Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Pokud by internetový obchod prodával pirátská CD, tak bez ohledu na jeho další sortiment, by jistě šlo o porušení zákona.IHMO by to spíše bylo jako by obchod prodával prázdná CD, které se mimo jiné dají jako pirátské zneužít.
O firme nebo prehravani spoluzakum se predpokladam nebavime, jde ciste o fyzicke osoby a uziti pro osobni potrebu.Ať hledám jak hledám, ve větě
Nic jako "nelegální sbírka MP3" alespoň u nás naštěstí neexistuje.nic o užití pro osobní potřebu fyzické osoby nevidím.
Ty výjimky jsou programy, databáze a nesmím obejít nějakou účinnou ochranu proti kopírování.A také rozmnoženina či napodobenina architektonického díla stavbou a záznam audiovizuálního díla pořízený při jeho přenosu nebo provozování ze záznamu.
Jedinou pasáží, o kterou se opírají ti, kteří tvrdí, že kopírování pro vlastní potřebu není legální, je:…Nevím, jak ostatní, ale já netvrdím, že kopírování pro vlastní potřebu není nikdy legální. Já tvrdím jenom to, že není tak jednoznačné, že je legální kopírování díla zveřejněného nelegálně. Pak by totiž bylo legální jakékoli legální nakládání s autorským dílem. Získám nějak nelegálně autorské dílo a nelegálně ho zveřejním s licencí, že si s ním každý může dělat „co chce“. Někdo si ho ode mne (podle vás legálně) stáhne a už legálně ho zveřejní. Já tu svou kopii smažu a stáhnu si ji znova (teď už legálně) od toho druhého. A nikdo nemá žádnou kopii, kterou by získal nelegálně, jenom je jaksi k ničemu celý ten složitý autorský zákon, stačil by jediný paragraf „autorské dílo patří všemu lidu“. Taky se divím, že se ty hloupé firmy nechávají odsoudit za porušování GPL a nechají se donutit k jejímu dodržování. Mají prostě prohlásit, že jim ten kód neznámý dárce poskytl pod nějakou pro ně výhodnou licencí, a budou mít pokoj, ne?
Abyste mohl nějakou sbírku "vlastnit", musel jste ji získat nějakým způsobem (kopie, nahrávka), který je užitím dle autorského zákona.Na to jsi přišel jak? Já můžu pro vlastní potřebu vlastnit drogu v množství, které není větší než malé, přestože neexistuje legální způsob, jak ji získat.
Já píšu „musel získat způsobem"... který je užitím dle autorského zákona. Zkráceně legálním způsobem.
Když si to slovíčko škrtnete, jistě uznáte, že je to nesmysl – vlastnit drogu, když neexistuje způsob, jak ji získat.Což je nepodstatné, protože zákon mi výslovně umožňuje vlastnit drogu. Že jí nemám jak získat už není podstatné.
Špatně zkracujete. Zkráceně „způsobem, který popisuje zákon“. Zda legálně či nelegálně závisí na tom, zda jste splnil podmínky pro takové získání. Třeba pokud bych se rozhodl autorské dílo vysílat v televizi, je to užití dle AZ, ale o legálnosti či nelegálnosti takového užití rozhoduje to, zda jsem k takovému vysílání měl licenci.Já píšu „musel získat způsobem"... který je užitím dle autorského zákona. Zkráceně legálním způsobem.
Tiskni
Sdílej: