Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Při mezinárodní operaci byla zablokována pokročilá služba pro šifrovanou komunikaci MATRIX, oznámil úřad pro evropskou justiční spolupráci Eurojust. K uzavření služby podle něj vedlo vyšetřování společného týmu, na němž se podílely francouzské a nizozemské úřady a který byl zřízen při Eurojustu. Službu podle něj využívaly kriminální živly. Tato služba MATRIX nemá nic společného s nadací Matrix a protokolem Matrix.
Národní filmový archiv spustil nový YouTube kanál Filmová klasika, který veřejnosti postupně zpřístupní vybrané české filmy. Nabídne především tituly, které obecenstvo v běžné nabídce televizí nebo VOD platforem nenajde. Dnes v 18:00 kanál odstartoval kultovním snímkem Kouř režiséra Tomáše Vorla. Divačky a diváci se pak každý týden budou moci těšit na dva nové filmy, které se na novém kanálu objeví vždy v úterý a v pátek. Spolu s Kouřem nabídla Filmová klasika ještě další desítku filmů ke zhlédnutí.
Příspěvek na blogu Raspberry Pi informuje, že Steam Link běží už i na Raspberry Pi 5. Nejnovější verze podporuje H.264 (1080p s 144 FPS) i HEVC (4K s 60 FPS a 1080p s 240 FPS).
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za listopad (YouTube).
Byla vydána nová verze 14.2 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová stabilní verze 24.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Vicuña. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.4 specifikace Vulkan (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího multiplatformní výpočetní a grafické API pro přístup k GPU. Vývojáři open source 3D knihovny Mesa už pracují na podpoře (Nvidia NVK, Radeon RADV, Apple Honeykrisp, …).
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2412.
Pro lidi, kteří mají rovnítko mezi Debianem (nebo jeho deriváty) a linuxovým desktopem ten desktop uživatelsky přívětivý nebude nikdy.
A jestli někdy bude přívětivý linuxový desktop s Nvidií, je taky otázka. Dle mého skromného odhadu se toho ale časem asi přeci jenom dočkáme. Narozdíl od funkčního Debianu...
KDE6 je príliš čestvé, takže niektoré nastavenia ešte nemajú úplne odladené
a pravě proto je uplně supr ten debian protože tam je ještě to kde5 a nemusej se řešit takovýdle kejkle :D
....iirc v archu bylo soužití nvidie a kde6 podobnej masochismus :D :/ :D :/
Povědztě mi, Kefalín, čo si představujetě pod takým výrazom "rozumní lidé"? Jsou to snad ti, co pod jménem "Donald Truth" chodí na linuxová fóra lidem, kteří na rozdíl od nich s tím Linuxem (spokojeně) pracují, vykládat, že jim vlastně ten jejich Linux vůbec nefunguje?
Já pro svůj "pokročilý" Linux ty ovladače od výrobce mám přímo v jádře, což je podpora o které si třeba lidé s Windows mohou jenom nechat zdát. Stejně tak jako si mohou lidé s běžným HW nechat zdát, že by někdy ten zde jinými "rozumnými lidmi" velebený macOS na tom jejich HW běžel. Ale potřebu chodit kvůli tomu na Windows/macOS fóra jim tam vykládat jací jsou to looseři a že jim ten jejich Windows/macOS vlastně vůbec nefunguje jsem měl naposledy tak ve čtrnácti...
Tiskni Sdílej: