Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Štrasne si potrpím na tenisky. A to pri tom nie som žiadny expert na footwear. Akurát sa mi nepáčia tie tradičné, legacy Nike Air Force 1, alebo Dunky. Pri tých skoro až plačem, lebo sú všetky na jedno kopyto. Len im zmenia farbu a ďalšia relikvia pre múzeum historických topánok je na svete. Žiadna revolúcia, ani evolúcia, "vykrádajú" sami seba a replikujú to do aleluja. Mne sa strašne lubia, všelijaké tie futuristické, aerodynamické modely ako Air Max 270, niektoré Jordany, LeBrony, D/MS/X. Proste potrebujem sneakersy, ktoré vyzerajú ako keby som sa teleportoval v čase z roku 3000 z vesmírnej lode Enterprise. Také, ktoré majú inovatívny a oku lahodiaci design... proste.
Jeden nástroj, ktprý používam, vyžaduje linuxovú (64bit) libku GLIBCXX_3.4.20
. Naštastie FreeBSD má binárnu vrstvu kompatibility s linuxom (podobne ako WSL známe z Windows). V tejto vrstve som, požadovanú libku nenašiel. Presnejšie povedané našiel som GLIBCXX_3.4.19
a nie GLIBCXX_3.4.20
inými slovami o chlp mi ušla verzia. Musím ju teda doinštalovať, akurát že linuxová vrstva kompatibility v základe neobsahuje žiadny package manager. A inštalovať to ručne nechcem, veď ani nepoznám všetky závislosti. Ešte že do compat vrstvy sa dá pridať aj plnohodnotné ubuntu s package managerom a systémom na správu balíčkov.