Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Distribúcia Gentoo Linux priniesla do Linuxu BSD porty a tým zanechala v histórii Linuxu hlbokú stopu. Gentoo a jeho filozofia naozaj stoja za skúšku.
Mnohé z trikov, ktoré užívatelia Gentoo využívajú, by ocenili aj užívatelia iných distribúcií. Vedomosti, ktoré som pri snahe vytvoriť čo najrýchlejší operačný systém získal, som sa rozhodol zapísať a publikovať, aby z nich mohlo profitovať viac ľudí.
Riešenia, ktoré budem v nasledujúcich dieloch seriálu opisovať, je najjednoduchšie aplikovať v distribúcii Gentoo. Napriek tomu, že som mnohé z nich na iných distribúciách neskúšal, budem ich opisovať tak, aby bol postup na iných distribúciách jasný každému.
Inštalácia Gentoo väčšinou nie je triviálna záležitosť. V niektorých prípadoch môže zabrať aj celý týždeň. Ale to sa nemôže stať, ak poznáte a rozumiete celému jej priebehu. Takže bude dobré si vyjasniť jej princípy.
Filozofia Gentoo je založená na možnosti slobodného výberu. V Gentoo sa musíte často rozhodovať, čo chcete a čo nie. Preto si treba dopredu rozmyslieť, koľko času ste ochotný svojmu systému venovať. Za dostatočnú pozornosť vás Gentoo odmení rýchlosťou a komfortom, za jej nedostatok len frustráciou.
Prvý krát ste postavený pred vážne rozhodnutie už pri sťahovaní inštalačného, alebo skôr "štartovacieho" Live CD. Existuje viacero ISO obrazov, pre rôzne platformy a pre rôzne druhy inštalácie. Rozhodovanie si môžete zjednosušiť tým, že si stiahnete "univerzálne CD pre x86", na ktorom máte všetko potrebné na inštaláciu a funguje aj na 386-kách.
Po stiahnutí, napálení a nabootovaní z Live CD vás čakajú nasledovné kroky:
Tu prichádza ďalšie rozhodovanie: výber začiatočného
stage
. Existujú tri stage
:
stage1
) necháte skompilovať základne nástroje na
kompiláciu a dostanete sa do fázy stage2
.stage2
, kompilujete už len nutné systémové
nástroje.Stage3
je už celkom použiteľný systém, treba ešte
skompilovať ďalšie systémové nástroje, tu sa znovu rozhodujete ktoré.Po výbere stagu
vás čakajú tieto kroky:
stage
na disk.stage1
, stage2
a
stage3
.Srdcom distribúcie Gentoo je systém Portage. Portage je správca balíčkov, ktorý na povel automaticky stiahne, skompiluje a nainštaluje (prípadne odinštaluje) určený program. Portage vie inštalovať a vytvárať aj binárne balíky, ale jeho primárnym poslaním je automatizovaná kompilácia.
Informácie o jednotlivých balíkoch sú uchovávané v súboroch zvaných
ebuildy. Tie sa predvolene nachádzajú v adresári
/usr/portage
, rozumne usporiadané v kategóriách. V uvedenom
adresári sa nachádzajú aj ďalšie súbory, napríklad stiahnuté zdrojové kódy
v podadresári distfiles
.
Všetky ebuildy usporiadané v kategóriách sa nazývajú Portage tree (Portage strom). Gentoo aktualizuje oficiálny Portage strom denne. Svoju lokálnu kópiu môžete synchronizovať s oficiálnym stromom a potom aktualizovať staré programy. Robte to približne raz za mesiac.
/etc/make.conf
Hlavným konfiguračných súborom Portage je /etc/make.conf
.
Tu sa nachádzajú všetky parametre kompilácie (USE flag
,
parametre kompilácie a podobne).
/etc/env.d/*
Adresár /etc/env.d/
obsahuje niekoľko súborov nazvaných
XXabc
(XX - číslo, abc - názov balíku). Každý z týchto súborov
je určený na konfiguráciu jedného balíku. Nastavenia v adresári
/etc/env.d/
premieta do pravých konfiguračných súborov program
env-update
.
Syntax týchto súborov je pre všetky rovnaká. To vytvára istú abstraktnú vrstvu na konfiguráciu niektorých dôležitých programov v systéme. Cez tieto súbory môžete nastavovať zväčša užívateľské programy a programy na správu systému. Nie systémových démonov a iné služby.
/etc/init.d/*
Tu nájdete všetky systémové služby, ktoré máte v Gentoo nainštalované,
od nastavení času a sieťoviek, cez grafický login (xdm
a pod.)
až po Apache, firewall a routovanie.
Spustenie a vypnutie služby je jednoduché:
/etc/init.d/služba start
/etc/init.d/služba stop
Do procesu bootovania môžete služby pridávať a potom ich z neho odoberať
programom rc-update
:
rc-update add služba default
rc-update del služba default
/etc/conf.d/*
Podobne ako v adresári /etc/env.d/
, aj tu sa nachádzajú
súbory s nastaveniami. Tentokrát sa ich mená zhodujú so súbormi v adresári
/etc/init.d/
.
Jednotlivé súbory obsahujú nastavenia pre tú službu, ktorej názov sa zhoduje s názvom dotyčného súboru s nastaveniami. Je to celkom jednoduché a praktické. Všetky súbory, až na nastavenia sieťových kariet, majú rovnakú, jednoduchú syntax.
Znovu je to užitočná abstraktná vrstva nad pravou konfiguráciou systému. Tentokrát ale nie je potrebný žiaden nástroj na premietanie nastavení do konfiguračných súborov.
USE
flagyUSE
je názov premennej prostredia, ktorá v Gentoo určuje,
ktoré programy a funkcie bude systém podporovať, a ktoré nie. Hodnota tejto
premennej sa skladá zo slov oddelených medzerou. Každé slovo vyjadruje
jednu vlastnosť alebo funkciu.
Portage nastaví a skompiluje každý program tak, aby vyhovoval
nastaveniam v USE
flagoch. Ak nechcete používať
oss
, ale alsa
(zvukový systém), všetky tie
programy, ktoré sa takto dajú nastaviť budú používať zvukový systém
alsa
:
USE="alsa -oss"
USE
flagy sa dajú nastaviť v súbore
/etc/make.conf
. Najlepšie ale je, že USE flagy sa dajú
nastaviť osobitne pre každý balík pri jeho kompilácií a nemusíte sa
uspokojiť s jednotným nastavením celého systému:
$ USE="dodatočné use flagy pre inštalovaný balík" emerge balík
Na výber je množstvo USE flag
ov, treba si len vybrať.
Všetky popisy nájdete vo svojom Gentoo v súboroch
/usr/portage/profile/use.desc
a
/usr/portage/profile/use.local.desc
.
Krátke zoznámenie zo základnými princípmi distribúcie Gentoo Linux máme za sebou. Teraz aspoň viete, o čom to asi je. Nabudúce sa už pustíme do skutočnej optimalizácie systému a na svoje si príde každý pokročilý užívateľ Linuxu, aj keď nepoužíva distribúciu Gentoo.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
dispatch-conf
, kterej se např. zeptá jen na soubory, který jsi opravdu měnil (narozdíl od etc-update
, kterej na tebe vyklopí všechny lišící se verze souborů) ... kdybys měl etc-updatovat na 20 počítačích (každej s trochu jinou konfigurací, aby byla sranda :), tak bys z toho cvoknul :D
$ USE="dodatočné use flagy pre inštalovaný balík" emerge balík
Já bych tento zápis snad ani nezmiňoval, nebo jenom jako poznámku pod čarou, pokud chce člověk otestovat třeba závislosti balíku s nějakým USE flagem.
Jinak pro individuální (a trvalé) nastavení slouží soubor /etc/portage/package.use.
packages.use
je môj zvyk, ale súhlasím, že o alternatívach som mal zmieniť..
/etc/env.d/*
bych nenazýval konfigurací uživatelských aplikací, je to jednoduše konfigurace proměnných prostředí. Číslo v názvu určuje pořadí (prioritu) zpracování env-update
, který ze souborů obsahujících např.
05gcc: PATH="/usr/i686-pc-linux-gnu/gcc-bin/4.1.0"
45qt3: PATH=/usr/qt/3/binudělá spojením proměnných v určeném pořadí soubor
/etc/profile.env
, který by obsahoval export PATH="/usr/i686-pc-linux-gnu/gcc-bin/4.1.0:/usr/qt/3/bin"Tento soubor je pak sourcován z /etc/profile. Je to velmi přehledný způsob, jak nastavit nějakou proměnnou prostředí (ve srovnání s přímou editací bashrc a podobných scriptů).
Jsem zvláštní - místo oken už nějakých dvanáct let honím po obrazovce kurzor s křížkem. Na počítači mám vyfrézovaný štítek "Linux inside". K mému počítači jakživ nikdo nesedne, protože je zmatený z černé obrazovky bez tlačítka start (kdepak já a KDE, Gnome či XP). Když se někomu zašmodrchá papír v tiskárně, nenapadne mě nic lepšího, než jedovatě prohlásit "No jo, Outlook!" Lidi si na mě ukazují - to je ON, co má ten divný počítač. Jenom mezi svými, mezi lidmi, kteří rozumějí Linuxu stejně dobře jako já, se cítím průměrný - nevyčnívám. Naštěstí mi byla shůry seslána distribuce Gentoo a stage 1! A opět mohu mezi mandrikisty, redhatisty, fedoristy a ostatními -isty dělat chytrého - vždyť vrazit placku do mechaniky a během hodiny zprovoznit desktop dovede každá lama, ale nainstalovat Gentoo, to je jiné kafe.
Zajímalo by mě, jak jste, lidi, přišli na to, že v dnešní době záleží na tom, jestli je systém o pár procent rychlejší? Gentoo je ve skutečnosti dost problémový systém s nepřehlednou dokumentací (znovu to na abclinuxu opakuju, klidně mě sežerte) a normálnímu uživateli bych jej jakživ nedoporučil... i když: Sám mám Gentoo nainstalovaný na mnoha serverech a přes rozporuplné pocity jsem s ním velice spokojený a to z několika důvodů - rychlost nebo úspornost to ale není:
Kontinuita vývoje.
Běžná distribuce je něco jako živá fosilie. Nainstalujte si někam na server řekněme FC1 a za pět let tam bude FC1 pořád - nevyhovující, děravá, nesmírně problémová, upgradovatelná pouze s novým železem. Systém na serveru se nedá obvykle přeinstalovat přes noc a ráno musí být server opět funkční. Gentoo lze poměrně snadno upgradovat za běhu, i když problémy lze samozřejmě očekávat kdekoliv.
Přehledná konfigurace
Konfigurační soubory jsou vždy aspoň přibližně tam, kde bych je hledal. Gentoo naštěstí není postavené na klikací konfiguraci, takže když sáhnu do některého souboru v /etc, nemusím mít strach, že mi po restartu nějaký praštěný had škrtič přepíše konfiguraci a já budu zjišťovat, proč se najednou systém chová naprosto idiotsky (což je zvlášť pikantní, když od rekonfigurace do restartu uběhlo několik měsíců).
Minimalistická instalace
Těší mě, že Gentoo lze nainstalovat s poměrně malým počtem balíků a udržet tak svinčík v systému na snesitelné úrovni. Vždycky mě iritovalo, když jsem instaloval na server RH, půl hodiny jsem vybíral balíčky a po odkliknutí "Jdeme na to!" začal instalátor prskat "Ještě chybí mp3 přehrávač a dalších devadesát balíků na obsluhu zvukové karty".
Tož tak. Můžete se do mě pustit.
Běžná distribuce je něco jako živá fosilie. Nainstalujte si někam na server řekněme FC1 a za pět let tam bude FC1 pořád - nevyhovující, děravá, nesmírně problémová, upgradovatelná pouze s novým železem. Systém na serveru se nedá obvykle přeinstalovat přes noc a ráno musí být server opět funkční. Gentoo lze poměrně snadno upgradovat za běhu, i když problémy lze samozřejmě očekávat kdekoliv.Tohle jsem nějak nepobral. Proč by měl jeden release, ke kterému se už nevydávají aktualizace, hnít na stroji 5 let ? Fedoru sice nepoužívám, ale určitě ji lze, až nazraje čas, upgradnout na novější. Mám zkušenost s upgradem binárního distra (Slackware) od verze 8.1 až po současnou 10.2 . Nikdy to nezabralo víc než hodinu a to se dist-upgradovalo 2x - referenční server a provozní server. Nehledě na to, že bych zrovna Fedoru pro její experimentální povahu nebo Gentoo pro systém aktualizací na server zrovna necpal, ale chápu, že jsou případy, kdy mohou vyhovovat.
Co se týče té manuální instalace balíček po balíčku z ftp, zřejmě kvůli požadovaným závislostem, nebylo to kvůli absenci automatizačního nástroje jako yum nebo apt4rpm ? AFAIK současné verze RHEL nebo FC yum implicitně používají.
Naštěstí mi byla shůry seslána distribuce Gentoo a stage 1! A opět mohu mezi mandrikisty, redhatisty, fedoristy a ostatními -isty dělat chytrého - vždyť vrazit placku do mechaniky a během hodiny zprovoznit desktop dovede každá lama, ale nainstalovat Gentoo, to je jiné kafe.Afaik není na instalaci Gentoo nic, co by nezvládl člověk, který umí číst a opisovat příkazy z klávesnice (o instalátoru nemluvě). Mimo to Gentoo není vhodný systém, pokud je potřeba velmi rychle něco udělat, kompilační daň je neúprosná.
Zajímalo by mě, jak jste, lidi, přišli na to, že v dnešní době záleží na tom, jestli je systém o pár procent rychlejší?100% souhlas, Gentoo není o pár procentech optimalizací na konkrétní hardware. Přestože to všichni omílají, já neviděl rychlostní rozdíl mezi Slackware a Gentoo.
Gentoo je ve skutečnosti dost problémový systém s nepřehlednou dokumentacíNechápu. Ostatně přehlednost dokumentace je velmi subjektivní pojem. V době, kdy mi Google (msn, yahoo) najdou příslušnou stránku v dokumentaci, mi to nepřijde, jako smysluplný argument.
A normálnímu uživateli bych jej jakživ nedoporučil... i když: Sám mám Gentoo nainstalovaný na mnoha serverech a přes rozporuplné pocity jsem s ním velice spokojený a to z několika důvodů - rychlost nebo úspornost to ale není:Rozumím, také nedoporučuji Gentoo začátečníkům. Myslím, že pro ně mohou být vhodnější Suse, nebo (K)Ubuntu.
Běžná distribuce je něco jako živá fosilie ...Odhlédněme od skutečnosti, že na server bych dal raději CentOS, nežli Fedoru. Ale onen zmiňovaný systém rolling updates není pouze doménou Gentoo, ale třeba i Slackware a Archu, což jsou binární distribuce.
Těší mě, že Gentoo lze nainstalovat s poměrně malým počtem balíků a udržet tak svinčík v systému na snesitelné úrovni.Taky souhlasím. Přestože jsem byl ze Slackware zvyklý na minimální systémy, tak musím konstatovat, že v Gentoo není nic (co si člověk explicitně nenainstaluje). A to jde až do té míry, že v modulárním KDE jsou kicker, nebo konqueror pouze volitelné závislosti při instalaci KDE.
Gentoo je ve skutečnosti dost problémový systém s nepřehlednou dokumentací (znovu to na abclinuxu opakuju, klidně mě sežerte)Mas nejake konkretni veci, kterymi muzes toto sve tvrzeni podlozit? Bugzilla je IMHO celkem znama, to se zase opakuju ja...
Gentoo naštěstí není postavené na klikací konfiguraci, takže když sáhnu do některého souboru v /etc, nemusím mít strach, že mi po restartu nějaký praštěný had škrtič přepíše konfiguraci a já budu zjišťovat, proč se najednou systém chová naprosto idiotsky (což je zvlášť pikantní, když od rekonfigurace do restartu uběhlo několik měsíců).
Prosím vás, lidé, nechte už konečně toho FUDu. Distribuce typu FC/Mandriva/SuSE mají spoustu nepříliš dobře vyřešených míst. Není potřeba si vymýšlet neexistující problémy, když máte chuť na ně nadávat, máte k dispozici dost těch skutečných…
Nuž. Dnes buď dobre nevidím, alebo si to po sebe aj raz čítal :) Všimol som si akurát "Prvý krát" - píše sa spolu.
Rušivo pôsobia slovné spojenia "ste ochotný", či "ste postavený" - vykanie v článku, ktorý je smerovaný viacerým vyznieva zvláštne.
Cudzie podstatné mená sa neskloňujú (stagu, ebuildy, flagy), ale to asi na technicky zameranom serveri nikoho netrápi ;)
$ USE="dodatočné use flagy pre inštalovaný balík" emerge balíkTeda fuj, kdyz uz, tak tohle ma smysl leda pri testovani s jakymi flagy mi to pujde/nepujde prekompilovat. Pokud ovsem hodlam nejaky balik pouzivat, patri jeho nastaveni do /etc/portage/
$ USE="dodatočné use flagy pre inštalovaný balík" emerge -pv balíkabych viděl které závislosti to chce. Ale samotný zápis patří do
/etc/portage/package.use
, ono dohledávat to přes equery
není moc přítulné.
bootstrap.sh
), vyhnul bych se ji.
rc-update add služba default rc-update del služba defaultbych zmínil
rc-update showa důležié
rc
Linus sa na škole hral so SunOS, lebo to bol použiteľný a komerčný systém. Minix je referenčná implementácia UNIXu, ktorú napísal Andrew Tannenbaum (ten čo povedal "linux is obsolete").
Možno sa Linus učil o Minixe povinne, alebo ho preberali len okrajovo, to neviem. Dôležité je, že Linus prevzal veľa myšlienok Minixu do prvých verzií Linuxu. Linus chcel SunOS, ale postavil si vlastný Minix.
Vytýká se gentoo že některé programy nejsou v portage stromu a některé tam skutečně nejsou. Není ale nic jednoduššího než si stáhnout zdrojové kody a ručně nainstalovat. A zase získáte výhodu díky kompilaci přímo na daném stroji protože nebudete řešit už zminovane nekompatibility s hlavičkovymi soubory jako u binarek. Zapoměl jsem na něco ? Určitě ano tak mě opravte jestli se mýlím vždyt je to tak lidskéMísto ruční instalace je lepší si napsat (nebo stáhnout 3rd party) ebuild a hodit ho do Overlaye.
sice jsem to nečetl celé (moc dlouhé), ale:
a zhruba kazdy 1-2 roky preinstalace na novou verzi protoze ta stara uz se prestala podporovatTo opravdu není potřeba... Mám FC, a přechod z FC3 na FC4 byl otázkou stažení 900MB balíčků (mám toho dost installed) a jednoho restartu... To platilo i pro RH8 (jako to bylo dřív nevím, ale při každé instalaci RH z CD, jsem si všiml položky "Upgrade old version") -- někdo na abíčku psal, že od dob RH8 do FC4 upgraduje systém za běhu a no problém.
Taky tady nikdo zatím neřekl, že pro Gentoo existuje nějakých 130 tis. ebuildů, tj. 130 tis. potencionálních balíčků. To asi nemá jiné distro.Tohle jsi prosim cetl kde? Gentoo nema ani desetinu Tebou zmineneho cisla, nejvic jich ma jeste porad Debian.
Na dnešních 4 GHz procácích se dvěma jádry je možné základ Gentoo s KDE zkompilovat za delší odpoledne...Kde se daji takove procesory koupit?
130 tis. ebuildů v portage je. Jistě, jde z většiny o různé verze téhož, ale vždyť píši "potencionálních balíčk" a z každého buildu jej lze za určitých podmínek vytvořit.Celkovy pocet souboru je zcela irelevantni. Co to jsou "potencialni balicky" (pokud predpokladame, zes opravdu myslel "potencialni" a nikoli "potencionalni")?
CPU AMD - Athlon 64 X2 4800+ BOX se dá koupit v každým lepším krámu, mají i pomalejší. Vím, že běží jen na 2,4 GHz, aleto je zase jiná kapitola.No u me teda "4GHz procesor" znamena taktovaci frekvenci, nikoli realny vyokn prepocteny na jakysi obskurni model primeho konkurenta.
Spousta lidí řekne, že v Linuxu jim nic nejde, ale neuvědoují si, že za to Linux jako takový nemůže.Bohužel jim to není nic platný, že za to nemůže. Naneštěstí takoví lidé potom prohlašují o GNU/Linuxu hnoje. Pak jsou tací, kteří (přestože vědí o GNU/Linuxu) mluví o Windows jako o PC. Nezeptají se, kolik Windows potřebují RAM, aby neswapovaly, ale kolik PC potřebuje RAM, aby neswapoval. Když jim to jeden vytkne, "obhajují" se tím, že každý v jejich okolí používá Windows. Fakt důvod. Ale to jsem trochu (víc) odbočil...