Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
ne nezbytne. co treba Space Navigator ?
stoji sice 1400,- ale to zase tak moc neni a mohlo by to byt nadmiru uzitecny nejen v CADech Google Earthu
snad me neukamenujete
Inak s tým GUI celkom súhlasím a je to podobné. Ako také je prakticky zbytočné, skoro všetko sa dá realizovať pomocou klávesových skratiek. A zároveň chápem, že drtivá väčšina ľudí je neschopná naučiť sa niečo iné ako len klikať.Nějak nerozumím tomu, co je _špatného_ na tom, že se někdo chce učit klávesové zkratky a někdo se chce učit klikat. Vždyť ti přeci nic nebrání používat textovou konzoli. I když je GUI už skoro všude, tak ty můžeš používat, cokoliv je ti libo. A stejné to bude i s 3D desktopem. A ještě bych připomněl, že existuje nejen mnoho lidí, kteří se _nechtějí_ učit nic jiného než klikat, ale také těch, kteří _nemohou_ nic jiného než klikat. Využití grafického prostředí, myši a věcí s tím spojených výrazně zjednodušuje ovládání uživatelského rozhraní pro ty, kdo mají například potíže s motorikou.
tohle se s xgl/beryl srovnavat neda. ale co uz, muj problem to neni, ja to na nic nepotrebuju. jediny co by me z toho mohlo bejt u uzitku by bylo odlehceni procesoru, kdyz by oknama hejbala graficka karta a pak nejaky to zoomovani na plose, kdyz bych na neco videl. pruhlednost se taky nekdy muze hodit, ale ne vzdy a vsude. treba ted mam pruhlednej panel a gkrellm, ale mit pruhledny i okna, o to uz nestojim. ale nahledy oken minimalizovanejch v panelu nebo pri prepinani alt+tabem by se sikly. ale k tomu zase neni treba 3D ...
beryl asi vyzkousim, az vyjde koncem mesice 0.20 release, ale mam drobet obavy. instalace je trivialni, s rozchazenim je to horsi a nerad bych se dostal do bodu kdy me nenajede ani X ani XGL. ale co uz, z obrazku a videi to clovek tak nepozna a ani z livecd to nebezi nic moc. holt si to hodim ...
Tiskni
Sdílej: