Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Hľadal som nejaké distro s apt package managerom. Debian mal moc staré balíky a to aj testing. V Diskusii mi poradili KDE neon. Distro KDE Neon - vychádajúce z Ubuntu (rovnaké balíky, dokonca aj rovnaké názvy verzií). Toto distro je nielen podvozok pod všetky novinky, ktoré chce KDE team odprezentovať, ale aj plnohodnotná distribúcia linuxu s debian like balíkmi.
No narazil som na problémy s grafikou RTX4070 12GB!!!. Vykreslovanie GUI bolo v 4K v X ultra pomalé a to aj v 2D (v iných systémoch bolo rýchle ako blesk), okná pri minimalizácii občas lagovali, vo waylande to bolo rýchlejšie (áno po novom, už aj nvidia drivery podporujú wayland) akurát wayland je už použitelný, ale stále je to vhodné viac na hranie ako na prácu. Hlavne chromium a browsery postavené na jadre BLINK (chrome, edge, vivaldi, brave, opera) tam nepríjemne blikajú (aha už chápem ten názov :)
Našiel som k tomu na reddite: túto diskusiu vpodstate ide o to, že KDE6 je príliš čestvé, takže niektoré nastavenia ešte nemajú úplne odladené. Ale kto si pamätá KDE5, alebo KDE4 určite vie, že je to po dlhej dobe, ajtak nejlepšie odledená verzia KDE.
Fixnúť sa to dá tak, že sa upravia 2 konfiguráky na ktoré sa aplikujú tieto zmeny:
do súboru /etc/modprobe.d/nvidia.conf
vložiť toto:
options nvidia NVreg_UsePageAttributeTable=1 NVreg_InitializeSystemMemoryAllocations=0 NVreg_DynamicPowerManagement=0x02 options nvidia_drm modeset=1 fbdev=1
Edit: ja som to vložil do /etc/modprobe.d/nvidia-graphics-drivers-kms.conf
nakolko nvidia.conf som tam nenašiel.
do súboru /etc/udev/rules.d/71-nvidia.rules
(pripadne podla názvu) vložiť toto:
# Enable runtime PM for NVIDIA VGA/3D controller devices on driver bind ACTION=="bind", SUBSYSTEM=="pci", DRIVERS=="nvidia", ATTR{vendor}=="0x10de", ATTR{class}=="0x03[0-9]*", TEST=="power/control", ATTR{power/control}="auto" # Disable runtime PM for NVIDIA VGA/3D controller devices on driver unbind ACTION=="unbind", SUBSYSTEM=="pci", DRIVERS=="nvidia", ATTR{vendor}=="0x10de", ATTR{class}=="0x03[0-9]*", TEST=="power/control", ATTR{power/control}="on"
Pozn: Ak tam ten rules súbor neni je fajn si ho vytvoriť, podľa názvu prvého súboru:
/etc/udev/rules.d/71-{nazov}.rulesPo reštarte bude grafický subsystém PC výrazne rýchlejší.
Tiskni
Sdílej:
Pro lidi, kteří mají rovnítko mezi Debianem (nebo jeho deriváty) a linuxovým desktopem ten desktop uživatelsky přívětivý nebude nikdy.
A jestli někdy bude přívětivý linuxový desktop s Nvidií, je taky otázka. Dle mého skromného odhadu se toho ale časem asi přeci jenom dočkáme. Narozdíl od funkčního Debianu...
KDE6 je príliš čestvé, takže niektoré nastavenia ešte nemajú úplne odladené
a pravě proto je uplně supr ten debian protože tam je ještě to kde5 a nemusej se řešit takovýdle kejkle :D
....iirc v archu bylo soužití nvidie a kde6 podobnej masochismus :D :/ :D :/
Povědztě mi, Kefalín, čo si představujetě pod takým výrazom "rozumní lidé"? Jsou to snad ti, co pod jménem "Donald Truth" chodí na linuxová fóra lidem, kteří na rozdíl od nich s tím Linuxem (spokojeně) pracují, vykládat, že jim vlastně ten jejich Linux vůbec nefunguje?
Já pro svůj "pokročilý" Linux ty ovladače od výrobce mám přímo v jádře, což je podpora o které si třeba lidé s Windows mohou jenom nechat zdát. Stejně tak jako si mohou lidé s běžným HW nechat zdát, že by někdy ten zde jinými "rozumnými lidmi" velebený macOS na tom jejich HW běžel. Ale potřebu chodit kvůli tomu na Windows/macOS fóra jim tam vykládat jací jsou to looseři a že jim ten jejich Windows/macOS vlastně vůbec nefunguje jsem měl naposledy tak ve čtrnácti...