Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Nedávno som objavil jazyk resp celú technológiu, pre HPC a concurrent programming. Okrem lokálnej concurrency a delenia úloh na tasky (prípadne thready), umožňuje velmi jednoducho aj distribúciu výpočtov medzi viacero počítačov. A tiež podporuje beh kódu na GPGPU. Jazyk má aj kopec iných zaujímavých vlastností, ale tým sa budeme podrobnejšie venovať v neskorších článkoch.
Hlavnou platformou pre tento jazyk sú superpočítače Cray. Takže budete musieť rozbiť prasiatko a jeden si kúpiť. Tu je odkaz na eshop... Kto má známeho vo vatikáne alebo má na záhrade kaplnku, bude mať zľavu. Ale nie :D Chapel sa dá rozbehať aj na dostupneších platformách, vpodstate nám stačí trošku rýchlejši PC s linuxom, hlavne sa držme hesla "čím viac jadier, tým viac ADIDAS"
Zoznam hlavných platforiem:
Chapel je OSS, uvolený pod Apache 2.0 Licenciou.
stiahneme a rozbalíme si zdroják:
wget https://github.com/chapel-lang/chapel/releases/download/2.1.0/chapel-2.1.0.tar.gz -O ~/chapel-2.1.0.tar.gz mkdir -p ~/chapel-2.1.0 tar -xzf ~/chapel-2.1.0.tar.gz -C ~/chapel-2.1.0
Ešte pred inštaláciou si treba pripraviť balíčky na ktorých inštalácia závisí https://chapel-lang.org/docs/usingchapel/prereqs.html
Celá inštalácia sa nastavuje pomocou env variables. Na začiatok nám (pre Fish) stačí do config.fish pridať toto:
set -x PATH /usr/local/cuda/bin $PATH set -x LD_LIBRARY_PATH /usr/local/cuda/lib64 $LD_LIBRARY_PATH set -x CHPL_HOME ~/chapel-2.1.0 set -x CHPL_BIN_SUBDIR "$CHPL_HOME/util/chplenv/chpl_bin_subdir.py" set -x CHPL_LOCALE_MODEL "gpu" set -x CHPL_GPU "nvidia" set -x CHPL_LLVM "bundled" fish_add_path "$CHPL_HOME/bin/linux64-x86_64" fish_add_path "$CHPL_HOME/bin$CHPL_BIN_SUBDIR"
alebo pre Bash:
export PATH=/usr/local/cuda/bin:$PATH export LD_LIBRARY_PATH=/usr/local/cuda/lib64:$LD_LIBRARY_PATH export CHPL_HOME=~/chapel-2.1.0 export CHPL_BIN_SUBDIR="$CHPL_HOME/util/chplenv/chpl_bin_subdir.py" export CHPL_LOCALE_MODEL="gpu" export CHPL_GPU="nvidia" export CHPL_LLVM="bundled" export PATH="$CHPL_HOME/bin/linux64-x86_64:$PATH" export PATH="$CHPL_HOME/bin$CHPL_BIN_SUBDIR:$PATH"
potom už len stačí zadať:
cd $CHPL_HOME makea spustí sa kompilácia, Ak nemáte doma NVIDIA, alebo AMD kartu, môžete si to skompilovať bez podpory GPU. Toto sú len základné nastavenia, je ich omnoho viac. Viac vám poradí dokumentácia alebo AI. Všetky aktuálne nastavenia sa dajú pozrieť týmto príkazom:
$CHPL_HOME/util/printchplenv --all
spolu s chapelom sa nám skompiluje aj celý clang. Ak sa tomu chceme vyhnúť a použiť ten čo už máme v systéme, zmeníme export CHPL_LLVM="bundled" na CHPL_LLVM="system", ja som ale vykompiloval aj clang 18.x koli kompatibilte s najnovším CUDA frameworkom. Pokail vám bude hádzať chyby, nastavte si to na bundled.
Ak chceme podporu pre editory a IDEcka nainštalujeme si aj chpl-language-server a chplcheckcd $CHPL_HOME make chpl-language-server make chplcheck
Ako editory sú podporované VSCode, EMACS, Atom a Vim. Osobne používam VSCode s chapel pluginom, ale autocomplete a type hinting tam neni úplne dokonalý. Asi budem musieť skúsiť neovim, spacevim či spacemacs.
Pripravíme si súbor, hello.chpl a vložíme doň toto:
writeln("Hello from chappel");
čo vieme urobiť prikazom:
echo 'writeln("Hello from Chapel");' > hello.chpl
a spustíme:
chpl -o hello hello.chpl --fast; ./hellochpl je compiler jazyka -o je prepínač, za ktorý ide názov spustiteľnej binárky a zdrojový súbor. --fast je prepínač, ktorý by mal trošku zrýchliť kompiláciu. Ďalší príkaz v poradí (za bodkočiarkou) - ./hello je samotná (práve vygenerovaná) binárka.
Tiskni
Sdílej: