Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny – 17. 1. 2013: Na cestě k podpoře secure bootAktuální verze jádra: 3.8-rc3. Citáty týdne: Alan Cox, Linus Torvalds. Podepisování binárek ELF.
KScreen – nový správce obrazovek pro KDEKdo používal KDE na počítači s více monitory tak ví, že to není žádná sláva. Nedávno ale vyšla první verze projektu KScreen, který se snaží tuto situaci napravit.
Linuxové herní novinky – leden 2013Vyšlo nové Wine a CrossOver, Valve přišlo s prototypem vlastní herní konzole Steam Box, na Linux byly portovány hry Half-Life 1, Counter-Strike 1.6, Crusader Kings 2, Livalink a Rolling Survival, vyšla nová verze her Savage Xr a Warzone2100 a představujeme hru Tales of Maj'Eyal: Age of Ascendancy. První linuxové herní novinky roku 2013 jsou tady.
Komiks xkcd 754: ZávislostiXKCD česky.
HW novniky: 14 nanometrů, 16 megapixelů nebo třeba 20 letProtože se za uplynulý týden nic moc zvláštního nedělo, podíváme se dnes na několik témat na první pohled možná okrajových, ale i tak poměrně zajímavých. Globalfoundries se totiž konečně propočítala k tomu, jaké budou ARMy vyráběné u ní 14nm technologií, Pentax uvedl jeden moc, moc pěkný kompakt, VESA aktualizovala specifikace DisplayPort, máme tu nové Raspberry Pi a nakonec se také rozloučíme s MiniDiscem. Takže se vlastně nudit nebudeme ani v nejmenším…
V rámci únorové konference DevConf.cz v Brně proběhne uživatelské testování použitelnosti přepracovaného instalátoru Anaconda, který přináší Fedora 18. Testování by měly provádět tři skupiny testerů (linuxový začátečníci, pokročilí uživatelé a zkušení správci). V současné chvíli hledáme dobrovolníky, kteří by se chtěli podílet na vylepšení Fedory a stát se testery na DevConf. Další informace na blogu.
Kim Dotcom spouští program odměn a nabízí 10 000 EUR za nalezení chyby v nové službě pro ukládání a sdílení souborů MEGA (The MEGA Vulnerability Reward Program). MEGA, nástupce Megauploadu, čelí kritice kvůli modelu zabezpečení i vlastní implementaci. Uživatelská data prý nejsou zabezpečena tak, jak MEGA tvrdí. Cílem programu odměn je tato tvrzení vyvrátit. Odměna 10 000 EUR je slíbena také za klíč pro dešifrování souboru, nebo za získaní hesla z odkazu na soubor. MEGA doporučuje uživatelům použití kvalitních hesel a přímo na svých stránkách uvádí odkaz na MegaCracker, jako varování před použitím hesel snadno uhodnutelných nebo nacházejících se ve slovnících.
Na Phoronixu jsou fotografie z FOSDEMu z ukázky Wine běžícího na Androidu. Jelikož Wine není emulátor, tak jsou spouštěny jen EXE soubory pro Windows 8/ARM.
Vývojové verze webových prohlížečů Firefox a Chrome se spolu domluví protokolem WebRTC. Jak vývojáři obou prohlížečů oznámili (Mozilla Hack, Chromium Blog), byl uskutečněn oficiální videohovor mezi Toddem Simpsonem (Mozilla’s Chief Innovation Officer) a Hughem Finnanem (Google’s Director of Product Management).
Město Mnichov se ohradilo proti studii vytvořené firmou HP na objednávku od Microsoftu, kde je přechod na Linux respektive jeho používání místo Windows vyhodnocováno jako téměř čtyřnásobně dražší. Podle města jsou ve studii zásadní nesoulady zvýhodňující Windows: HW nároky Linuxu nejsou porovnatelné s Windows (nároky Linuxu jsou nižší), webové aplikace není nutné portovat na Linux, běžné aktualizace systému nepředstavují migraci a tak podobně. Vlastní odhady města o nákladech přechodu jsou pak podstatně nižší, než co uvádí tato studie.
Odpor k udev/systemd prý nebyl důvodem ke vzniku forku eudev, jeho účelem je "něco se naučit". Alespoň tak se vyjádřili při své presentaci na FOSDEMu tři z vývojářů eudev. Současně také upozornili na to, že eudev je cokoli, jen ne dospělý projekt. Uživatelé by tedy jeho použití měli dobře promyslet. Výše zmínění vývojáři při své presentaci údajně nebyli schopni popsat svou motivaci či plány do budoucna, přičemž měli selhat i při odpovídání na otázky publika, v němž byl i Greg Kroah-Hartman, Kay Sievers nebo Lennart Poettering.
Na GNOME Developer Experience Hackfestu v Bruselu byl konečně vybrán jazyk, který je odpovědí na otázku "Jak mám psát GNOME app?". Dosud na tuto otázku existovalo množství odpovědí v závislosti na preferencích několika vývojářů, nyní byl pro aplikace, se kterými uživatel přímo komunikuje, vybrán Javascript, pro systémové knihovny zůstává jako hlavní programovací jazyk C. Standardizace jazyka pro vývoj aplikací by mělo GNOME jako platformu učinit populárnější mezi vývojáři aplikací.
Kolab Systems, společnost vyvíjející open source groupware balík Kolab, nabízí zdarma účet na MyKolab.org. Pro uživatele to znamená příležitost vyzkoušet si Kolab3 bez nutnosti instalace vlastního serveru. MyKolab.org je momentálně ve fázi beta testování, díky čemuž je možno až do 29. března získat účet zdarma. Po tomto datu bude služba MyKolab.org zpoplatněna, přičemž beta testeři by měli dostat zvýhodněné nabídky.
Byly zveřejněny informace o bezpečnostním problému v TLS a DTLS pojmenovaném Šťastná třináctka (Lucky Thirteen). Aby mohl případný útočník pomocí tohoto MITM útoku z TLS spojení získat otevřená data, musel by být připojen na stejné lokální sítí jako počítač oběti a v případě použití HMAC-SHA1 mít přístup k 2^23 TLS sezení. Problém je řešen v nově vydaných verzích OpenSSL knihovny 1.0.1d, 1.0.0k a 0.9.8y (bezpečnostní upozornění OpenSSL) a GnuTLS knihovny 3.1.7, 3.0.28 a 2.12.23 (bezpečnostní upozornění GnuTLS).
Projekt OpenStreetMap spustil alpha verzi svého nového editoru map. Ten nese jméno iD a v budoucnu nahradí stávající Potlatch 2. Výhodou nového editoru je především nezávilost na technologii flash a minimalistický design, který se mění v závislosti na aktuálně prováděné činnosti. Editor iD je vytvořen v JavaScriptu s použitím vizualizační knihovny D3.js. Na stránkách projektu je dostupné i veřejné demo editoru.
Po dvou bezpečnostních aktualizacích zde máme další stabilní vydání projektu Samba 4.0.3, seznam změn : changelog. Projekt Samba 4 umožňuje sdílení souborů v rámci Microsoft windows sítě pomocí SMB protokolu včetně podpory Active Directory do verze 2008.
Kromě toho, že původní Half-Life a Counter Strike jsou už veřejně nabízeny pro Linux, se na Steamu podle Phoronixu objevil i Counter Strike: Source pro Linux. Zatím jej ale všichni zjevně nevidí.
Vyšla verze 4.10 pracovního prostředí KDE SC. Pokračuje zavádění Qt Quick a QML do Plasmy, Nepomuk se dočkal vylepšeného nástroje pro indexování a KIO slave pro štítky, mnoha vylepšení se dočkaly jednotlivé KDE aplikace, zejména KDE PIM, Gwenview, Okular, Konsole a Kate. Pro více informací viz rozcestník detailních oznámení.
Vyšla verze 2.6 kancelářského a uměleckého balíku Calligra. Vydání zahrnuje novou aplikaci Author určenou pro tvorbu e-knih schopnou exportu do formátu EPUB2 a brzy také MOBI. Kancelářské aplikace přicházejí s řadou drobných vylepšení pro lepší použitelnost. Značného vylepšení dočkala podpora formátů MS Office, zejména jejich XML verzí. Krita nově podporuje OpenColorIO a zrychluje řadu operací.
Nedávno vydaná Fedora 18 je nyní dostupná i pro architekturu ARM. Ke stažení jsou dostupné obrazy pro zařízení Trimslice (Tegra), Pandaboard (OMAP4), GuruPlug (Kirkwood) a Beagleboard (OMAP3). Oficiální obraz pro Raspberry Pi dostupný není kvůli "přílišné uzavřenosti". Ten neoficiální je ke stažení zde.
Server Hack a Day představil hru napsanou v Bashi. Proč je hra v češtině? Jde se o hru housenka.sh, jejíž autorem je Martin Bruchanov (BruXy). Požadavky na hru jsou minimální (terminál s UTF-8 podporou), instalace snadná (wget ...; chmod ...; ./housenka.sh). Skvělá zábava a materiál ke studiu programování v Bashi v jednom.
Siddhesh Poyarekar z Red Hatu opravuje v Glibc hodnotu čísla dva. Původní hodnota byla zavedena v commitu 99136f8
Kristian Kielhofner zjistil, že některé síťové karty e1000e značky Intel (s řadičem 82574L) lze vypnout určitými packety. Takto vypnuté karty hlásí chybu hardware a fungovat začnou až po rebootu. Chyba je ve firmware karty a je nezávislá na OS či firewallu. Popis jak zjistit, že vaše karta je náchylná naleznete zde
The Document Foundation oznámila vydání svobodného kancelářského balíku LibreOffice 4.0. Z přehledu nových vlastností a oprav s náhledy lze vybrat například podporu CMIS (Content Management Interoperability Services), podporu témat z Firefoxu, integraci s Unity, integraci s Thunderbirdem, lepší podporu DOCX a RTF, import dokumentů z Microsoft Publisheru, vylepšený import dokumentů z Visia, zrychlení načítání a ukládání souborů, ...
Byly vydány nové verze relačního databázového systému PostgreSQL. Verze 9.2.3, 9.1.8, 9.0.12, 8.4.16 a 8.3.23 řeší především bezpečnostní problém CVE-2013-0255. Jde o zranitelnost typu odmítnutí služby (DoS). Autentizovaný uživatel s nekalými úmysly může speciálně připraveným SQL dotazem způsobit zhroucení PostgreSQL serveru.
Nadace pro svobodný software (FSF) představuje status.fsf.org, vlastní službu mikroblogů běžící na svobodném mikroblogovacím softwaru StatusNet.
Problém, kdy spuštění Linuxu (konkrétně načtení jednoho ovladače) může způsobit znefunkčnění některých notebooků Samsung při použití režimu UEFI, stále není definitivně vyřešen. Vypadá to, že se problém daří vyvolat i některým aplikacím pod Windows. Zatím je lepší se použití UEFI jednoduše vyhnout.
Vyšla verze 3.0.0 správce fotografií Digikam. Zařazuje úspěšně dokončené projekty z GSoC a SoK 2012, např. paralelní zpracování dávky, nástroj pro automatickou redukci šumu, podporu pro metadata u videí či UPnP a DLNA plugin. Krom toho došlo k opravám řady chyb.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Router Asus WL500g Premium V2 | 7 | 7.2. 14:53 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
živá ukázka funkční DB | 15 | 7.2. 17:40 |
PostgreSQL a LC_COLLATE pro jeden dotaz | 2 | 6.2. 17:57 |
mysql join iba vtedy ak je hodnota jednej row ina ako 0 | 16 | včera 23:10 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Jak zasílat ověřovací kód na SMS | 6 | 5.2. 13:03 |
Assembler - uloha | 5 | 3.2. 21:13 |
Čeština v programování | 27 | 6.2. 05:44 |
PHP a pole | 11 | 4.2. 20:40 |
Teorie programovani a "derivace funkce" | 22 | včera 15:40 |
Přímý výpis do html jako v konzoli | 4 | 5.2. 23:37 |
Latex - balíček tikz | 4 | 6.2. 21:55 |
PHP - Ternární operátor | 4 | 6.2. 09:25 |
Rozdíl v header v PHP | 2 | 6.2. 16:56 |
Řešení problému v PHP | 7 | 6.2. 19:23 |
privoxy: filter pro pridani textu do stranky | 1 | včera 02:14 |
Implementace shellove roury v C | 1 | včera 16:26 |
Objasnění podmínky | 5 | včera 18:32 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
ACK signal Wyse 60 terminal | 2 | 4.2. 22:47 |
PC-BSD bez zvuku | 1 | 7.2. 16:38 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: