Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
je určený pre paralelné programovanie, distribuované výpočty (kód vieme rozdeliť na viacero počítačov, alebo iných výpočtových jednotiek) a tiež podporuje vývoj a spúšťanie kódu na GPU. Je orientovaný na rýchlosť. Podla autorov jazyka je inšpirovaný Fortranom.
Mne to s prižmúrenymi očami a škripajucimi zubami - pripomína Erlang, velmi vzdialene aj Juliu a Go. Ale Erlang je weak-typed, dynamický jazyk, viac funkcionálny. Chapel je statický objektový jazyk, generujúci normálne natívne binárky, takže ku svojmu chodu nepotrebuje VM. Je kompatibilný s C a C++ ABI a kompiluje sa do LLVM, inými slovami môžem používať knižnice tretích strán z C++ ekosytému, ktorých je na svete neúrekom.
Zaujímavé vlastnosti jazyka:
Syntax jazyka je zjednodušene povedané nudná, čo je asi aj dobre, ale jeho vlastnosti mi prídu veľmi veľmi zaujímavé. Má to aj package manager Mason a repozitár s balíkmi
Mimochodom nemáte niekto s týmto jazykom skúsenosti? Zaujímalo by ma, či preň existujú nejaké užitočné libky napr. nejaká serverová HTTP libka. ja som si ho predchvíľou nainštaloval resp vykompiloval zo zdrojaku. A teraz sa s tým hrám, zatial som celkom príjemne prekvapený a asi sa ho naučím. Kompilácia by mohla byť aj rýchlejšia lebo kompilovať hello world 8 sekúnd no neviem neviem... Ale v pondelok si idem vyzdvihnúť nový PC (16 jadrový) tak snáď to pomôže celý process urýchliť
Podporované platformy:
Zdroje:
Tiskni
Sdílej:
tak na to asi tvl doteďka neměl čas + z toho popisu vypadá ten jazyk fakt jako zajimavě :D ;D
hp enterprise???? a zkompiluje se to i když došel v tiskárně barevnej inkoust?? :O :D :D ;D