 06:12 |
Python, prijem dat ze stdin | 1 | včera 21:18 |
Poradna skupiny Datové schránky | Reakcí | Poslední |
Pokus: Získání dalšího uživatelského účtu k datové schránce | 0 | 10.2. 16:51 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Prázdný menu.lst | 9 | 8.2. 01:12 |
Postfix hlasi RSET | 12 | 11.2. 16:48 |
OpenBSD a format disku. | 5 | včera 14:59 |
Nastavení DNS záznamů. | 10 | včera 17:34 |
FreeBSD a wifi BCM4312 | 0 | včera 01:42 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: