Linux na 4bitovém mikroprocesoru Intel 4004 z roku 1971? Ale jistě: Linux/4004 (YouTube).
Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).
Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.
MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.
Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.
RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
je určený pre paralelné programovanie, distribuované výpočty (kód vieme rozdeliť na viacero počítačov, alebo iných výpočtových jednotiek) a tiež podporuje vývoj a spúšťanie kódu na GPU. Je orientovaný na rýchlosť. Podla autorov jazyka je inšpirovaný Fortranom.
Mne to s prižmúrenymi očami a škripajucimi zubami - pripomína Erlang, velmi vzdialene aj Juliu a Go. Ale Erlang je weak-typed, dynamický jazyk, viac funkcionálny. Chapel je statický objektový jazyk, generujúci normálne natívne binárky, takže ku svojmu chodu nepotrebuje VM. Je kompatibilný s C a C++ ABI a kompiluje sa do LLVM, inými slovami môžem používať knižnice tretích strán z C++ ekosytému, ktorých je na svete neúrekom.
Zaujímavé vlastnosti jazyka:
Syntax jazyka je zjednodušene povedané nudná, čo je asi aj dobre, ale jeho vlastnosti mi prídu veľmi veľmi zaujímavé. Má to aj package manager Mason a repozitár s balíkmi
Mimochodom nemáte niekto s týmto jazykom skúsenosti? Zaujímalo by ma, či preň existujú nejaké užitočné libky napr. nejaká serverová HTTP libka. ja som si ho predchvíľou nainštaloval resp vykompiloval zo zdrojaku. A teraz sa s tým hrám, zatial som celkom príjemne prekvapený a asi sa ho naučím. Kompilácia by mohla byť aj rýchlejšia lebo kompilovať hello world 8 sekúnd no neviem neviem... Ale v pondelok si idem vyzdvihnúť nový PC (16 jadrový) tak snáď to pomôže celý process urýchliť
Podporované platformy:
Zdroje:
Tiskni Sdílej:
tak na to asi tvl doteďka neměl čas + z toho popisu vypadá ten jazyk fakt jako zajimavě :D ;D
hp enterprise???? a zkompiluje se to i když došel v tiskárně barevnej inkoust?? :O :D :D ;D