Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »iptables -I INPUT -m string --string "Ladislav Hagara" -j REJECT --reject-with tcp-reset
Skype a normální použití mobilu se zas tolik neliší – s obojím se telefonujePodle mě tím myslel hodinu hovoru přes Skype a WiFi. Ten mobil má taky mnohem (o řád) menší baterku (notebook 50-75 Wh, mobil typicky 5 Wh)..
Skype a normální použití mobilu se zas tolik neliší – s obojím se telefonujeJasně obojím se telefonuje. Akorát že wifina používá trošku jiné výkony v trošku jiných pásmech a Skype asi sežere podstatně víc procesorového času než obyčejný hovor. A ruku na srdce - hodinový telefonát vám sežere docela dost z baterky i u "blbého" telefonu, porovnávat telefon ve stavu "hovořím" s telefonem ve stavu "čekám na hovor" je blbost....
Pak pro tebe smartphone není dobrá volba. Stejně jako pro mě.Mě by se smartphone i líbil, ale…
(on je fakt docela problém zabalit procesor s výkonem netbooku do krabičky menší než netbook, aby to vydrželo déle než netbook)Ono by to ani nemuselo mít zdaleka takový výkon jako netbook. S výjimkou her (nebo nějakého divokého javascriptu) není pro většinu aplikací potřeba velký výkon. Nemyslím si, že by někdo dělal na smartphonu vědecké výpočty. Problém je, že z nějakého důvodu (IMO programátoři-bastlilové) ten výkon potřeba je, aby to vůbec fungovalo. Jinak řečeno, mě by stačil i slabší smarphone, pokud by dlouho vydržel. Problém je, že takový tu AFAIK není, a i kdyby byl, nejspíš by to stálo zanic, protože i základní systém má přemrštěné požadavky na HW.
That’s why developers like EA, Valve Software and Unity Technologies are committing to Ubuntu right now.Vyzerá to že Mark predsa nieje tak blbý ako sa zdalo.
Dokud budou mít podíl pár procent, tak je nechají v klidu. V momentě, kdy by získali nějaký zajímavý podíl na trhu, třeba >10 %, asi je v klidu nenechají a nemusela by to být úplně sranda, protože Ubuntu je v přijímání patentově chráněných věcí hodně benevoletní, takže právníci Applu, MS, Nokie,... by ani nemuseli moc hledat.
To je ten největší průšvih. Ubuntu vlastně ani nemůže v mobilech moc uspět, protože jsou patentově úplně nechránění a mohlo by je to zničit. Je to smutné, ale je to tak. Můžou se jen modlit, že do té doby projde patentové právo v USA nějakou revizí.
No, poptávka po alternativě k iOS, Androidu a WP tu je, jenže Ubuntu se dostane na trh jako zdaleka poslední. FirefoxOS už rok a půl buduje vztahy s operátory a reálné telefony jsou za dveřmi, Blackberry 10 přijde s novými telefony cca za měsíc. Jolla už je taky docela blízko reálnému nasazení. webOS taky není úplně mrtvý. Sice není v dohlednu žádný tablet nebo telefon, ale aspoň mají kontrakt s LG na systém pro TV a pořád je pro něj asi 10-12 tisíc aplikací, takže je taky pořád dál.
Telefon s Ubuntu bude nejdřív za rok. Otázka je, jestli v té době bude o novou alternativu ještě někdo stát. Bude mít nějaké věci, které ostatní nemají, třeba tu integraci s desktopem, ale stejně tak mu budou chybět jiné věci. Navíc všichni konkurenti, ať už to je Apple, Google, Microsoft, RIM, Mozilla, Jolla, či HP mají větší kapitálové možnosti. Budou to mít těžké, ale život je boj.
Microsoft se snaží zuby nehty už řadu let a i přes jeho gigantický kapitál a zatím takřka neotřesitelný podíl na desktopech, zatím nic moc.Protoze dela jeden prehmat vedle druheho, ujel mu o nekolik let vlak a microsoftu chybi jakakoliv koncepce smerovani sveho OS.
Symbian se neudržel, ani když měl za zády světovou jedničku ve výrobě telefonů a jde do kytek.Symbian sel do kytek, protoze Elop rekl, ze dalsi verze Nokii pobezi jenom na Windows Mobile, ktere Microsoft nebyl schopen dodat, protoze predchozi bod.
Samsung je aktuální jednička na poli smartfonů, ale jeho Bada díru od světa nedělá.A neni samsung nahodou jednicka proto, ze vetsina smartphonu a tabletu od neho bezi na Androidu?
jakakoliv koncepce smerovani sveho OSJá si myslím, že přesně naopak. Oni mají koncepcí tuny, ale to je asi tak vše.
Oni mají koncepcí tuny
Možná že právě v tom je problém - nebo aspoň jeho část.
Tiskni
Sdílej: