Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
je určený pre paralelné programovanie, distribuované výpočty (kód vieme rozdeliť na viacero počítačov, alebo iných výpočtových jednotiek) a tiež podporuje vývoj a spúšťanie kódu na GPU. Je orientovaný na rýchlosť. Podla autorov jazyka je inšpirovaný Fortranom.
Mne to s prižmúrenymi očami a škripajucimi zubami - pripomína Erlang, velmi vzdialene aj Juliu a Go. Ale Erlang je weak-typed, dynamický jazyk, viac funkcionálny. Chapel je statický objektový jazyk, generujúci normálne natívne binárky, takže ku svojmu chodu nepotrebuje VM. Je kompatibilný s C a C++ ABI a kompiluje sa do LLVM, inými slovami môžem používať knižnice tretích strán z C++ ekosytému, ktorých je na svete neúrekom.
Zaujímavé vlastnosti jazyka:
Syntax jazyka je zjednodušene povedané nudná, čo je asi aj dobre, ale jeho vlastnosti mi prídu veľmi veľmi zaujímavé. Má to aj package manager Mason a repozitár s balíkmi
Mimochodom nemáte niekto s týmto jazykom skúsenosti? Zaujímalo by ma, či preň existujú nejaké užitočné libky napr. nejaká serverová HTTP libka. ja som si ho predchvíľou nainštaloval resp vykompiloval zo zdrojaku. A teraz sa s tým hrám, zatial som celkom príjemne prekvapený a asi sa ho naučím. Kompilácia by mohla byť aj rýchlejšia lebo kompilovať hello world 8 sekúnd no neviem neviem... Ale v pondelok si idem vyzdvihnúť nový PC (16 jadrový) tak snáď to pomôže celý process urýchliť
Podporované platformy:
Zdroje:
Tiskni
Sdílej:
tak na to asi tvl doteďka neměl čas + z toho popisu vypadá ten jazyk fakt jako zajimavě :D ;D
hp enterprise???? a zkompiluje se to i když došel v tiskárně barevnej inkoust?? :O :D :D ;D