Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Hľadal som nejaké distro s apt package managerom. Debian mal moc staré balíky a to aj testing. V Diskusii mi poradili KDE neon. Distro KDE Neon - vychádajúce z Ubuntu (rovnaké balíky, dokonca aj rovnaké názvy verzií). Toto distro je nielen podvozok pod všetky novinky, ktoré chce KDE team odprezentovať, ale aj plnohodnotná distribúcia linuxu s debian like balíkmi.
No narazil som na problémy s grafikou RTX4070 12GB!!!. Vykreslovanie GUI bolo v 4K v X ultra pomalé a to aj v 2D (v iných systémoch bolo rýchle ako blesk), okná pri minimalizácii občas lagovali, vo waylande to bolo rýchlejšie (áno po novom, už aj nvidia drivery podporujú wayland) akurát wayland je už použitelný, ale stále je to vhodné viac na hranie ako na prácu. Hlavne chromium a browsery postavené na jadre BLINK (chrome, edge, vivaldi, brave, opera) tam nepríjemne blikajú (aha už chápem ten názov :)
Našiel som k tomu na reddite: túto diskusiu vpodstate ide o to, že KDE6 je príliš čestvé, takže niektoré nastavenia ešte nemajú úplne odladené. Ale kto si pamätá KDE5, alebo KDE4 určite vie, že je to po dlhej dobe, ajtak nejlepšie odledená verzia KDE.
Fixnúť sa to dá tak, že sa upravia 2 konfiguráky na ktoré sa aplikujú tieto zmeny:
do súboru /etc/modprobe.d/nvidia.conf
vložiť toto:
options nvidia NVreg_UsePageAttributeTable=1 NVreg_InitializeSystemMemoryAllocations=0 NVreg_DynamicPowerManagement=0x02 options nvidia_drm modeset=1 fbdev=1
Edit: ja som to vložil do /etc/modprobe.d/nvidia-graphics-drivers-kms.conf
nakolko nvidia.conf som tam nenašiel.
do súboru /etc/udev/rules.d/71-nvidia.rules
(pripadne podla názvu) vložiť toto:
# Enable runtime PM for NVIDIA VGA/3D controller devices on driver bind ACTION=="bind", SUBSYSTEM=="pci", DRIVERS=="nvidia", ATTR{vendor}=="0x10de", ATTR{class}=="0x03[0-9]*", TEST=="power/control", ATTR{power/control}="auto" # Disable runtime PM for NVIDIA VGA/3D controller devices on driver unbind ACTION=="unbind", SUBSYSTEM=="pci", DRIVERS=="nvidia", ATTR{vendor}=="0x10de", ATTR{class}=="0x03[0-9]*", TEST=="power/control", ATTR{power/control}="on"
Pozn: Ak tam ten rules súbor neni je fajn si ho vytvoriť, podľa názvu prvého súboru:
/etc/udev/rules.d/71-{nazov}.rulesPo reštarte bude grafický subsystém PC výrazne rýchlejší.
Tiskni
Sdílej:
Pro lidi, kteří mají rovnítko mezi Debianem (nebo jeho deriváty) a linuxovým desktopem ten desktop uživatelsky přívětivý nebude nikdy.
A jestli někdy bude přívětivý linuxový desktop s Nvidií, je taky otázka. Dle mého skromného odhadu se toho ale časem asi přeci jenom dočkáme. Narozdíl od funkčního Debianu...
KDE6 je príliš čestvé, takže niektoré nastavenia ešte nemajú úplne odladené
a pravě proto je uplně supr ten debian protože tam je ještě to kde5 a nemusej se řešit takovýdle kejkle :D
....iirc v archu bylo soužití nvidie a kde6 podobnej masochismus :D :/ :D :/
Povědztě mi, Kefalín, čo si představujetě pod takým výrazom "rozumní lidé"? Jsou to snad ti, co pod jménem "Donald Truth" chodí na linuxová fóra lidem, kteří na rozdíl od nich s tím Linuxem (spokojeně) pracují, vykládat, že jim vlastně ten jejich Linux vůbec nefunguje?
Já pro svůj "pokročilý" Linux ty ovladače od výrobce mám přímo v jádře, což je podpora o které si třeba lidé s Windows mohou jenom nechat zdát. Stejně tak jako si mohou lidé s běžným HW nechat zdát, že by někdy ten zde jinými "rozumnými lidmi" velebený macOS na tom jejich HW běžel. Ale potřebu chodit kvůli tomu na Windows/macOS fóra jim tam vykládat jací jsou to looseři a že jim ten jejich Windows/macOS vlastně vůbec nefunguje jsem měl naposledy tak ve čtrnácti...