Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
je určený pre paralelné programovanie, distribuované výpočty (kód vieme rozdeliť na viacero počítačov, alebo iných výpočtových jednotiek) a tiež podporuje vývoj a spúšťanie kódu na GPU. Je orientovaný na rýchlosť. Podla autorov jazyka je inšpirovaný Fortranom.
Mne to s prižmúrenymi očami a škripajucimi zubami - pripomína Erlang, velmi vzdialene aj Juliu a Go. Ale Erlang je weak-typed, dynamický jazyk, viac funkcionálny. Chapel je statický objektový jazyk, generujúci normálne natívne binárky, takže ku svojmu chodu nepotrebuje VM. Je kompatibilný s C a C++ ABI a kompiluje sa do LLVM, inými slovami môžem používať knižnice tretích strán z C++ ekosytému, ktorých je na svete neúrekom.
Zaujímavé vlastnosti jazyka:
Syntax jazyka je zjednodušene povedané nudná, čo je asi aj dobre, ale jeho vlastnosti mi prídu veľmi veľmi zaujímavé. Má to aj package manager Mason a repozitár s balíkmi
Mimochodom nemáte niekto s týmto jazykom skúsenosti? Zaujímalo by ma, či preň existujú nejaké užitočné libky napr. nejaká serverová HTTP libka. ja som si ho predchvíľou nainštaloval resp vykompiloval zo zdrojaku. A teraz sa s tým hrám, zatial som celkom príjemne prekvapený a asi sa ho naučím. Kompilácia by mohla byť aj rýchlejšia lebo kompilovať hello world 8 sekúnd no neviem neviem... Ale v pondelok si idem vyzdvihnúť nový PC (16 jadrový) tak snáď to pomôže celý process urýchliť
Podporované platformy:
Zdroje:
Tiskni
Sdílej:
tak na to asi tvl doteďka neměl čas + z toho popisu vypadá ten jazyk fakt jako zajimavě :D ;D
hp enterprise???? a zkompiluje se to i když došel v tiskárně barevnej inkoust?? :O :D :D ;D