Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Podle Microsoftu porušují svobodné programy nejméně 235 patentů Microsoftu. Microsoft prý připravuje strategii, jak začít od uživatelů FLOSS vybírat poplatky. Čtěte CNN.com.
Tiskni
Sdílej:
No, to bude ještě zajímavý. Každopádně doufám, že si někdo vlivný v Emerice brzy uvědomí, že softwarové patenty jsou zlo, které nic nepřináší a akorát brzdí vývoj.
Na druhou stranu si umím představit, že Microsoft by dokázal spoustě lidem zalepit ústa pořádným balíkem peněz.
Já nechápu, jak se může dát patentovat něco, co a) vymyslel někdo jiný a za b) se už dávno používá?? To není nějak právně ošetřeno?Je, ale aby to fungovalo prakticky, musela by existovat nějaká silná a bohatá organizace, která by dělala rozbor každého podaného sw patentu a její právníci by potom sporné patenty napadli. To je prakticky nerealizovatelné, takže jediné smyluplné řešení je sw patenty zrušit.
Prostě mají v kalendáři napsáno "dnešní úkoly: vypustit další FUD".Je to velice účinná technika. Spousta (mega)korporací raději přejde z otevřených řešení na něco jiného jen proto, aby měli šéfové klidné spaní.
Jestli on si MS nenechal patentovat něco, co už tu bylo a z čeho všichni vycházejí.To klidně můžeš.
E-mailové programy? Jak proboha? Dyk tu byli dřív než byli vůbec Windows. Jestli on si MS nenechal patentovat něco, co už tu bylo a z čeho všichni vycházejí.Hm, a co samotná „Windows“? Před časem jsem viděl video s prezentací počítače od Xeroxu, rok před prvními MS Windows, a název windows pro programová okýnka tam používali. Náhodička…
Být od Xeroxu, možná bych zkusil MS žalovat
...Office jsou opravdu kvalitní produktAž na tu debilní sponku a Word, který si myslí, že je chytřejší, než uživatel a tak přemýšlí za něj. Když jsem se mu půl hodiny snažil vnutit moje formátování a on ho půl hodiny tvrdošíjně předělával na to svoje, tak jsem myslel, že budu vraždit.
"Chci, chci moc, chci jeste vic, co mi krades moje prachy!!"Tohle ovšem není výsada kapitalismu. Chová se tak většina lidi - bez ohledu na společenské zřízení.
Microsoft není monopol. Nebo snad chceš tvrdit, že nejsou alternativy a nemá konkurenci?hm, jasně, ČEZ před rozdělením také nebyl monopol, vždyť přece existovaly alternativy, každý si mohl doma třít ebonitovou tyč liščím honem ...
Pokud se nepletu, tak Novell smi Linux distribuovat a soucasne musi dodrzovat GPL. Neni pak vysledny kod tak nejak ocisten ? GPL to preci garantuje, ne?Tohle bude IMO zajišťovat až GPLv3. U GPLv2 se žádné "očištění" nekoná. Patentová doložka Novellu se týká uživatelů SUSE, ne uživatelů příslušných GPL komponenet (kteří SUSE nepoužívají). GPLv3 pak specifikuje, že pokud se na daný produkt bude vztahovat nějaká patentová dohoda, bude platit automaticky i pro ostatní uživatele daného GPL produktu.
(ještě že jsem to nemusel říct já)By sis nevybarvil okénko v modrém životě, no. Jako já. Namísto toho vykonám 200% obvyklého množství pomoci stařenkám.
A MS si pak patentuje patentování patentování.Nepatentuje, protože předtím patentovými spory přivedeme MS na mizinu