Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
ne nezbytne. co treba Space Navigator ?
stoji sice 1400,- ale to zase tak moc neni a mohlo by to byt nadmiru uzitecny nejen v CADech Google Earthu
snad me neukamenujete
Inak s tým GUI celkom súhlasím a je to podobné. Ako také je prakticky zbytočné, skoro všetko sa dá realizovať pomocou klávesových skratiek. A zároveň chápem, že drtivá väčšina ľudí je neschopná naučiť sa niečo iné ako len klikať.Nějak nerozumím tomu, co je _špatného_ na tom, že se někdo chce učit klávesové zkratky a někdo se chce učit klikat. Vždyť ti přeci nic nebrání používat textovou konzoli. I když je GUI už skoro všude, tak ty můžeš používat, cokoliv je ti libo. A stejné to bude i s 3D desktopem. A ještě bych připomněl, že existuje nejen mnoho lidí, kteří se _nechtějí_ učit nic jiného než klikat, ale také těch, kteří _nemohou_ nic jiného než klikat. Využití grafického prostředí, myši a věcí s tím spojených výrazně zjednodušuje ovládání uživatelského rozhraní pro ty, kdo mají například potíže s motorikou.
tohle se s xgl/beryl srovnavat neda. ale co uz, muj problem to neni, ja to na nic nepotrebuju. jediny co by me z toho mohlo bejt u uzitku by bylo odlehceni procesoru, kdyz by oknama hejbala graficka karta a pak nejaky to zoomovani na plose, kdyz bych na neco videl. pruhlednost se taky nekdy muze hodit, ale ne vzdy a vsude. treba ted mam pruhlednej panel a gkrellm, ale mit pruhledny i okna, o to uz nestojim. ale nahledy oken minimalizovanejch v panelu nebo pri prepinani alt+tabem by se sikly. ale k tomu zase neni treba 3D ...
beryl asi vyzkousim, az vyjde koncem mesice 0.20 release, ale mam drobet obavy. instalace je trivialni, s rozchazenim je to horsi a nerad bych se dostal do bodu kdy me nenajede ani X ani XGL. ale co uz, z obrazku a videi to clovek tak nepozna a ani z livecd to nebezi nic moc. holt si to hodim ...
Tiskni
Sdílej: